V Japonsku na v├ís ─Źak├í viac ako 10 univerz├şt!

Chcem vedie┼ą viac!

Štúdium v Japonsku so StudyPlanet

Ak m├íte chu┼ą ┼ítudova┼ą v krajine vych├ídzaj├║ceho slnka, vo vlasti r├Żchlovlaku, Nintenda Wii, instantn├Żch rezancov, karaoke a in├Żch zauj├şmavost├ş, tak je pre v├ís Japonsko t├í spr├ívna vo─żba.

Dobrou spr├ívou pre zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov je, ┼że vl├ída chce pril├íka┼ą viac zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov a tak stanovila cie─ż: ma┼ą┬ádo roku 2020 v krajine 300.000 zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov (v roku 2003 ich bolo 100,000).

V├Żsledkom je, ┼że vysok├ę ┼íkoly sa zameriavaj├║ na u─żah─Źenie ┼żivota zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov a┬ápom├íhaj├║ s┬áaplika─Źn├Żm procesom a h─żadan├şm zamestnania pre nich po ukon─Źen├ş ┼ít├║dia. Zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov m├┤┼że pril├íka┼ą zavedenie predmetov vyu─Źovan├Żch ─Źiasto─Źne alebo v├Żlu─Źne v angli─Źtine.

Iniciat├şvy, ktor├ę maj├║ pril├íka┼ą viac zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov s├║:

 • zamestn├ívanie ┼ípecializovan├Żch pracovn├şkov pre podporu zahrani─Źn├Żm ┼ítudentom,
 • umo┼żnenie ┼ítudentom za─Źa┼ą kurzy v septembri (namiesto apr├şla, ─Źo je mesiac, v ktorom sa zvy─Źajne za─Ź├şna japonsk├Ż akademick├Ż rok),
 • n├íbor pedagogick├Żch pracovn├şkov mimo Japonska,
 • zv├Ż┼íenie po─Źtu v├Żmenn├Żch programov s vysok├Żmi ┼íkolami v in├Żch krajin├ích.

┼Żivot a┬á┼ít├║dium v Japonsku je v porovnan├ş s mnoh├Żmi in├Żmi krajinami podstatne drah┼í├ş, a preto vl├ída zaviedla ─Ćal┼íiu finan─Źn├║ pomoc pre zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov. R├┤zne univerzitn├ę ┼ítipendi├í a granty s├║ k dispoz├şcii prostredn├şctvom Ministerstva ┼íkolstva, kult├║ry, ┼íportu, vedy a technol├│gie (MEXT) a prostredn├şctvom organiz├ície Japan Student Services Organization (Jasso). V Japonsku je pribli┼żne 780 univerz├şt, z ktor├Żch je asi 80% s├║kromn├Żch. S├║ tu tie┼ż ┼ípecializovan├ę ┼íkoly a vysok├ę ┼íkoly, ktor├ę poskytuj├║ ─Ćal┼íie odborn├ę typy ┼ít├║dia.

Ubytovanie

Zdie─żanie bytov sa v posledn├Żch rokoch st├íva o nie─Źo viac popul├írnym. Omnoho popul├írnej┼íie je to e┼íte st├íle na z├ípade. V roku 2017 pribli┼żne 85% ┼ítudentov b├Żvalo v s├║kromne prenajat├Żch bytoch. Prieskumy nazna─Źuj├║, ┼że priemern├ę mesa─Źn├ę n├íjomn├ę pre ┼ítudentov (vr├ítane poplatkov za slu┼żby) v Tokiu je pribli┼żne 60 000 ┬ą (490 EUR)

