V Japonsku na vás čaká viac ako 10 univerzít!

Chcem vedieť viac!

Štúdium v Japonsku so StudyPlanet

Ak máte chuť študovať v krajine vychádzajúceho slnka, vo vlasti rýchlovlaku, Nintenda Wii, instantných rezancov, karaoke a iných zaujímavostí, tak je pre vás Japonsko tá správna voľba.

Dobrou správou pre zahraničných študentov je, že vláda chce prilákať viac zahraničných študentov a tak stanovila cieľ: mať do roku 2020 v krajine 300.000 zahraničných študentov (v roku 2003 ich bolo 100,000).

Výsledkom je, že vysoké školy sa zameriavajú na uľahčenie života zahraničných študentov a pomáhajú s aplikačným procesom a hľadaním zamestnania pre nich po ukončení štúdia. Zahraničných študentov môže prilákať zavedenie predmetov vyučovaných čiastočne alebo výlučne v angličtine.

Iniciatívy, ktoré majú prilákať viac zahraničných študentov sú:

 • zamestnávanie špecializovaných pracovníkov pre podporu zahraničným študentom,
 • umožnenie študentom začať kurzy v septembri (namiesto apríla, čo je mesiac, v ktorom sa zvyčajne začína japonský akademický rok),
 • nábor pedagogických pracovníkov mimo Japonska,
 • zvýšenie počtu výmenných programov s vysokými školami v iných krajinách.

Život a štúdium v Japonsku je v porovnaní s mnohými inými krajinami podstatne drahší, a preto vláda zaviedla ďalšiu finančnú pomoc pre zahraničných študentov. Rôzne univerzitné štipendiá a granty sú k dispozícii prostredníctvom Ministerstva školstva, kultúry, športu, vedy a technológie (MEXT) a prostredníctvom organizácie Japan Student Services Organization (Jasso). V Japonsku je približne 780 univerzít, z ktorých je asi 80% súkromných. Sú tu tiež špecializované školy a vysoké školy, ktoré poskytujú ďalšie odborné typy štúdia.

Ubytovanie

Zdieľanie bytov sa v posledných rokoch stáva o niečo viac populárnym. Omnoho populárnejšie je to ešte stále na západe. V roku 2017 približne 85% študentov bývalo v súkromne prenajatých bytoch. Prieskumy naznačujú, že priemerné mesačné nájomné pre študentov (vrátane poplatkov za služby) v Tokiu je približne 60 000 ¥ (490 EUR)

Doprava

Spoločnosť Japan Rail East (JR East), ktorá je zďaleka najväčším prevádzkovateľom železničnej siete v krajine, ponúka študentom 20% zľavu na cestovných pasoch, ktoré platia aj cez víkendy. Pri cestovaní v rámci 23 špeciálnych oddelení v Tokiu to zodpovedá 3-mesačným nákladom na prepravu cestujúcich vo výške približne 20 000 ¥. (160 EUR) pre študentov. Prirodzene, čím bližšie k univerzite žijete, tým lacnejšie náklady na dopravu budú a priemerná mesačná cena pre študentov sa odhaduje na 5 000¥. (40 EUR).

Telefón, Knihy, Zdravotné poistenie (Osobné veci)
Zmluva na telefón. V Japonsku neexistuje systém platených hovorov, ale existujú možnosti pre mesačné telefonické zmluvy nižšie ako 2000 ¥. (16 EUR).
Učebnice a ďalšie študijné materiály sa pohybujú v priemere okolo 3000 ¥. (25 EUR) mesačne.
Zdravotné poistenie. Všetci študenti sú povinní vstúpiť do národného systému zdravotného poistenia, ktorý stojí asi 2500 ¥. (20 EUR) mesačne.
Jedlo a pitie

Celkové životné náklady a nedostatok priestoru v Japonsku a Tokiu znamenali, že kuchyne v domoch sú kompaktné a funkčné s malým priestorom na prípravu jedál. Čiastočne kvôli tomu existuje veľa reštaurácií, ktoré ponúkajú obedy a večere za ¥ 800-1000. Raňajky v kaviarňach je možné zakúpiť len za 400. Náklady výrazne klesnú, ak sa sami varíte. Univerzitné jedálne zvyčajne poskytujú jedlá, ako kari a bravčové kotlety za ¥ 300-500. Obchody s potravinami sú tiež ďalšou dobrou voľbou, predaj čerstvých šalátov, sendvičov a ďalších jedál za 200 až 500 ¥. Priemerné náklady na stravu za mesiac sa odhadujú na približne 25 000 ¥.

