Zobrazte si všetky univerzity v Číne!

Chcem vedieť viac!

Štúdium v Číne so StudyPlanet

Ako krajina s najrýchlejšie rastúcou ekonomikou sa Čína snaží  zlepšiť aj kvalitu terciárneho vzdelávania a vyrovnať sa tak univerzitám v iných vyspelých krajinách.

 Ku kľúčovým iniciatívam patrí Projekt 211, ktorého cieľom je dostať 100 čínskych univerzít na svetovú úroveň a Projekt 985, ktorého cieľom je vytvoriť  ďalšiu elitnú skupinu univerzít. V porovnaní s rokom 1978, keď iba 1,4% populácie dosiahlo vyššie vzdelanie, sa v súčasnosti počet vysokoškolsky vzdelaných ľudí vyšplhal až na hodnotu 20%.

Školy už niekoľko rokov s obľubou vítajú aj zahraničných študentov, pre ktorých sa núka možnosť študovať nielen v čínskom jazyku ale samozrejme aj v angličtine. Podľa údajov poskytnutých ministerstvom školstva v roku 2016, študovalo v Číne približne 400 000 zahraničných študentov na viac ako 800 inštitúciách.

Celkovo je Čína domovom pre viac ako 2400 vysokých škôl a univerzít, ktoré ponúkajú štúdium na bakalárskom, magisterskom a doktorandskom stupni. Univerzity v Číne  sú rozdelené na všeobecné, technické a špecializované univerzity, ktoré sa zameriavajú napríklad na štúdium medicíny, cudzích jazykov a pedagogiky.

Medzi top univerzity patrí napríklad Tsinghua University, Peking University alebo Fudan University, ktoré patria podľa rebríčka QS University Rankings medzi 50 najlepších univerzít na svete.

V roku 2017 jedlo v reštaurácii v Číne stálo v priemere 15 jüanov (1,90 EUR), pričom pivo stojí 4 juanov (0,50 EUR centov) a priemerná fľaša vína je 80 juanov (10 EUR). Káva stojí okolo 30 jüanov (4,50 EUR), voda 1 liter 2 jüanov (0,20 EUR).

Vstupenka do kina stojí 50 jüanov (6 EURr), mesačné členstvo v posilovni je 253 jüanov (33 EUR) a Big Mac 19,80 jüanu (2,60 EUR), zatiaľ čo týždenný obchod je 330 jüanov (42 EUR) alebo 1,327 juanov (168 EUR) na mesiac a existuje veľa medzinárodných reťazcov a supermarketov ako napríklad Walmart, Carrefour, Auchan alebo Metro. Nákup ovocia a zeleniny z miestnych trhov je veľmi dobrá myšlienka a veľký nákup na trhu stojí v priemere 13 jüanov (1,50 EUR).

V priemere zahraniční študenti utratia ročne okolo 3500 EUR na ubytovanie a asi 1 752 EUR na iné životné náklady (ako potraviny, doprava atď.).

Študenti v Číne majú možnosť bývať buď v kampuse, kde študujú alebo mimo kampus.

Internát v kampuse
V Číne zahraničný študenti bývajú oddelene od čínskych študentov. Cena je nižšia ako keď si prenajmete byt.
Možnosti:
Single room – izba iba pre 1 osobu, kompletne zariadená
Share room – zdieľate izbu s 2 alebo niekedy až so 4 študentmi, kompletne zariadená
Tieto izby majú samostatnú alebo zdieľanú kúpeľňu. Väčšina internátov nemá vlastnú kuchyňu, ale ponúka tzv. kafetériu, kde si môžete jedlo uvariť.
K cene za izbu sa väčšinou platia extra poplatky za: elektrinu, vodu, internet, pranie oblečenia a iné poplatky. Odporúčame si dobre preštudovať zmluvu predtým ako ju podpíšete.
Cena sa pohybuje od EUR 250-700 na semester a záleží od mesta, univerzity a veľkosti.

Bývanie mimo kampus-vlastný apartmán

Tu odporúčame zobrať si na niekoľko dní, prípadne týždeň, lacnejší hotel a obehať si realitné kancelárie v blízkosti kampusu, aby ste nemuseli dlho dochádzať. Väčšina miest je na prenájom na minimálne 1 rok, ale v prípade že by ste chceli na menej, tak sa dá dohodnúť ale cena bude vyššia. Byty sa prenajímajú väčšinou cez realitné kancelárie .
Tak isto existujú stránky, kde si môžete nájsť spolubývajúceho, alebo vy môžete byť spolubývajúcim.
Pre Peking je to napríklad táto stránka: http://www.thebeijinger.com/classifieds
Cena môže byť od 250€ do 1400€ a viac za 1 izbový apartmán na mesiac.

