Zobrazte si všetky univerzity v Kórei!

Chcem vedieť viac!

Štúdium v Kórei so StudyPlanet

Po rozchode zo Severnou Kóreou v roku 1948 si Južná Kórea riadi krajinu samostatne. Južná Kórea sa značne líši od svojho suseda a patrí medzi medzinárodne uznávaný ázijsky „powerhouse“ v oblasti technológií, vzdelávania a cestovného ruchu. Tradície a modernosť tohoto „ázijského tigra“ vedia zahraničným študentom veľa ponúknuť. Hlavné mesto Soul sa v súčasnej dobe radí medzi svetových top 10 študentských miest. Investície do vzdelania a výskumu pomohli Južnej Kórei stať sa 13. najväčšou ekonomikou sveta a treťou najväčšou ekonomikou v Ázii. Investície a rast v oblasti inovácií a technológií znamenali, že krajina je známa ako jeden zo štyroch „Asian Tiger“ ekonomík, vedľa Hong Kongu, Singapuru a Taiwanu.

V roku 2004 si juhokórejská vláda stanovila cieľ prilákať 100.000 zahraničných študentov na svoje univerzity. Do roku 2011 a 2012 sa v krajine zapísalo viac ako 85.000 zahraničných študentov zo 171 rôznych krajín. Teraz je táto iniciatíva ešte vyššia s cieľom 200.000 zahraničných študentov do roku 2020. V rámci pokračujúceho zamerania sa na internacionalizáciu niektoré z univerzít v Južnej Kórei, vrátane Univerzity Yonsei, otvárajú nové medzinárodné kampusy s cieľom uspokojiť rastúci dopyt. Päť zahraničných univerzít si otvorilo pobočku v Incheon Global Campus (IGC), vrátane štátnej Univerzity New York (SUNY).

Život v Kórei

Mimo rušných miest ponúka Kórea aj pokoj a odpočinok. Krajina ma horské masívy, husté lesy v slávnych juhokórejských národných parkoch, tradičné parné jjimjilbang (verejný kúpeľný dom), ale aj budhistické chrámy pre meditáciu a spievanie. Pri pobreží sa nachádza veľa pokojných ostrovov, kde sa môžete stretnúť s miestnou pohostinnosťou, nadýchate sa čerstvého vzduchu a  ochutnáte čerstvé ryby.

Väčšina Južnej Kórey je relatívne lacná, hoci ceny v Soule môžu byť podstatne vyššie ako v iných regiónoch. Väčšina univerzít bude ponúkať cenovo dostupné stravovanie na svojich areáloch a jedlo z týchto zariadení môže stáť len málo ako  2,60 won (2,50 $). Vo všeobecnosti, pôvodná kuchyňa v Južnej Kórei bude stáť menej ako jedlo zo západných reštaurácií. Juhokórejská vláda odhaduje náklady na stravu približne na 280€ na mesiac pre študentov, ktorí využívajú univerzitné stravovanie.

Prístup k najpredávanejším službám vysokorýchlostného internetu bude zvyčajne stáť okolo 25 € na mesiac.

Študenti v Kórei majú možnosť bývať buď v kampuse kde študujú alebo mimo kampus.

Internát na kampuse

Mnohé internáty poskytujú v rámci ubytovania aj jedlo pre študentov a tak študenti, ktorí si nechcú variť pre seba majú možnosť stravovať sa na internáte. Internáty majú obyčaje pravidlá, ktoré musíte dodržiavať a preto sa uistite, že ste pochopili pravidlá kampusu predtým, než sa rozhodnete žiť na internáte.

Možnosti:

Single room – izba iba pre 1 osobu, kompletne zariadená

Share room – zdieľate izbu s 1 alebo niekedy až so 3 študentami kompletne zariadená

Tieto izby majú samostatnú alebo zdieľanú kúpeľňu.

Cena sa pohybuje od 800€ -1200€ na semester a záleží od mesta, univerzity a veľkosti.

