V Japonsku na vás čaká viac ako 10 univerzít!

Chcem vedieť viac!

Štúdium v Japonsku so StudyPlanet

Naši spokojní študenti

Mám japonskú priateľku s ktorou som sa zoznámil počas štúdia v Austrálii a tak bola ďalšia voľba štúdia jasná. Na mojej škole je veľa študentov v USA, Kanady a západnej európy a preto sa tu cítim výborne. Naši učitelia sú veľmi pedantný a dajú vám veľký priestor na výskum.

Zoltán, Tokio

Neváhajte využiť skvelú možnosť zvýšenia svojho vzdelania!

ZÍSKAJ VIAC INFO

Informácie o štúdiu v Japonsku

Ak máte chuť študovať v krajine vychádzajúceho slnka, vo vlasti rýchlovlaku, Nintenda Wii, instantných rezancov, karaoke a iných zaujímavostí, tak je pre vás Japonsko tá správna voľba.

Dobrou správou pre zahraničných študentov je, že vláda chce prilákať viac zahraničných študentov a tak stanovila cieľ: mať do roku 2020 v krajine 300.000 zahraničných študentov (v roku 2003 ich bolo 100,000).

Výsledkom je, že vysoké školy sa zameriavajú na uľahčenie života zahraničných študentov a pomáhajú s aplikačným procesom a hľadaním zamestnania pre nich po ukončení štúdia. Zahraničných študentov môže prilákať zavedenie predmetov vyučovaných čiastočne alebo výlučne v angličtine.

Iniciatívy, ktoré majú prilákať viac zahraničných študentov sú:

 • zamestnávanie špecializovaných pracovníkov pre podporu zahraničným študentom,
 • umožnenie študentom začať kurzy v septembri (namiesto apríla, čo je mesiac, v ktorom sa zvyčajne začína japonský akademický rok),
 • nábor pedagogických pracovníkov mimo Japonska,
 • zvýšenie počtu výmenných programov s vysokými školami v iných krajinách.

Život a štúdium v Japonsku je v porovnaní s mnohými inými krajinami podstatne drahší, a preto vláda zaviedla ďalšiu finančnú pomoc pre zahraničných študentov. Rôzne univerzitné štipendiá a granty sú k dispozícii prostredníctvom Ministerstva školstva, kultúry, športu, vedy a technológie (MEXT) a prostredníctvom organizácie Japan Student Services Organization (Jasso). V Japonsku je približne 780 univerzít, z ktorých je asi 80% súkromných. Sú tu tiež špecializované školy a vysoké školy, ktoré poskytujú ďalšie odborné typy štúdia.

Skôr než predložíte svoje výsledky z predchádzajúceho štúdia na japonskej univerzite budete musieť absolvovať prijímacie skúšky. Ďalej je potrebný test na zistenie úrovne japončiny a vedomostí. Ten je štandardizovaný pre zahraničných študentov s účelom otestovať základné akademické zručnosti v oblastiach vedy, matematiky a v oblasti znalostí „Japonsko a svet“.

Mnoho univerzít od študentov vyžaduje aj ďalšie potvrdenia. Hoci EJU môže byť dokončená v testovacích centrách po celej Ázii, perspektívny študenti musia často cestovať do Japonska. Poplatky za testy sa pohybujú medzi 6.960 a ¥ ¥ 12.920 (US $ 57- $ 107) a dajú sa robiť len raz za každý akademický rok. Okrem prijímacích skúšok musia žiadatelia poskytnúť vyplnenú prihlášku, vysvedčenia, doklad o dostatočných finančných prostriedkoch na úhradu školného, ​​odborné referencie, platný cestovný pas a 2 fotografie pasového formátu.

Školné v Japonsku patrí medzi  najdrahšie v Ázii, ale v porovnaní so západnými krajinami ako je Veľká Británia alebo USA je stále veľmi atraktívne. Zvyčajne môžete očakávať, že zaplatíte medzi ¥ 500,000 a ¥ 1000000 (US $ 4,140-8,280) ročne. Napríklad University of Tokyo a Osaka University – účtujú ročné školné ¥ 535800 (US $ 4440) pre väčšinu programov na bakalárskej a magisterskej úrovni, plus ďalších ¥ 282.000 ( US $ 2.330) ako „zápisné“. K dispozícii je tiež dodatočný ročný poplatok vo výške ¥ 17,000- ¥ 30.000 (US $ 140- $ 250) za skúšky.