Doprava

Spolo─Źnos┼ą Japan Rail East (JR East), ktor├í je z─Ćaleka najv├Ą─Ź┼í├şm prev├ídzkovate─żom ┼żelezni─Źnej siete v krajine, pon├║ka ┼ítudentom 20% z─żavu na cestovn├Żch pasoch, ktor├ę platia aj cez v├şkendy. Pri cestovan├ş v r├ímci 23 ┼ípeci├ílnych oddelen├ş v Tokiu to zodpoved├í 3-mesa─Źn├Żm n├íkladom na prepravu cestuj├║cich vo v├Ż┼íke pribli┼żne 20 000 ┬ą. (160 EUR) pre ┼ítudentov. Prirodzene, ─Ź├şm bli┼ż┼íie k┬áuniverzite ┼żijete, t├Żm lacnej┼íie n├íklady na dopravu bud├║ a priemern├í mesa─Źn├í cena pre ┼ítudentov sa odhaduje na 5 000┬ą. (40 EUR).

Telef├│n, Knihy, Zdravotn├ę poistenie (Osobn├ę veci)
Zmluva na telef├│n. V Japonsku neexistuje syst├ęm platen├Żch hovorov, ale existuj├║ mo┼żnosti pre mesa─Źn├ę telefonick├ę zmluvy ni┼ż┼íie ako 2000 ┬ą. (16 EUR).
U─Źebnice a ─Ćal┼íie ┼ítudijn├ę materi├íly sa pohybuj├║ v priemere okolo 3000 ┬ą. (25 EUR) mesa─Źne.
Zdravotn├ę poistenie. V┼íetci ┼ítudenti s├║ povinn├ş vst├║pi┼ą do n├írodn├ęho syst├ęmu zdravotn├ęho poistenia, ktor├Ż stoj├ş asi 2500 ┬ą. (20 EUR) mesa─Źne.
Jedlo a pitie

Celkov├ę ┼żivotn├ę n├íklady a nedostatok priestoru v Japonsku a Tokiu znamenali, ┼że kuchyne v domoch s├║ kompaktn├ę a funk─Źn├ę s mal├Żm priestorom na pr├şpravu jed├íl. ─îiasto─Źne kv├┤li tomu existuje ve─ża re┼ítaur├íci├ş, ktor├ę pon├║kaj├║ obedy a ve─Źere za ┬ą 800-1000. Ra┼łajky v kaviar┼łach je mo┼żn├ę zak├║pi┼ą len za 400. N├íklady v├Żrazne klesn├║, ak sa sami var├şte. Univerzitn├ę jed├ílne zvy─Źajne poskytuj├║ jedl├í, ako kari a brav─Źov├ę kotlety za ┬ą 300-500. Obchody s potravinami s├║ tie┼ż ─Ćal┼íou dobrou vo─żbou, predaj ─Źerstv├Żch ┼íal├ítov, sendvi─Źov a ─Ćal┼í├şch jed├íl za 200 a┼ż 500 ┬ą. Priemern├ę n├íklady na stravu za mesiac sa odhaduj├║ na pribli┼żne 25 000 ┬ą.

Zábava

Samozrejme, nechcete len ┼ítudova┼ą. Pre┼żi┼ą po─Źas ┼ítudentsk├Żch dn├ş a bavi┼ą sa zvy─Źajne zah┼Ľ┼ła peniaze – aj ke─Ć v Tokiu je ve─ża ─Źo robi┼ą a vidie┼ą za ve─żmi m├ílo pe┼łaz├ş. M├┤┼żete si tu pre─Ź├şta┼ą viac o v┼íeobecn├Żch n├íkladoch na z├íbavu v Tokiu, ale existuje ve─ża re┼ítaur├íci├ş, najm├Ą v univerzitn├Żch ┼ítvrtiach, ktor├ę poskytuj├║ ┼ítudentom mo┼żnos┼ą zjes┼ą v┼íetko, ─Źo sa d├í za ┬ą 3000 alebo menej. Navy┼íe na v┼íetk├Żch univerzit├ích existuje mno┼żstvo klubov a “kruhov”, kde m├┤┼żete robi┼ą veci ako ├║─Źas┼ą na japonsk├Żch ─Źajov├Żch cerem├│ni├ích hra┼ą tenis alebo u─Źi┼ą sa tancova┼ą.