Zábava

Samozrejme, nechcete len študovať. Prežiť počas študentských dní a baviť sa zvyčajne zahŕňa peniaze – aj keď v Tokiu je veľa čo robiť a vidieť za veľmi málo peňazí. Môžete si tu prečítať viac o všeobecných nákladoch na zábavu v Tokiu, ale existuje veľa reštaurácií, najmä v univerzitných štvrtiach, ktoré poskytujú študentom možnosť zjesť všetko, čo sa dá za ¥ 3000 alebo menej. Navyše na všetkých univerzitách existuje množstvo klubov a “kruhov”, kde môžete robiť veci ako účasť na japonských čajových ceremóniách hrať tenis alebo učiť sa tancovať.

Životné náklady Japonsko
Ubytovanie 490€
Doprava 40€
Osobne veci 60€
Jedlo 200€
Zábava 120€
Celkovo na mesiac 910€

Existuje veľa možností pre študentské ubytovanie v Japonsku, ale možno nie sú pre vás to pravé. Pred samotným vyhľadávaním sa obráťte na medzinárodnú kanceláriu vašej univerzity a porozprávajte sa, aký typ bývania je pre vás najvýhodnejší. Mnoho medzinárodných programov ponúka študentom cenovo výhodné ubytovanie a pri vyhľadávaní vám pomôže.

Internát

Hostely slúžia študentom alebo ako internáty pre univerzitu. Izby sú zvyčajne zdieľané medzi dvoma alebo tromi osobami, spoločnou kuchyňou a spoločnou kúpeľňou. Internáty sú skvelý spôsob, ako spoznať ľudí, ktorí navštevujú univerzitu, pretože jediní, ktorí žijú v internátoch sú vysokoškolskí študenti. Internáty majú striktné pravidlá – ako zákaz vychádzania po určitých hodinách-niektorí študenti to nemajú radi. Tento typ ubytovania tiež obvykle slúži vysokoškolským študentom a nemusí byť tou najlepšou voľbou, ak plánujete priniesť svoju rodinu s vami.

Študenti, ktorí žijú v areáli, zvyčajne platia ďalšie extra poplatky priamo na univerzite. Niekedy to môže byť najlacnejšia možnosť, pretože nie je potrebné kupovať nábytok alebo spotrebiče, pretože internáty majú základný nábytok a niekedy aj jedlo zahrnuté v cene.

Homestays

Niektoré programy ponúkajú študentom žiť s japonskou rodinou. To umožňuje študentom pracovať na svojich jazykových zručnostiach a prispôsobiť sa japonskej kultúre a dokonca získať vlastnú “japonskú rodinu”! Ak váš program ponúka túto príležitosť, zvyčajne budete platiť inštitúcii priamo za ubytovanie rovnako ako za internát. Rovnako ako internáty, homestay môžu mať aj ďalšie svoje pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať. Ubytovanie v súkromí môže byť kultúrnym obohatením pre študenta.

Súkromné ​​bývanie

Vždy máte možnosť nájsť si vlastné ubytovanie, ktoré je často populárne medzi nezávislými študentmi alebo dospelými študentmi. Toto je tiež najpopulárnejšia možnosť pre japonských študentov, keďže asi 70% všetkých študentov žije mimo kampus. Ak sa rozhodnete prenajať si vlastný dom alebo byt, ste výhradne zodpovední za vaše financie a často za vybavenie bytu. Okrem toho, ak sa rozhodnete prenajať si vlastný dom, možno budete musieť si nájsť ručiteľa, ktorým je japonská osoba, ktorá bude zodpovedná za vaše kroky a platbu. Univerzity niekedy poskytujú študentom garanciu, ale viete si to prezistiť na medzinárodnom oddelení. Vaša inštitúcia môže byť tiež schopná poskytnúť zdroje, ktoré vám pomôžu nájsť ubytovanie v súkromí.