Priemerné  mesačné náklady na bývanie v Japonsku, konkrétne  v Tokyu sú ¥ 88.000 (US $ 740), a to patrí k najdrahším mestám v Japonsku. Organizácia Japan Student Services Organization (Jasso) odporúča rozpočet vo výške približne ¥ 103000 (US $ 860) mesačne na pokrytie nájomného, ​​stravy, poistenia, zábavy a ďalších životných nákladov.

Vďaka japonským ambicióznym reformám majú teraz zahraniční študenti viac príležitostí na získanie finančných prostriedkov než kedykoľvek predtým. S percentom zahraničných študentov zostávajúcich hlboko pod cieľmi stanovenými podľa CIEE existuje celý rad vládnych štipendií, grantov a programov pre vynikajúcich medzinárodných žiadateľov. Štipendium japonskej vlády (Monbukagakusho) môžu študenti získať, ak dostanú odporúčanie od svojej univerzity alebo lokálneho japonského veľvyslanectva. Ďalšia vládna iniciatíva s názvom Global Project 30, poskytuje študentom, viac možností študovať v angličtine, a tiež ponúka finančnú podporu pri žiadosti o víza.

V Japonsku je dostupných veľa možností ubytovania pre študentov a študujúcich ľudí. StudyPlanet vám vie poradiť pri výbere toho najvhodnejšieho ubytovania pre vás! Celý process prebieha tak, že sa komunikuje s medzinárodnou kanceláriou vami vybranej univerzity a vyberie sa najvhodnejší typ bývania podľa vašich požiadaviek.  Mnoho medzinárodných programov ponúka študentom cenovo výhodné ubytovanie a pri vyhľadávaní vhodného ubytovania sa aktívne zapája aj univerzita.

Internát

Izby sú zvyčajne zdieľané medzi dvoma alebo tromi osobami, so spoločnou kuchyňou a spoločnou kúpeľňou. Internáty sú skvelý spôsob, ako spoznať ľudí, ktorí navštevujú univerzitu, pretože jediní, ktorí žijú v internátoch sú vysokoškolskí študenti.  Internáty majú striktné pravidlá – ako zákaz vychádzania po určitých hodinách – niektorí študenti to nemajú v obľube. Tento typ ubytovania je najvhodnejší keď prídete študovať ako jednotlivec.

Študenti, ktorí žijú v areáli, zvyčajne platia ďalšie extra poplatky priamo na univerzite. Napriek tomu to môže byť najlacnejšia možnosť, pretože nie je potrebné kupovať nábytok alebo spotrebiče, pretože internáty majú základný nábytok a niekedy aj jedlo zahrnuté v cene.

Homestays

Niektoré programy ponúkajú študentom žiť s japonskou rodinou. To umožňuje študentom pracovať na svojich jazykových zručnostiach a prispôsobiť sa japonskej kultúre a dokonca získať vlastnú „japonskú rodinu“! Ak váš program ponúka túto príležitosť, zvyčajne budete platiť univerzite priamo za ubytovanie, rovnako ako za internát. Rovnako ako internáty, homestay môžu mať aj ďalšie svoje pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať v rámci rodiny. Ubytovanie v rodine môže byť na druhej strane kultúrným obohatením pre študenta, najmä napríklad budúceho manažéra alebo budúceho zamestnanca v japonskej firme.

Súkromné ​​bývanie

Vždy máte možnosť nájsť si vlastné ubytovanie, ktoré je často populárne medzi nezávislými študentmi alebo dospelými študentmi. Toto je z populárnejších možností pre japonských študentov, keďže asi 70 % všetkých študentov žije mimo kampus. Ak sa rozhodnete prenajať si vlastný dom alebo byt, ste výhradne zodpovední za vaše financie a často za vybavenie bytu. Okrem toho, ak sa rozhodnete prenajať si vlastný dom, možno si budete musieť nájsť ručiteľa, ktorým musí byť japonská osoba, ktorá bude zodpovedná za vaše kroky a platbu. Univerzity niekedy poskytujú študentom garanciu, ale viete si to prezistiť na medzinárodnom oddelení vybranej univerzity. Vybraná univerzita môže byť tiež schopná poskytnúť zdroje, ktoré vám pomôžu nájsť ubytovanie v súkromí.