┼Żivotn├ę n├íklady Japonsko
Ubytovanie490ÔéČ
Doprava40ÔéČ
Osobne veci60ÔéČ
Jedlo200ÔéČ
Z├íbava120ÔéČ
Celkovo na mesiac910ÔéČ

Existuje ve─ża mo┼żnost├ş pre ┼ítudentsk├ę ubytovanie v Japonsku, ale mo┼żno nie s├║ pre v├ís to prav├ę. Pred samotn├Żm vyh─żad├ívan├şm sa obr├í┼ąte na medzin├írodn├║ kancel├íriu va┼íej univerzity a porozpr├ívajte sa, ak├Ż typ b├Żvania je pre v├ís najv├Żhodnej┼í├ş. Mnoho medzin├írodn├Żch programov pon├║ka ┼ítudentom cenovo v├Żhodn├ę ubytovanie a pri vyh─żad├ívan├ş v├ím pom├┤┼że.

Internát

Hostely sl├║┼żia ┼ítudentom alebo ako intern├íty pre univerzitu. Izby s├║ zvy─Źajne zdie─żan├ę medzi dvoma alebo tromi osobami, spolo─Źnou kuchy┼łou a spolo─Źnou k├║pe─ż┼łou. Intern├íty s├║ skvel├Ż sp├┤sob, ako spozna┼ą ─żud├ş, ktor├ş nav┼ítevuj├║ univerzitu, preto┼że jedin├ş, ktor├ş ┼żij├║ v intern├ítoch s├║ vysoko┼íkolsk├ş ┼ítudenti. Intern├íty maj├║ striktn├ę pravidl├í – ako z├íkaz vych├ídzania po ur─Źit├Żch hodin├ích-niektor├ş ┼ítudenti to nemaj├║ radi. Tento typ ubytovania tie┼ż obvykle sl├║┼żi vysoko┼íkolsk├Żm ┼ítudentom a nemus├ş by┼ą tou najlep┼íou vo─żbou, ak pl├ínujete prinies┼ą svoju rodinu s vami.

┼átudenti, ktor├ş ┼żij├║ v are├íli, zvy─Źajne platia ─Ćal┼íie extra poplatky priamo na univerzite. Niekedy to m├┤┼że by┼ą najlacnej┼íia mo┼żnos┼ą, preto┼że nie je potrebn├ę kupova┼ą n├íbytok alebo spotrebi─Źe, preto┼że intern├íty maj├║ z├íkladn├Ż n├íbytok a niekedy aj jedlo zahrnut├ę v cene.

Homestays

Niektor├ę programy pon├║kaj├║ ┼ítudentom ┼żi┼ą s japonskou rodinou. To umo┼ż┼łuje ┼ítudentom pracova┼ą na svojich jazykov├Żch zru─Źnostiach a prisp├┤sobi┼ą sa japonskej kult├║re a dokonca z├şska┼ą vlastn├║ “japonsk├║ rodinu”! Ak v├í┼í program pon├║ka t├║to pr├şle┼żitos┼ą, zvy─Źajne budete plati┼ą in┼ítit├║cii priamo za ubytovanie rovnako ako za intern├ít. Rovnako ako intern├íty, homestay m├┤┼żu ma┼ą aj ─Ćal┼íie svoje pravidl├í, ktor├ę je potrebn├ę dodr┼żiava┼ą. Ubytovanie v s├║krom├ş m├┤┼że by┼ą kult├║rnym obohaten├şm pre ┼ítudenta.