Zaujímavosti, s ktorými sa môžete stretnúť a budete možno prekvapení, je napríklad samo-nabíjací automat na kredit pre elektrinu. V podstate na izbe je systém ako na hoteloch, kde musíte do špeciálneho boxu vložiť kartičku a vtedy sa Vám zapne elektrina v izbe. Alebo jednoducho do automatu naťukáte číslo Vašej izby, kredit na akú dobu to chcete a potom Vám príde účet za elektrinu.

Verejná doprava v Číne je lacná, vrátane jazdy taxíkom. Jedna cesta metrom stojí 3,32 juanov (0,45 Eur centov), autobusová doprava v meste je 1,99 juanov (0,26 EUR centov), zatiaľ čo celodenný prepravný preukaz študentov stojí 99 juanov (13 EUR) mesačne. Mali by ste očakávať, že zaplatíte 26 jüanov (3.40 EUR) za 20 minút jazdy taxíkom po meste.

Autobusy
V Číne sú takmer všetky veľké mestá vybavené rozvinutým systémom autobusovej dopravy. Doba prevádzky je zvyčajne od skorého rána do neskorej noci, so sezónnymi rozdielmi v rôznych mestách. Lístky je možné zakúpiť v autobusovej stanici vopred alebo od vodiča po príjazde do autobusu, sú oveľa lacnejšie než vlakové lístky. Self-service ticketing autobusy sú teraz veľmi populárne v krajine, s cenou CNY1.00 alebo CNY1.20 za jednu cestu. Na predných dverách autobusu je umiestnená mincová schránka, v ktorej si cestujúci zmenia peniaze za drobné ak nemajú.

Minibusy
Minibusy nasledujú tu istú trasu ako verejné autobusy a fungujú na zmiernenie tlaku autobusovej dopravy. S trocha vyššou cenou za lístok na základe vzdialenosti minibus hrá dôležitú úlohu v dopravnej sieti mesta. Vždy sú nabité ľuďmi, ktorí stoja kvôli malému priestoru a obmedzenému počtu miest a často končí svoju poslednú službu oveľa skôr ako bežné verejné autobusy.

TAXI
Taxi je najpohodlnejším a najrýchlejším spôsobom, ako sa dostať do mesta. Taxíky môžete kedykoľvek a kdekoľvek zavolať, čo vám môže poskytnúť väčšiu flexibilitu na uľahčenie vašej cesty. Taxíky sa zhromažďujú na železničných staniciach, letiskách a hoteloch. Na rozdiel od autobusu, taxíky bežia celý deň. Variabilná suma pre prvých niekoľko kilometrov sa pohybuje od 5 do viac ako 10 juanov v závislosti od mesta a oblasti a za každý ďalší kilometer sa pripočítajú asi 2 jüany. Ak vezmete taxík po 22:00 alebo 23:00, cena bude trochu vyššia. V niektorých mestách, vrátane Pekingu, Šanghaja a Xi’anu, kedykoľvek sa taxík zastaví na určitý čas (5 minút), za päť minút bude účtovaný poplatok za čakanie.
Väčšina vodičov taxíkov nerozumie veľa po anglicky, aj keď tí v turistických mestách sú povzbudzovaní, aby sa učili a hovorili nejakým jednoduchým anglickým jazykom. Pre návštevníkov, ktorí nevedia po čínsky, sa odporúča, aby svoje ciele zaznamenali v čínštine a dali adresu vodičovi.

BICYKLE
Miesto, kde môžete vidieť najviac bicyklov na ulici je Čína. Najjednoduchšie a najpohodlnejšie dopravné vozidlo je bicykel a je veľmi dôležitý v živote čínskych ľudí. Pre návštevníkov je obzvlášť vhodné spoznať mesto vo svojom voľnom čase na bicykli. Dbajte na to, aby ste vždy dodržiavali bezpečnostné pravidlá, najmä v preplnených oblastiach alebo na rušnej ulici v špičke. Existuje mnoho obchodov, ktoré predávajú bicykle rôznych typov za rôzne ceny na základe úrovne. Požičovne ponúkajú bicykle najmä v blízkosti malebných miest v turistických mestách vo výške 20 ~ 50 juan na deň. Dockless – zdieľanie bicyklov, je ďalší populárny spôsob pre krátku cestu s cestovným CNY 0,5 ~ 1/30 minút.