Domy Gaijin

Ak máte v pláne zostať v Japonsku na obmedzený čas, môže to byť najlepšia voľba pre vás. Tieto domy sú zvyčajne lacnejšie ako prenájom vlastného bytu, aj keď nemusia byť moderné a môžu sa prenajať na celé týždne alebo mesiace naraz. Niekedy domy gaijin poskytujú izby na prenájom so spoločnou kúpeľňou a kuchyňou, alebo jednotlivé byty, ktoré sú čoraz populárnejšie.

Student Pass (TsugakuTeiki-ken)

Študentská zľava pre verejnú dopravu je zvyčajne určená pre pravidelne cestujúcich (študentov) a neplatí pre príležitostne cestujúcich alebo dočasných študentov.

Pravidelní študenti majú nárok na zakúpenie študentského cestovného pasu na autobus, vlak a metrá. Na zakúpenie preukazu musia študenti predložiť svoje študentské ID a osvedčenie „Tsugaku Shomeisho“, ktoré potvrdzuje, že študent dochádza z univerzitného kampusu. Tsugaku Shomeisho možno získať z automatizovaných strojov na vydávanie dokladov, na viacerých miestach v areáli.

Kupónové vstupenky

Železničné linky, ako je Keio alebo JR, ponúkajú často kupónové lístky používateľa, ktoré vo väčšine prípadov poskytujú jedenásť lístkov za cenu desiatich. Okrem toho mestské autobusové spoločnosti ponúkajú zľavové služby pre používateľov karty IC (obdoba čipových kariet na MHD v slovenských mestách).

Zľavy študentov JR (iba študenti denného štúdia)

Ak študenti vysokých škôl cestujú 101 km alebo viac, môžu využívať študentské zľavy na palubu (tzv. Gakuwari [študentská zľava] v japončine), ktoré umožňujú zľavy vo výške až 20 % bežného cestovného. Upozorňujeme, že študenti, ktorí nie sú na študentmi na plný úväzok, nemajú nárok na tento program. Osvedčenie o zľavách pre študentov môžete získať z automatizovaného zariadenia na vydávanie certifikátov, ktoré sa nachádza pred čítačkou Academic Administration Office No. 4 (až 10 certifikátov na študenta za rok).

VLAKY

Japonsko má rozsiahly železničný systém pre prístup do všetkých častí krajiny. Vlaky sú časté a presné! Metro a vlaky sú pomerne lacné, zvyčajne majú niektoré mapy a značky v angličtine. Rozvrhy sa štandardne líšia podľa linky. Metro jednej linky zvyčajne pricchádza každých 5-10 minút.

Japonsko má naozaj niekoľko rôznych vlakových spojení – web liniek. Podrobné mapy sú k dispozícii na KCP, vlakových staniciach, na letisku Narita a turistických kanceláriách. Tiež môžete nájsť telefónne aplikácie pre systém vlakov: stačí vyhľadávať na „tokyo mapách metra“. Keď budete plynulejší v japončine, nájdete japonské aplikácie ako EKISPERT.

LOĎ

Japonsko sa skladá z niekoľkých tisíc ostrovov. Japonsko je prirodzene domovom rozsiahlej siete trajektov. Štyri hlavné ostrovy Japonska (Honšú, Hokkaido, Kyushu a Shikoku) sú navzájom prepojené mostmi a tunelmi, ale mnoho menších ostrovov sa dá dosiahnuť iba loďou. Aj medzi hlavnými ostrovmi môže byť preprava trajektom zaujímavou, ak nie veľmi rýchlou alternatívou k vlakom, autobusom a lietadlám.

METRO

Všetky hlavné japonské mestá majú svoje vlastné mestské metro linky. Presný, bezpečný a vždy funkčné japonské metro je preferovaným spôsobom dopravy pre obyvateľov veľkých miest, ako je Tokio.