Domy Gaijin

Ak máte v pláne zostať v Japonsku na obmedzený čas, môže to byť najlepšia voľba pre vás. Tieto domy sú zvyčajne lacnejšie ako prenájom vlastného bytu, aj keď nemusia byť moderné a môžu sa prenajaté celé týždne alebo mesiace naraz. Niekedy domy gaijin poskytujú izby na prenájom so spoločnou kúpeľňou a kuchyňou, alebo jednotlivé byty, ktoré sú čoraz populárnejšie.

Student Pass (TsugakuTeiki-ken)

Študentská zľava pre verejnú dopravu je zvyčajne určená pre pravidelných (študentov) a neplatí pre nepravidelných študentov.
Pravidelní študenti majú nárok na zakúpenie študentského cestovného pasu na autobusy, vlaky a metro. Na zakúpenie preukazu musia študenti predložiť svoje študentské ID a osvedčenie “Tsugaku Shomeisho”, ktoré potvrdzuje, že dochádzajú z univerzity. Tsugaku Shomeisho možno získať z automatizovaných strojov na vydávanie dokladov na viacerých miestach v areáli.

Kupónové vstupenky

Železničné linky, ako je Keio alebo JR, ponúkajú často kupónové lístky používateľa, ktoré vo väčšine prípadov poskytujú jedenásť lístkov za cenu desiatich. Okrem toho mestské autobusové spoločnosti ponúkajú zľavové služby pre používateľov karty IC. Skontrolujte ich predajné miesta alebo webové stránky.

Zľavy študentov JR (iba študenti denného štúdia)

Ak študenti vysokých škôl alebo vysokoškolákov cestujú 101 km alebo viac, môžu využívať študentské zľavy na palubu (tzv. Gakuwari [študentská zľava] v japončine), ktoré umožňujú zľavy vo výške až 20% bežného cestovného. Upozorňujeme, že študenti, ktorí nenavštevujú denné štúdium, nemajú nárok na tento program. Osvedčenie o zľavách pre študentov môžete získať z automatizovaného zariadenia na vydávanie certifikátov, ktoré sa nachádza pred čítačkou Academic Administration Office No. 4 (až 10 certifikátov na študenta za rok).

VLAKY
Japonsko má rozsiahly železničný systém pre prístup do všetkých častí krajiny. Vlaky sú časté a presné. Metro a vlaky sú pomerne lacné, zvyčajne majú niektoré mapy a značky v angličtine a sú celkom pravidelné. Metro sa zvyčajne odchyľuje každých 5-10 minút. Vlaky jazdia vždy načas.

Japonsko má naozaj niekoľko rôznych vlakových spojení – web liniek. Podrobné mapy sú k dispozícii na KCP, vlakových staniciach, na letisku Narita a turistických kanceláriách. Tiež môžete nájsť telefónne aplikácie pre systém vlakov: stačí vyhľadávať na “tokyo mapy metro”. Keď budete plynulejší v japončine, nájdete japonské aplikácie ako EKISPERT.

LOĎ
Japonsko sa skladá z niekoľkých tisíc ostrovov. Japonsko je prirodzene domovom rozsiahlej siete trajektov. Štyri hlavné ostrovy Japonska (Honšú, Hokkaido, Kyushu a Shikoku) sú navzájom prepojené mostami a tunelmi, ale mnoho menších ostrovov sa dá dosiahnuť iba loďou. Ale aj medzi hlavnými ostrovmi môžu byť trajekty zaujímavou, hoci nie veľmi rýchlou alternatívou k vlakom, autobusom a lietadlám.

METRO
Všetky hlavné japonské mestá majú svoje vlastné mestské metro linky. Presné, bezpečné a neštrajkujúce japonské metro je preferovaným spôsobom dopravy pre obyvateľov veľkých miest, ako je Tokio.

Vedieť, ako používať metro v Tokiu, je nevyhnutné pri pobyte v japonskom hlavnom meste. Aplikácia Tokyo Metro vám tiež môže pomôcť pri navigácii.

Pri dlhších pobytoch v Tokiu si zakúpite predplatené karty, ako napríklad Pasmo, ktoré vám ušetria veľa času pri prechode do metra.