Metro
Je to rýchly a pohodlný spôsob, ako sa prepraviť okolo mesta. Prvé metro v Číne bolo postavené v roku 1956. V súčasnosti sú metrá v týchto mestách: Peking, Šanghaj, Tianjin, Guangzhou, Hongkong, Tchaj-pej, Shenzhen a Nanjing. Ďalšie podzemné dráhy sú plánované alebo sú vo výstavbe v Chengdu, Xi’an, Zhengzhou, Wuhan, Dalian, Changchun, Harbin, Hangzhou, Urumqi, Suzhou, Lanzhou a Kunming.

Lightrail
Je to nový typ železnice, ktorý môže byť začlenený do mestských ciest s menšou investíciou. Je to vozidlo šetrnejšie k životnému prostrediu a je oveľa bezpečnejšie a rýchlejšie ako vlaky. Nateraz bolo v Číne postavených niekoľko lighrail-ov a to v Jinbing Light Rail v Tianjin, Wuhan Light Rail Line 1 a Chongqing Light Rail Line 2.

Maglev vlak v Šanghaji
Magneticky levitujúci vlak je najrýchlejší zo všetkých pozemných dopravných prostriedkov s najvyššou prevádzkovou rýchlosťou 431 km/h. V Číne je tento druh vlaku otvorený od roku 2002 a len v Šanghaji. Prechádza medzi medzinárodným letiskom v Šanghaji Pudong a stanicou Longyang Road (od stanice metra č. 2) od 7:00 do 21:00 a odchádza každých 20 minút. Jednosmerná cena lístka je 50 jüanov na osobu alebo 80 jüanov na osobu za spiatočnú cestu.

Loď
V systéme mestskej dopravy loď nehrá hlavnú rolu. V niektorých prístavných mestách sa však loď často používa na nákladnú prepravu kvôli jej nižším nákladom. Niektoré móla navyše poskytujú osobnú dopravu. V súčasnosti táto forma dopravy je v Daliane, Haikou, Hongkongu, Ningbo, Qingdao, Qinhuangdao, Šanghaji, Tianjin, Weihai, Xiamen, Yantai a Zhuhai a ďalších pobrežných mestách.

Ak chcete otvoriť základný bankový účet v Číne, potrebujete nasledujúce: Platný cestovný pas, dôkaz o pobyte (zvyčajne len na účely korešpondencie, takže vaša banka bude akceptovať dočasnú adresu alebo e-mail) ,študentský preukaz.
Tu je zopár otázok ktoré Vás určite napadajú”
Aké jednoduché je otvorenie bankového účtu v Číne?

Samotné otvorenie bankového účtu v Číne je prekvapivo jednoduché, môže to byť len za 20 minút, ak v banke nie je veľa ľudí. Je potrebné mať zo sebou cestovný pas a čínskeho priateľa, ktorý vám pomôže vyriešiť rôzne bankové slová, ktoré aj keď budete vedieť po čínsky, tak nie sú súčasťou bežnej komunikácie. Najzložitejšie je časť o výbere banky. V Číne neexistuje konzistentnosť, pokiaľ ide o frekvenciu bánk a bankomatov. Takže niekedy nájdete veľa bankomatov na jednom mieste a niekedy musíte prejsť dlhú cestu aby ste našli aspoň jeden.

Prečo nemám len vyberať peniaze na zahraničnej bankovej karte?

Čína je Čína a znamená, že vaša banková karta môže pracovať v bankomate Bank of Beijing v blízkosti vášho domu, ale prejdete desať minút po ceste do iného bankomatu, ale tej istej banky, a zakaždým Vám odmietnete vydať peniaze.

Ak budem mať kartu čínskej banky budem platiť veľa bankových poplatkov?

Nie. A môžete prijímať miestne platby v hotovosti (hotovostné vklady) alebo elektronickej podobe. Ak máte štipendium z vašej univerzity, budete musieť raz mesačne prísť do banky, aby Vám vyplatili hotovostne štipendium.

Ďalšie výhody čínskej bankomatovej karty?