S├║kromn├ę ÔÇőÔÇőb├Żvanie

V┼żdy m├íte mo┼żnos┼ą n├íjs┼ą si vlastn├ę ubytovanie, ktor├ę je ─Źasto popul├írne medzi nez├ívisl├Żmi ┼ítudentmi alebo dospel├Żmi ┼ítudentmi. Toto je tie┼ż najpopul├írnej┼íia mo┼żnos┼ą pre japonsk├Żch ┼ítudentov, ke─Ć┼że asi 70% v┼íetk├Żch ┼ítudentov ┼żije mimo kampus. Ak sa rozhodnete prenaja┼ą si vlastn├Ż dom alebo byt, ste v├Żhradne zodpovedn├ş za va┼íe financie a ─Źasto za vybavenie bytu. Okrem toho, ak sa rozhodnete prenaja┼ą si vlastn├Ż dom, mo┼żno budete musie┼ą si n├íjs┼ą ru─Źite─ża, ktor├Żm je japonsk├í osoba, ktor├í bude zodpovedn├í za va┼íe kroky a platbu. Univerzity niekedy poskytuj├║ ┼ítudentom garanciu, ale viete si to prezisti┼ą na medzin├írodnom oddelen├ş. Va┼ía in┼ítit├║cia m├┤┼że by┼ą tie┼ż schopn├í poskytn├║┼ą zdroje, ktor├ę v├ím pom├┤┼żu n├íjs┼ą ubytovanie v s├║krom├ş.

Domy Gaijin

Ak m├íte v pl├íne zosta┼ą v Japonsku na obmedzen├Ż ─Źas, m├┤┼że to by┼ą najlep┼íia vo─żba pre v├ís. Tieto domy s├║ zvy─Źajne lacnej┼íie ako pren├íjom vlastn├ęho bytu, aj ke─Ć nemusia by┼ą modern├ę a m├┤┼żu sa prenajat├ę cel├ę t├Ż┼żdne alebo mesiace naraz. Niekedy domy gaijin poskytuj├║ izby na pren├íjom so spolo─Źnou k├║pe─ż┼łou a kuchy┼łou, alebo jednotliv├ę byty, ktor├ę s├║ ─Źoraz popul├írnej┼íie.

Student Pass (TsugakuTeiki-ken)

┼átudentsk├í z─żava pre verejn├║ dopravu je zvy─Źajne ur─Źen├í pre pravideln├Żch (┼ítudentov) a neplat├ş pre nepravideln├Żch ┼ítudentov.
Pravideln├ş ┼ítudenti maj├║ n├írok na zak├║penie ┼ítudentsk├ęho cestovn├ęho pasu na autobusy, vlaky a metro. Na zak├║penie preukazu musia ┼ítudenti predlo┼żi┼ą svoje ┼ítudentsk├ę ID a osved─Źenie “Tsugaku Shomeisho”, ktor├ę potvrdzuje, ┼że doch├ídzaj├║ z univerzity. Tsugaku Shomeisho mo┼żno z├şska┼ą z automatizovan├Żch strojov na vyd├ívanie dokladov na viacer├Żch miestach v are├íli.

Kup├│nov├ę vstupenky

┼Żelezni─Źn├ę linky, ako je Keio alebo JR, pon├║kaj├║ ─Źasto kup├│nov├ę l├şstky pou┼ż├şvate─ża, ktor├ę vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov poskytuj├║ jeden├ís┼ą l├şstkov za cenu desiatich. Okrem toho mestsk├ę autobusov├ę spolo─Źnosti pon├║kaj├║ z─żavov├ę slu┼żby pre pou┼ż├şvate─żov karty IC. Skontrolujte ich predajn├ę miesta alebo webov├ę str├ínky.

Z─żavy ┼ítudentov JR (iba ┼ítudenti denn├ęho ┼ít├║dia)

Ak ┼ítudenti vysok├Żch ┼ík├┤l alebo vysoko┼íkol├íkov cestuj├║ 101 km alebo viac, m├┤┼żu vyu┼ż├şva┼ą ┼ítudentsk├ę z─żavy na palubu (tzv. Gakuwari [┼ítudentsk├í z─żava] v japon─Źine), ktor├ę umo┼ż┼łuj├║ z─żavy vo v├Ż┼íke a┼ż 20% be┼żn├ęho cestovn├ęho. Upozor┼łujeme, ┼że ┼ítudenti, ktor├ş nenav┼ítevuj├║ denn├ę ┼ít├║dium, nemaj├║ n├írok na tento program. Osved─Źenie o z─żav├ích pre ┼ítudentov m├┤┼żete z├şska┼ą z automatizovan├ęho zariadenia na vyd├ívanie certifik├ítov, ktor├ę sa nach├ídza pred ─Ź├şta─Źkou Academic Administration Office No. 4 (a┼ż 10 certifik├ítov na ┼ítudenta za rok).