Vedieť, ako používať metro v Tokiu, je nevyhnutné pri pobyte v japonskom hlavnom meste. Aplikácia Tokyo Metro vám tiež môže pomôcť pri navigácii.

Pri dlhších pobytoch v Tokiu si zakúpite predplatené karty, ako napríklad Pasmo, ktoré vám ušetria veľa času pri prechode do metra.

K dispozícii je aj neobmedzená priechodná cesta pre cestujúcich, ktoré môžu byť použité na 1, 2 alebo 3 dni: Tokio Subway Day Ticket pre jednoduché cestovanie cez tokijskú metrovú sieť.

Autobusy

Služby diaľkových autobusov spájajú Tokio s ostatnými mestami, strediskami a okolitými prefektúrami. Často sú lacnejšie ako vlaky, ale menej rýchle.

Skupina JR Bus Group ponúka najkomplexnejšie služby z / do mesta Tokio. Rezervácie je možné realizovať v čítačoch autobusov JR v staniciach Tokyo a Shinjuku a v železničných staniciach JR. Japonský vlakový preukaz je platný na všetkých autobusových linkách medzi Tokijom a Nagojou, Osakom a Kjótom.

Willer Express ponúka služby medzi mnohými veľkými japonskými mestami a má nočné jazdy a sú k dispozícii aj viacdenné preukazy.

Otvorenie bankového účtu pre zahraničných študentov

Ak máte vlastný účet v banke, mohli by ste automaticky vyúčtovať poplatky za vodu, elektrinu a telefón z bankového účtu. Peniaze, ako je štipendium, mzda na čiastočný pracovný úväzok, by ste tiež mohli automaticky prijať na váš účet a zdravotné výdavky s daňou by sa dali ľahko vrátiť, ak by ste mali bankový účet v Japonsku.

Potrebné doklady na otvorenie účtu

Ak chcete otvoriť bankový účet, musíte najprv získať svoju pobytovú kartu. Po vydaní vašej pobytovej karty je potrebné ísť do banky v blízkosti vášho domu alebo školy. Keď otvoríte účet v banke, mali by ste napísať svoje meno v katakane. Preto pred príchodom do banky požiadajte učiteľa, ako napísať svoje meno v katakane a pamätajte si, ako to vysloviť.

Ak chcete požiadať o platobnú kartu, vyberte osobné identifikačné číslo so 4 číslicami. Platobná karta vám bude poslaná neskôr poštou.

Automatický prevod

Po otvorení účtu si prosím všimnite číslo účtu, meno banky a pobočku. Je zvykom, že mzdu na čiastočný úväzok a štipendium sa nebudú platiť v hotovosti. Ak by vás zamestnávateľ požiadal o informácie k účtu, môžete ich rýchlo informovať o svojom bankovom účte prečítaním poznámok.
V prípade platieb pravidelných účtov, ako je voda, plyn, elektrina, odporúčame využiť automatickú prepravnú službu. Informujte o číslach vody, plynu alebo telefónu a postupujte podľa postupu automatického prenosu. Tieto čísla boli napísané na účtoch.

Ubytovanie

Zdieľanie bytov sa v posledných rokoch stáva o niečo viac populárnym. V roku 2017 približne 85 % študentov býva v súkromne prenajatých bytoch. Prieskumy naznačujú, že priemerné mesačné nájomné pre študentov (vrátane poplatkov za služby) v Tokiu sú približne 60 000 ¥ (490 €)

Doprava

Spoločnosť Japan Rail East (JR East), ktorá je zďaleka najväčším prevádzkovateľom železničnej siete v krajine, ponúka študentom 20% zľavu na cestovných pasoch, ktoré platia aj cez víkendy. Pri cestovaní v rámci 23 špeciálnych oddelení v Tokiu to zodpovedá 3-mesačným nákladom na prepravu cestujúcich vo výške približne 20 000 ¥. (160 EUR) pre študentov. Prirodzene, čím bližšie k univerzite bývate, tým lacnejšie sú náklady na dopravu a priemerná mesačná cena sa odhaduje na 5 000¥. (40 EUR). 

Telefón, Knihy, Zdravotné poistenie (Osobné veci)

V Japonsku neexistuje systém platených hovorov, ale existujú možnosti pre mesačné telefonické zmluvy nižšie ako 2000 ¥ (16 EUR).