Ak máte čínsky bankový účet, môžete získať účet “Alipay” (čínsky PayPal). To vám umožní získať “peňaženku Wechat” (čínska Apple Pay), ktorá vám poskytne prístup k veľkému množstvu čínskych APPS. So svojou čínskou bankou a bankomatovou kartou si môžem objednať taxíky, rezervovať lístky na vlak, zaplatiť pôžičku a objednať si pizzu cez inteligentný telefón.
Mať bankový účet nie je len luxus ale nevyhnutnosť!

PRÁCA
Čínske ministerstvo školstva odhalilo plány umožniť zahraničným študentom na čínskych univerzitách celonárodne pracovať na čiastočný úväzok v snahe zatraktívniť vzdelávací systém krajiny. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že vláda zavádza niekoľko prieskumných zmien, ktoré umožnia zahraničným študentom absolvovať pracovné miesta na čiastočný úväzok alebo stáže mimo areálu – pokiaľ získajú súhlas od ich akademických inštitúcií a administratívnych orgánov.
Webové stránky pre prácu: zhaopin.com, 51job.com, bj.58.com

VÍZA
X1-Víza – Ak plánuješ študovať na dobu dlhšiu ako 180 dní

(1) Originál a fotokópia vstupného listu vydaného školami alebo inými subjektmi v Číne.
(2) Originál a fotokópia “žiadosti o vízum pre štúdium v Číne” (formulár JW201 alebo formulár JW202).
Pripomíname vám, že držitelia víz X1 musia do 30 dní odo dňa ich vstupu na územie požiadať o povolenie na pobyt pre cudzincov na úrade verejnej bezpečnosti alebo na orgánoch miestnej bezpečnosti.

X2, Víza – Ak plánuješ študovať na dobu kratšiu ako 180 dní

Originál a fotokópia oznámenia o prijatí, ktoré vydala škola alebo iné subjekty v Číne.

Základné informácie o Číne
Úradný jazyk: čínština
Víza: Áno
Ubytovanie: Internát, súkromné nájmy
Možnosť pracovať: Áno
Kurz: 1 € = 7.5067 CNY
Priemerné mesačné náklady: 400-700€

FUN FACT

V Číne môžete na univerzite vyštudovať vedu o podprsenkách.

Zaujímavé fakty

 • Študenti si môžu posedieť vo väzení až 7 rokov, pokiaľ budú prichytení pri podvádzaní na skúškach
 • Každých 5 dní je v Číne postavený nový mrakodrap.
 • V Číne existuje zákon, ktorý nariaďuje ľuďom navštevovať ich rodičov, ktorí majú viac než 60 rokov.
 • Čínske koláčiky šťastia nemajú pôvod v Číne. Sú so San Francisca.
 • Veľký čínsky múr bol pôvodne postavený zo zmesi, ktorú tvorila lepkavá ryža, piesok, hlina a vápno a nie je ho vidno s vesmíru.
  Asi 200 rokov p.n.l. si starovekí Číňania vymysleli pochúťku, ktorá je dnes najobľúbenejším letným dezertom planéty. Práve tu po prvýkrát v histórii totiž vznikla zmrzlina na podobnej receptúre, ako ju poznáme dnes. Starovekí Číňania miešali ryžu so zamrznutým mliekom a snehom.
 • Rozlohou štvrtá najväčšia krajina sveta používa len jediné časové pásmo
 • V Číne je biela farba považovaná za smútočnú, šťastie evokuje skôr červené oblečenie
 • Číňania sú na čele rebríčka neobývaných domov, majú ich viac ako 65-miliónov. A nie sú to len jednotlivé domy ale dokonca celé štvrte vytvárajúce tzv. mestá duchov. Len v Pekingu je viac prázdnych domov a bytov ako v USA
 • Číňania sú veľmi ochotní. Je super, keď sa opýtaš na cestu a oni ťa s radosťou budú navigovať. Horšie však je, že ti chcú tak veľmi pomôcť, že ťa navigujú aj vtedy, keď nevedia, kde presná adresa je, pretože majú pocit, že ak ti neporadia, zlyhajú.

Neváhajte využiť skvelú možnosť zvýšenia svojho vzdelania!

ZÍSKAJ VIAC INFO

Mestá

Naši spokojní študenti

Čínstinu som sa učila už na Slovensku, avšak chcela som si vyskúšať aké to je žiť a študovať priamo v Číne. Bola som príjemne prekvapená kvalitou mojej školy na ktorej pôsobí veľa zahraničných profesorov.

Anna, Šanghaj

Štúdium v Číne so StudyPlanet

Zaujala Vás možnosť štúdia v Číne?

Kontaktujte nás!