VLAKY
Japonsko m├í rozsiahly ┼żelezni─Źn├Ż syst├ęm pre pr├şstup do v┼íetk├Żch ─Źast├ş krajiny. Vlaky s├║ ─Źast├ę a presn├ę. Metro a vlaky s├║ pomerne lacn├ę, zvy─Źajne maj├║ niektor├ę mapy a zna─Źky v angli─Źtine a s├║ celkom pravideln├ę. Metro sa zvy─Źajne odchy─żuje ka┼żd├Żch 5-10 min├║t. Vlaky jazdia v┼żdy na─Źas.

Japonsko m├í naozaj nieko─żko r├┤znych vlakov├Żch spojen├ş – web liniek. Podrobn├ę mapy s├║ k dispoz├şcii na KCP, vlakov├Żch staniciach, na letisku Narita a turistick├Żch kancel├íri├ích. Tie┼ż m├┤┼żete n├íjs┼ą telef├│nne aplik├ície pre syst├ęm vlakov: sta─Ź├ş vyh─żad├íva┼ą na “tokyo mapy metro”. Ke─Ć budete plynulej┼í├ş v japon─Źine, n├íjdete japonsk├ę aplik├ície ako EKISPERT.

LO─Ä
Japonsko sa sklad├í z nieko─żk├Żch tis├şc ostrovov. Japonsko je prirodzene domovom rozsiahlej siete trajektov. ┼átyri hlavn├ę ostrovy Japonska (Hon┼í├║, Hokkaido, Kyushu a Shikoku) s├║ navz├íjom prepojen├ę mostami a tunelmi, ale mnoho men┼í├şch ostrovov sa d├í dosiahnu┼ą iba lo─Ćou. Ale aj medzi hlavn├Żmi ostrovmi m├┤┼żu by┼ą trajekty zauj├şmavou, hoci nie ve─żmi r├Żchlou alternat├şvou k vlakom, autobusom a lietadl├ím.

METRO
V┼íetky hlavn├ę japonsk├ę mest├í maj├║ svoje vlastn├ę mestsk├ę metro linky. Presn├ę, bezpe─Źn├ę a ne┼ítrajkuj├║ce japonsk├ę metro je preferovan├Żm sp├┤sobom dopravy pre obyvate─żov ve─żk├Żch miest, ako je Tokio.

Vedie┼ą, ako pou┼ż├şva┼ą metro v Tokiu, je nevyhnutn├ę pri pobyte v japonskom hlavnom meste. Aplik├ícia Tokyo Metro v├ím tie┼ż m├┤┼że pom├┤c┼ą pri navig├ícii.

Pri dlh┼í├şch pobytoch v Tokiu si zak├║pite predplaten├ę karty, ako napr├şklad Pasmo, ktor├ę v├ím u┼íetria ve─ża ─Źasu pri prechode do metra.

AUTOBUSY

Slu┼żby dia─żkov├Żch autobusov sp├íjaj├║ Tokio s ostatn├Żmi mestami, strediskami a okolit├Żmi prefekt├║rami. ─îasto s├║ lacnej┼íie ako vlaky, ale menej v├Żhodn├ę.

Skupina JR Bus Group pon├║ka najkomplexnej┼íie slu┼żby z/do mesta Tokio. Rezerv├ície je mo┼żn├ę realizova┼ą v staniciach Tokyo a Shinjuku a v ┼żelezni─Źn├Żch staniciach JR. Japonsk├Ż vlakov├Ż preukaz je platn├Ż na v┼íetk├Żch autobusov├Żch link├ích medzi Tokijom a Nagojou, Osakom a Kj├│tom.