Učebnice a ďalšie študijné materiály sa pohybujú v priemere okolo 3000 ¥ (25 EUR) mesačne.

Všetci študenti sú povinní vstúpiť do národného systému zdravotného poistenia, ktorý stojí asi 2500 ¥. (20 EUR) mesačne.

Jedlo a pitie

Celkové životné náklady a nedostatok priestoru v Japonsku a Tokiu znamenali, že kuchyne v domoch a bytoch sú kompaktné a funkčné, s malým priestorom na prípravu jedál. Čiastočne kvôli tomu existuje veľa reštaurácií, ktoré ponúkajú obedy a večere ¥ 800-1000. Raňajky v kaviarňach je možné zakúpiť len za 400 ¥ (3,16 €). Náklady výrazne klesnú, ak sa sami varíte, a univerzitné jedálne zvyčajne poskytujú jedlá, ako je ramen a kari bravčové kotlety za ¥ 300-500. Obchody s potravinami sú tiež ďalšou dobrou voľbou – predávajú sa tu čerstvé šaláty, sendviče a ďalšie jedlá za 200 až 500 ¥. Priemerné náklady na stravu za mesiac sa odhadujú na približne 25 000 ¥ (200 €).

Samozrejme, nechcete asi len študovať, ale sa počas študentských dní aj zabaviť – to vždy stojí nejaké peniaze. V Tokiu je vždy čo robiť a vidieť, za veľmi málo peňazí. V Tokiu existuje veľa reštaurácií, najmä v univerzitných štvrtiach, ktoré poskytujú študentom možnosť ponúknuť kurzy všetkého, čo je možné jesť a v Japonsku nechýbajú ani rôzne interaktívne hry za ¥ 3000 (24 €) alebo menej. Navyše na všetkých univerzitách existuje množstvo klubov a krúžkov, kde môžete robiť veci ako účasť na japonských čajových ceremóniach, hrať tenis alebo učiť sa tancovať.

¥
EUR
Ubytovanie60 000490
Doprava500040
Osobne veci750060
Jedlo25000200
Fun15000120
Celkovo na mesiac112500910

Študentské vízum umožňuje držiteľom pracovať až 28 hodín týždenne a až 8 hodín denne počas medzisemestrálneho voľna, s niekoľkými obmedzeniami týkajúcich sa hernej pasáže a pracovných miest v zábavnom priemysle pre dospelých. Hodinová mzda pre zamestnancov v reštauráciách a obchode je zvyčajne asi ¥1 000, hoci niektoré pracovné miesta môžu platiť až do výšky ¥ 1 200 až 1 300 za nočné smeny.

Medzinárodní študenti majú tiež možnosť vyučovať vlastný jazyk súkromne. Individuálne lekcie vám môžu priniesť neuveriteľných 2 700 € za hodinu a možno budete môcť tiež vykonávať prekladateľské práce, ktoré by mali byť viac zárobkové než štandardné pracovné miesta na čiastočný úväzok.

Ak plánujete študovať v Japonsku menej ako 90 dní napr. jazykový kurz, tak vám budú stačiť turistické víza. Občania SR si nemusia vybavovať turistické víza do Japonska cez internet alebo na ambasáde. Stačí mať kúpenú spiatočnú letenku a pri vstupe do krajiny vám udelia víza do vášho pasu.

Pre štúdium kurzov a odborov od 20 týždňov budete potrebovať študentské víza a postup je nasledovný

 1. Zapísať sa na školu/univerzitu v Japonsku a poslať im všetky potrebné dokumenty k danej prihláške. Study Planet vám s týmto celým procesom pomôže.
 2. Následne ak vás škola prijme vystavia vám Confirmation of Enrollment dokument, ktorý je potrebný na vízovú žiadosť.
 3. Ďalej sa o študentské víza žiada na Japonskej ambasáde v Bratislave. Budete potrebovať CoE, váš pas, fotku pasového formátu a správne vyplnenú žiadosť o študentské víza. Study Planet vám opäť s celým procesom pomôže. Táto žiadosť sa odporúča podať aspoň mesiac pred začiatkom štúdia.

Po prílete na letisko môžete požiadať o pracovné povolenie. Kompletné informácie k tomu vám Study Planet poskytne pred odletom.

