Univerzitné štúdium v Anglicku – skúsenosti klientky Niky

Cestovanie po svete bol vždy môj veľký sen. Od mala som rada spoznávala kúty všelijakých krajín, nových ľudí, kultúru, ich zvyky a tradície. Cestovať som začala ako malá s rodičmi, neskôr s priateľmi a napokon aj sama. Prvé vycestovanie spojené so vzdelávaním bol Erasmus počas štúdia na strednej škole. Vtedy som si uvedomila, ako ma baví spoznávanie ľudí z rôznych krajín a tiež aj komunikácia s nimi. Neskôr som absolvovala jazykový kurz na Malte trvajúci jeden mesiac. Toto obdobie pre mňa zahŕňa najkrajšie spomienky, aké som kedy v zahraničí zažila. Tento mesiac bol pre mňa najväčší zlom, kedy som si uvedomila, že aj vysokú školu chcem študovať v zahraničí :)

Klientka Nika počas univerzitného štúdia v Anglicku

Jeseň v Anglicku je čarovná :)

Anglicko bola jasná voľba

Ani neviem ako a prišiel maturitný ročník, s ktorým aj čas podávania prihlášok na vysoké školy.  Vedela som, že na Slovensku nechcem ostať a chcem vyštudovať vysokú školu v zahraničí. Do Anglicka a teda Veľkej Británie ma od nepamäti veľmi ťahalo, nepotrebovala som žiadny dôvod, hneď som vedela, že to je tá krajina, kam pôjdem študovať. Bola som si vedomá, že počasie tam nie je najideálnejšie, avšak moje rozhodnutie nič neovplyvnilo. Rozhodla som sa pre univerzitné štúdium v Anglicku. V Study Planet mi pomáhali s výberom univerzít, rovnako ako s výberom odboru, keďže som si nebola istá výberom. Vybrala som si univerzitu v malom mestečku pri Londýne. Volá sa University of Hertfordshire a patrí do siete univerzít po celom svete. Dá sa z nej prestúpiť po určitom čase na univerzity nachádzajúce sa na inom kontinente, keby ste sa rozhodli zmeniť prostredie a spoznať ďalší kút sveta :)

Kientka Nika a výhľad na anglické mesto

Anglicko občas prekvapí aj slnečným počasím. O to viac si človek potom vychutnáva slnečné lúče :)

Univerzita Hertfordshire a okolie

Angličania sú ako ľudia veľmi milí a rovnako je to aj s profesormi. Veľmi sa snažia naučiť Vás čo najviac a vysvetliť učivo tak, aby ste mu čo najlepšie porozumeli. Ochotne pomáhajú a vysvetľujú keď niečomu presne nerozumiete. Každý týždeň majú drop-in hours čo je obdobie, kedy sa za nimi môžete zastaviť, ak potrebujete s niečím pomôcť. Rovnako odpisujú a radia tiež prostredníctvom e-mailov. Školský systém vo Veľkej Británii je na vysokej úrovni. Ako jedinú nevýhodu vnímam veľkosť mesta. Je dosť malé a nie je tam veľa príležitostí, kde by sa dal tráviť voľný čas. Taktiež hľadanie si práce popri štúdiu môže byť namáhavé, keďže je to príliš malé mesto na to, koľko študentov v ňom žije. To sa však nedá povedať o Londýne. London King´s Cross stanica je vzdialená 25 minút vlakom a počas víkendov sa dajú kúpiť obojsmerné lístky za cenu necelých 9 libier. Cez víkendy je super spraviť si program v Londýne a tým vypadnúť zo stereotypu :)

Budova University of Hertfordshire - univerzitné štúdium vo Veľkej Británii

University of Hertfordshire

Ubytovanie

Škola sa skladá z 2 campusov. V obidvoch je ubytovanie aj fakulty. Medzi campusmi jazdí každých 10 minút inter campus shuttle, čo je bezplatný autobus pre študentov. Využívajú ho najmä tí, ktorí bývajú v inom campuse ako je ich fakulta. Možnosti bývania sú rôzne, v rôznej cenovej kategórií. Najlacnejšie sú byty, kde 6 ľudí zdieľa spoločne sprchy, toalety a kuchyňu, až po byty, ktoré sú drahšie, avšak okrem kuchyne majú všetko vlastné.

Campus - areál University of Hertfordshire

Campus – areál University of Hertfordshire

Na záver by som sa chcela poďakovať Study Planet za možnosť vycestovať, za ich priateľský prístup, ochotu pomáhať mi a odpovedať na všetky moje otázky :) Ak by som sa mala rozhodnúť ešte raz, nemenila by som.