Willer Express pon├║ka slu┼żby medzi mnoh├Żmi ve─żk├Żmi japonsk├Żmi mestami a m├í no─Źn├ę jazdy a s├║ k dispoz├şcii viacdenn├ę preukazy.

 • Otvorenie bankov├ęho ├║─Źtu pre zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov

Ak m├íte vlastn├Ż ├║─Źet v banke, mohli by ste automaticky vy├║─Źtova┼ą poplatky za vodu, elektrinu a telef├│n z bankov├ęho ├║─Źtu. Peniaze, ako je ┼ítipendium, mzda na ─Źiasto─Źn├Ż pracovn├Ż ├║v├Ązok, by sa tie┼ż mohli automaticky zaplati┼ą na v├í┼í ├║─Źet a zdravotn├ę v├Żdavky a da┼ł by sa dali ─żahko vr├íti┼ą, ak m├íte ├║─Źet.

 • Potrebn├ę doklady na otvorenie ├║─Źtu

Ak chcete otvori┼ą bankov├Ż ├║─Źet, mus├şte najprv z├şska┼ą svoju pobytov├║ kartu. Po vydan├ş va┼íej pobytovej karty cho─Ćte do banky v bl├şzkosti v├í┼ího domu alebo ┼íkoly, aby ste otvorili bankov├Ż ├║─Źet. Ke─Ć otvor├şte ├║─Źet v banke, mali by ste nap├şsa┼ą svoje meno v katakane. Preto pred pr├şchodom do banky po┼żiadajte u─Źite─ża, ako nap├şsa┼ą svoje meno v katakane a pam├Ątajte si, ako to vyslovi┼ą.
Ak chcete po┼żiada┼ą o platobn├║ kartu, vyberte osobn├ę identifika─Źn├ę ─Ź├şslo so 4 ─Ź├şslicami. Platobn├í karta v├ím bude poslan├í nesk├┤r po┼ítou.

 • Automatick├Ż prevod

Po otvoren├ş ├║─Źtu si pros├şm v┼íimnite ─Ź├şslo ├║─Źtu, meno banky a pobo─Źku. Je zvykom, ┼że plat na ─Źiasto─Źn├Ż ├║v├Ązok a ┼ítipendium sa nebud├║ plati┼ą v hotovosti. Ak po┼żiadali o┬áplaten├ş na v├í┼í ├║─Źet, m├┤┼żete ich r├Żchlo informova┼ą o svojom bankovom ├║─Źte pre─Ź├ştan├şm pozn├ímok.
V pr├şpade platieb pravideln├Żch ├║─Źtov, ako je voda, plyn, elektrina, odpor├║─Źame vyu┼żi┼ą automatick├║ slu┼żbu. Informujte o ─Ź├şslach vody, plynu alebo telef├│nu a postupujte pod─ża postupu automatick├ęho prenosu. Tieto ─Ź├şsla boli nap├şsan├ę na ├║─Źtoch.

PRÁCA

┼átudentsk├ę v├şzum umo┼ż┼łuje dr┼żite─żom pracova┼ą a┼ż 28 hod├şn t├Ż┼żdenne a a┼ż 8 hod├şn denne po─Źas ┼íkolsk├Żch prest├ívok s nieko─żk├Żmi obmedzeniami t├Żkaj├║cimi sa typu zamestnania (hern├ę pas├í┼że a pracovn├ę miesta v z├íbavnom priemysle pre dospel├Żch s├║ zak├ízan├ę). Hodinov├í mzda pre zamestnancov v re┼ítaur├íci├ích a obchode s komfortom je zvy─Źajne asi ┬ą1 000, hoci niektor├ę pracovn├ę miesta m├┤┼żu plati┼ą a┼ż do v├Ż┼íky ┬ą 1 200 a┼ż 1 300 za posuny v neskorej noci.