AUTOBUSY

Služby diaľkových autobusov spájajú Tokio s ostatnými mestami, strediskami a okolitými prefektúrami. Často sú lacnejšie ako vlaky, ale menej výhodné.

Skupina JR Bus Group ponúka najkomplexnejšie služby z/do mesta Tokio. Rezervácie je možné realizovať v staniciach Tokyo a Shinjuku a v železničných staniciach JR. Japonský vlakový preukaz je platný na všetkých autobusových linkách medzi Tokijom a Nagojou, Osakom a Kjótom.

Willer Express ponúka služby medzi mnohými veľkými japonskými mestami a má nočné jazdy a sú k dispozícii viacdenné preukazy.

 • Otvorenie bankového účtu pre zahraničných študentov

Ak máte vlastný účet v banke, mohli by ste automaticky vyúčtovať poplatky za vodu, elektrinu a telefón z bankového účtu. Peniaze, ako je štipendium, mzda na čiastočný pracovný úväzok, by sa tiež mohli automaticky zaplatiť na váš účet a zdravotné výdavky a daň by sa dali ľahko vrátiť, ak máte účet.

 • Potrebné doklady na otvorenie účtu

Ak chcete otvoriť bankový účet, musíte najprv získať svoju pobytovú kartu. Po vydaní vašej pobytovej karty choďte do banky v blízkosti vášho domu alebo školy, aby ste otvorili bankový účet. Keď otvoríte účet v banke, mali by ste napísať svoje meno v katakane. Preto pred príchodom do banky požiadajte učiteľa, ako napísať svoje meno v katakane a pamätajte si, ako to vysloviť.
Ak chcete požiadať o platobnú kartu, vyberte osobné identifikačné číslo so 4 číslicami. Platobná karta vám bude poslaná neskôr poštou.

 • Automatický prevod

Po otvorení účtu si prosím všimnite číslo účtu, meno banky a pobočku. Je zvykom, že plat na čiastočný úväzok a štipendium sa nebudú platiť v hotovosti. Ak požiadali o platení na váš účet, môžete ich rýchlo informovať o svojom bankovom účte prečítaním poznámok.
V prípade platieb pravidelných účtov, ako je voda, plyn, elektrina, odporúčame využiť automatickú službu. Informujte o číslach vody, plynu alebo telefónu a postupujte podľa postupu automatického prenosu. Tieto čísla boli napísané na účtoch.

PRÁCA

Študentské vízum umožňuje držiteľom pracovať až 28 hodín týždenne a až 8 hodín denne počas školských prestávok s niekoľkými obmedzeniami týkajúcimi sa typu zamestnania (herné pasáže a pracovné miesta v zábavnom priemysle pre dospelých sú zakázané). Hodinová mzda pre zamestnancov v reštauráciách a obchode s komfortom je zvyčajne asi ¥1 000, hoci niektoré pracovné miesta môžu platiť až do výšky ¥ 1 200 až 1 300 za posuny v neskorej noci.

Medzinárodní študenti majú tiež možnosť vyučovať vlastný jazyk súkromne. Individuálne lekcie zaplatí približne 3000 dolárov za hodinu a možno budete tiež môcť vykonávať prekladateľské práce, ktoré by opäť mali platiť lepšie ako štandardné pracovné miesta na čiastočný úväzok.

VÍZA

Ak plánujete študovať v Japonsku menej ako 90 dní napr. jazykový kurz tak vám budú stačiť turistické víza. Občania SR si nemusia vybavovať turistické víza do Japonska cez internet alebo na ambasáde. Stačí mať kúpenú spiatočnú letenku a pri vstupe do krajiny vám udelia víza do vášho pasu.
Pre štúdium kurzov a odborov od 20 týždňov budete potrebovať študentské víza a postup je nasledovný
Zapísať sa na školu/univerzitu v Japonsku a poslať im všetky potrebné dokumenty k danej prihláške. Study Planet vám s týmto celým procesom pomôže.
Potom ako vás škola prijme, vystavia Confirmation of Enrollment dokument, ktorý je potrebný na vízovú žiadosť.
Požiadať o študentské víza na Japonskej ambasáde v Bratislave. Budete potrebovať CoE, váš pas, fotku pasového formátu a správne vyplnenú žiadosť o študentské víza. Study Planet vám opäť s celým procesom pomôže. Táto žiadosť sa odporúča podať aspoň mesiac pred začiatkom štúdia.
Po prílete na letisko môžete požiadať o pracovné povolenie. Kompletné informácie k tomu vám Study Planet poskytne pred odletom.