Zaujímavé fakty

 • Skladá sa z tisícov ostrovov, z ktorých viac ako 400 je obývaných.
 • Štyri najväčšie ostrovy tvoria 97% z celkovej rozlohy Japonska a sú to Honsū, Hokkaido, Kjúšú a Šikoku.
 • Je treťou najväčšou ekonomikou na svete po USA a Číne.
 • Mena: jen (¥ alebo JPY).
 • Hlavné mesto: Tokyo, ktoré je tiež najväčšie mesto s počtom obyvateľov okolo 13 miliónov v jadre mesta (38,6 miliónov v celej Tokio prefektúre) – mnohí ho považujú za najväčšie mesto na svete.
 • Rozloha: 377.864 kilometrov štvorcových (podobne ako Nemecko).
 • Japonsko má viac než 3 000 reštaurácií McDonald’s, čo je najväčší počet v ktorejkoľvek krajine mimo USA
 • Japonské kobe hovädzie mäso je známe po celom svete kvôli jeho šťavnatosti a chuti. Japonské hovädzie mäso pochádza z denných masáží a v lete sú kŕmené saké a pivovou kašou. Pravé hovädzie mäso Kobe pochádza len z 262 fariem v oblasti Tajima, z ktorých Kobe je hlavným mestom a každý z nich chová v priemere 5 zvierat. V Spojených štátoch sa hovädzie mäso v Kobe nazýva hovädzie mäso Wagyu.
 • Japonsko má približne 5,5 milióna predajných automatov s jedlom, na takmer každej ulici. Existujú predajné automaty, ktoré predávajú pivo, horúcu a studenú konzervovanú kávu, cigarety, víno, kondómy, komiksy, hot dogy, žiarovky, vrecká z ryže, toaletný papier, dáždniky, rybie návnady, čerstvé vajcia, porno magazíny a dámske spodné prádlo.
 • Japonci majú tak nízku pôrodnosť, že sa predáva viac plienok pre dospelých ako detské plienky.
 • Cisár Akihito a cisárovná Michiko majú výlučne ceremoniálnu úlohu.
 • Hlavou vlády je premiér.
 • 20% všetkých svetových zemetrasení sa vyskytuje v Japonsku.
 • Priemerná rýchlosť širokopásmového internetového pripojenia v roku 2015 bola 11.7Mbps (druhý najrýchlejší internet na svete po Južnej Kórei).
 • Japonský národný šport je sumo. Veľmi populárny je aj futbal a bejzbal.
 • Stanica Shinjuku, hlavná železničná stanica v Tokiu, je najrušnejšou na svete a každý deň cez ňu precestuje 2 milióny ľudí.
 • Keď sa japonskí ľudia stretávajú, tradične sa klaňajú namiesto potrasenia rúk a najnižšia poklona vykazuje najhlbšie rešpekt.
 • Surové koňské mäso je považované za pochúťku v Japonsku. Nazýva sa basashi a je nakrájané na tenké plátky a konzumované surové.
 • Trh Tsukiji v Tokiu je najväčší svetový trh s rybami, ktorý denne manipuluje s viac ako 2 000 tonami morských produktov.
 • V japončine je fugu názov pre smrteľne jedovaté ryby. Japonské zákony vyžadujú, aby boli pripravené profesionálnymi šéfkuchármi, ktorí boli špeciálne vyškolení a licencovaní. Zákon zakazuje cisárovi a cisárskej rodine jesť fugu. Väčšina fugu sa konzumuje medzi januárom a marcom, keď sa predpokladá, že je najmenej jedovatá.

Univerzity v Japonsku

 • International University of Japan
 • Japan Women University
 • Kyoto University
 • Tokyo International University
 • The University Tokyo
 • Temple University of Japan
 • Sophia University Yotsuya Campus
 • Osaka University
 • Hokkaido University
 • Meiji University
 • Waseda University
 • Keio University
 • United Nations University
 • Ritsumeikan University
 • Yokohama National University
 • Tokyo University of Science
 • Hosei University

V Japonsku je 780 Univerzít a z toho je 80% súkromných.

Zaujala Vás možnosť štúdia v Japonsku?

Kontaktujte nás!