Medzin├írodn├ş ┼ítudenti maj├║ tie┼ż mo┼żnos┼ą vyu─Źova┼ą vlastn├Ż jazyk s├║kromne. Individu├ílne lekcie zaplat├ş pribli┼żne 3000 dol├írov za hodinu a mo┼żno budete tie┼ż m├┤c┼ą vykon├íva┼ą prekladate─żsk├ę pr├íce, ktor├ę by op├Ą┼ą mali plati┼ą lep┼íie ako ┼ítandardn├ę pracovn├ę miesta na ─Źiasto─Źn├Ż ├║v├Ązok.

V├ŹZA

Ak pl├ínujete ┼ítudova┼ą v┬áJaponsku menej ako 90 dn├ş napr. jazykov├Ż kurz tak v├ím bud├║ sta─Źi┼ą turistick├ę v├şza. Ob─Źania SR si nemusia vybavova┼ą turistick├ę v├şza do Japonska cez internet alebo na ambas├íde. Sta─Ź├ş ma┼ą k├║pen├║ spiato─Źn├║ letenku a┬ápri vstupe do krajiny v├ím udelia v├şza do v├í┼ího pasu.
Pre ┼ít├║dium kurzov a┬áodborov od 20 t├Ż┼żd┼łov budete potrebova┼ą ┼ítudentsk├ę v├şza a┬ápostup je nasledovn├Ż
Zap├şsa┼ą sa na ┼íkolu/univerzitu v┬áJaponsku a┬áposla┼ą im v┼íetky potrebn├ę dokumenty k┬ádanej prihl├í┼íke. Study Planet v├ím s┬át├Żmto cel├Żm procesom pom├┤┼że.
Potom ako v├ís ┼íkola prijme, vystavia Confirmation of Enrollment dokument, ktor├Ż je potrebn├Ż na v├şzov├║ ┼żiados┼ą.
Po┼żiada┼ą o┬á┼ítudentsk├ę v├şza na Japonskej ambas├íde v┬áBratislave. Budete potrebova┼ą CoE, v├í┼í pas, fotku pasov├ęho form├ítu a┬áspr├ívne vyplnen├║ ┼żiados┼ą o┬á┼ítudentsk├ę v├şza. Study Planet v├ím op├Ą┼ą s┬ácel├Żm procesom pom├┤┼że. T├íto ┼żiados┼ą sa odpor├║─Źa poda┼ą aspo┼ł mesiac pred za─Źiatkom ┼ít├║dia.
Po pr├şlete na letisko m├┤┼żete po┼żiada┼ą o┬ápracovn├ę povolenie. Kompletn├ę inform├ície k┬átomu v├ím Study Planet poskytne pred odletom.

Z├íkladn├ę inform├ície o Japonsko
├Üradn├Ż jazyk:Japon─Źina
V├şza:├üno
Ubytovanie:intern├ít, homestay, s├║kromn├ę b├Żvanie
Mo┼żnos┼ą pracova┼ą:├üno
Kurz:EUR 1 = 124,64 JPY
Priemern├ę mesa─Źn├ę n├íklady:cca 960ÔéČ

FUN FACT

Japonsko pozostáva z viac ako 6 800 ostrovov.