Základné informácie o Japonsko
Úradný jazyk: Japončina
Víza: Áno
Ubytovanie: internát, homestay, súkromné bývanie
Možnosť pracovať: Áno
Kurz: EUR 1 = 124,64 JPY
Priemerné mesačné náklady: cca 960€

FUN FACT

Japonsko pozostáva z viac ako 6 800 ostrovov.

Zaujímavé fakty

 • Japonsko má viac ako 3 000 reštaurácií McDonald’s, čo je najväčší počet v ktorejkoľvek krajine mimo USA
 • Japonské kobe hovädzie mäso je známe po celom svete kvôli jeho šťavnatosti a chuti. Japonské hovädzie mäso pochádza z denne masírovaných kráv a v lete sú kŕmené saké a pivovou kašou. Pravé hovädzie mäso Kobe pochádza len z 262 fariem v oblasti Tajima, z ktorých Kobe je hlavným mestom a každý z nich chová v priemere 5 zvierat. V Spojených štátoch sa hovädzie mäso v Kobe nazýva hovädzie mäso Wagyu.
 • Japonsko má približne 5,5 milióna predajných automatov, jeden na takmer každej ulici. Existujú predajné automaty, ktoré predávajú pivo, horúcu a studenú konzervovanú kávu, cigarety, víno, kondómy, komiksy, hot dog-y, žiarovky, vrecká z ryže, toaletný papier, dáždniky, rybie návnady, čerstvé vajcia, porno magazíny alebo dámske spodné prádlo.
 • Japonci majú tak nízku pôrodnosť, že sa predáva viac plienok pre dospelých ako detské plienky.
 • Stanica Shinjuku, hlavná železničná stanica v Tokiu, je najrušnejšou na svete a každý deň prechádza cez 2 milióny ľudí.
 • Keď sa japonskí ľudia stretávajú, tradične sa klaňajú namiesto potrasenia rúk. Najnižšia poklona preukazuje najhlbší rešpekt.
 • Trh Tsukiji v Tokiu je najväčší svetový trh s rybami, ktorý denne manipuluje s viac ako 2000 tonami morských produktov.
 • V japončine je fugu názov pre smrteľne jedovaté ryby. Japonské zákony vyžadujú, aby boli pripravené profesionálnymi šéfkuchármi, ktorí boli špeciálne vyškolení a licencovaní. Zákon zakazuje cisárovi a cisárskej rodine jesť fugu. Väčšina fugu sa konzumuje medzi januárom a marcom, keď sa predpokladá, že je najmenej jedovatý.

Neváhajte využiť skvelú možnosť zvýšenia svojho vzdelania!

ZÍSKAJ VIAC INFO

Univerzity v Japonsku

 • International University of Japan
 • Japan Women University
 • Kyoto University
 • Tokyo International University
 • The University Tokyo
 • Temple University of Japan
 • Sophia University Yotsuya Campus
 • Osaka University
 • Hokkaido University
 • Meiji University
 • Waseda University
 • Keio University
 • United Nations University
 • Ritsumeikan University
 • Yokohama National University
 • Tokyo University of Science
 • Hosei University

V Japonsku je 780 Univerzít a z toho je 80% súkromných.

Naši spokojní študenti

Mám japonskú priateľku s ktorou som sa zoznámil počas štúdia v Austrálii a tak bola ďalšia voľba štúdia jasná. Na mojej škole je veľa študentov v USA, Kanady a západnej európy a preto sa tu cítim výborne. Naši učitelia sú veľmi pedantný a dajú vám veľký priestor na výskum.

Zoltán, Tokio

Štúdium v Japonsku so StudyPlanet

Zaujala Vás možnosť štúdia v Japonsku?

Kontaktujte nás!