Zauj├şmav├ę fakty

 • Japonsko m├í viac ako 3 000 re┼ítaur├íci├ş McDonald’s, ─Źo je najv├Ą─Ź┼í├ş po─Źet v ktorejko─żvek krajine mimo USA
 • Japonsk├ę kobe hov├Ądzie m├Ąso je zn├íme po celom svete kv├┤li jeho ┼í┼ąavnatosti a chuti. Japonsk├ę hov├Ądzie m├Ąso poch├ídza z┬ádenne mas├şrovan├Żch kr├ív a v lete s├║ k┼Ľmen├ę sak├ę a pivovou ka┼íou. Prav├ę hov├Ądzie m├Ąso Kobe poch├ídza len z 262 fariem v oblasti Tajima, z ktor├Żch Kobe je hlavn├Żm mestom a ka┼żd├Ż z nich chov├í v priemere 5 zvierat. V Spojen├Żch ┼ít├ítoch sa hov├Ądzie m├Ąso v Kobe naz├Żva hov├Ądzie m├Ąso Wagyu.
 • Japonsko m├í pribli┼żne 5,5 mili├│na predajn├Żch automatov, jeden na takmer ka┼żdej ulici. Existuj├║ predajn├ę automaty, ktor├ę pred├ívaj├║ pivo, hor├║cu a studen├║ konzervovan├║ k├ívu, cigarety, v├şno, kond├│my, komiksy, hot dog-y, ┼żiarovky, vreck├í z ry┼że, toaletn├Ż papier, d├í┼żdniky, rybie n├ívnady, ─Źerstv├ę vajcia, porno magaz├şny alebo d├ímske spodn├ę pr├ídlo.
 • Japonci maj├║ tak n├şzku p├┤rodnos┼ą, ┼że sa pred├íva viac plienok pre dospel├Żch ako detsk├ę plienky.
 • Stanica Shinjuku, hlavn├í ┼żelezni─Źn├í stanica v Tokiu, je najru┼ínej┼íou na svete a ka┼żd├Ż de┼ł prech├ídza cez 2 mili├│ny ─żud├ş.
 • Ke─Ć sa japonsk├ş ─żudia stret├ívaj├║, tradi─Źne sa kla┼łaj├║ namiesto potrasenia r├║k. Najni┼ż┼íia poklona preukazuje najhlb┼í├ş re┼ípekt.
 • Trh Tsukiji v Tokiu je najv├Ą─Ź┼í├ş svetov├Ż trh s rybami, ktor├Ż denne manipuluje s viac ako 2000 tonami morsk├Żch produktov.
 • V japon─Źine je fugu n├ízov pre smrte─żne jedovat├ę ryby. Japonsk├ę z├íkony vy┼żaduj├║, aby boli pripraven├ę profesion├ílnymi ┼í├ęfkuch├írmi, ktor├ş boli ┼ípeci├ílne vy┼íkolen├ş a licencovan├ş. Z├íkon zakazuje cis├írovi a cis├írskej rodine jes┼ą fugu. V├Ą─Ź┼íina fugu sa konzumuje medzi janu├írom a marcom, ke─Ć sa predpoklad├í, ┼że je najmenej jedovat├Ż.

Nev├íhajte vyu┼żi┼ą skvel├║ mo┼żnos┼ą zv├Ż┼íenia svojho vzdelania!

Z├ŹSKAJ VIAC INFO

Univerzity v Japonsku

 • International University of Japan
 • Japan Women University
 • Kyoto University
 • Tokyo International University
 • The University Tokyo
 • Temple University of Japan
 • Sophia University Yotsuya Campus
 • Osaka University
 • Hokkaido University
 • Meiji University
 • Waseda University
 • Keio University
 • United Nations University
 • Ritsumeikan University
 • Yokohama National University
 • Tokyo University of Science
 • Hosei University

V Japonsku je 780 Univerz├şt a z toho je 80% s├║kromn├Żch.

Na┼íi spokojn├ş ┼ítudenti

M├ím japonsk├║ priate─żku s┬áktorou som sa zozn├ímil po─Źas ┼ít├║dia v┬áAustr├ílii a┬átak bola ─Ćal┼íia vo─żba ┼ít├║dia jasn├í. Na mojej ┼íkole je ve─ża ┼ítudentov v┬áUSA, Kanady a┬áz├ípadnej eur├│py a┬ápreto sa tu c├ştim v├Żborne. Na┼íi u─Źitelia s├║ ve─żmi pedantn├Ż a┬ádaj├║ v├ím ve─żk├Ż priestor na v├Żskum.

Zoltán, Tokio

Štúdium v Japonsku so StudyPlanet

Zaujala V├ís mo┼żnos┼ą ┼ít├║dia v Japonsku?

Kontaktujte nás!