Goshiwon
Prenájom izieb , ktoré sú veľmi lacné, ale aj veľmi malé. Môžete si prenajať goshiwon súkromne alebo prostredníctvom vašej univerzity, ak ponúkajú túto službu. Zvyčajne sú vybavené zariadením, hoci vybavenie sa líši. Budete s najväčšou pravdepodobnosťou musieť zdieľať kúpeľňu s vašimi susedmi, a tam môžu byť pravidlá, ktoré ste povinní sledovať. Napríklad zákaz čistenia kúpeľní, je k tomu služba za ktorú musíte extra platiť alebo vodenie si priateľov do izieb je zakázané. Rovnako ako internáty, ceny sa budú líšiť v závislosti od mesta, do ktorého chodíte do školy. Bývanie v Soule je drahšie ako bývanie v menších mestách, ale goshiwons sú všeobecne lacné.

Nájom môže byť až na 130-180€ na mesiac!

Hasukjip

Mierne staršia forma ubytovania, kde študenti využívajú staré domy. Tieto domy sú takmer vždy vlastnené a manažované staršími vydatými ženami, ktoré Vám budú každý deň robiť raňajky a večere! Je to super možnosť pre študentov, ktorí si nevedia alebo nechcú variť sami a chcú sa cítiť ako doma. Hasukjip je podobný domácemu pobytu, pretože žijete v dome korejskej osoby a tá Vám môže poskytnúť prehľad o ich kultúre, zvykoch a spôsobe života. Takmer vždy sa tieto formy ubytovania nachádzajú v blízkosti univerzitných areálov.

 Ceny sú o niečo drahšie a pohybujú sa okolo 250-300€ na mesiac.

Jednoizbové izby, byty a domy


Vždy máte možnosť prenajať si byt alebo dom okolo svojej univerzity, ale to môže byť najdrahšia možnosť. Jednoizbové alebo štúdiové apartmány môžu byť skvelé pre študentov, ktorí chcú viac slobody a súkromia. Väčšinou sú tieto apartmány kompletne zariadené.

Priemerné náklady na prenájom v Soule sú 900-1500 a viac € mesačne, ale ceny sa líšia v závislosti od typu ubytovania a miesta.

 • Doprava v Južnej Kórei je zabezpečená rozsiahlymi sieťami železníc, diaľnic, autobusových liniek, trajektových služieb a leteckých dopravných ciest, ktoré križujú krajinu. Južná Kórea je treťou krajinou na svete, ktorá prevádzkuje aj maglev vlak.VlakyKórejské vlaky sú klasifikované podľa rýchlosti a vybavenia ponúkaných na palube. Klasifikácie zahŕňajú expresné vlaky KTX, turistické vlaky KTX-Sancheon, ITX-Saemaeul, Mugunghwa a KORAIL s cenami v závislosti od typu vlaku a prejdenej vzdialenosti. Dve hlavné železničné trate sú Gyeongbu Line a Honam Line, ale ďalšie železničné trate zahŕňajú aj linky Jeolla a Gyeongjeon, ktoré dosahujú až k Yeosu a Changwon na južnom pobreží.
  AutobusyAutobusy v Soule sú rozdelené podľa farieb na odlíšenie typov autobusov: modré autobusy cestujú na hlavných cestách a jazdia na relatívne dlhé vzdialenosti cez Soul; zelené autobusy cestujú na kratšie vzdialenosti a dopravujú cestujúcich medzi prepravnými bodmi, ako sú stanice metra a dlhšie autobusové trasy; červené autobusy sú expresné autobusy, ktoré jazdia zo Soulu na prímestské oblasti; žlté autobusy pracujú na uzavretom okruhu v okrese Soul. Vďaka podpore tohto efektívneho systému riadenia zaviedli mnohé ďalšie regióny v Kórei podobné systémy určené autobusy, aby sa zabezpečila presnosť verejnej dopravy.

  Autobusový lístok je možné zaplatiť buď hotovosťou alebo prepravnou kartou pri nástupe do autobusu. Pri použití prepravnej karty môžu cestujúci získať zľavu pri preprave do systému metra alebo inej autobusovej linky. Tieto prepravné karty je možné zakúpiť v staniciach metra a v obchodoch. Najlepšou súčasťou tejto služby je to, že je k dispozícii všetkým občanom i medzinárodným návštevníkom a umožňuje každému, kto používa prepravnú kartu, ušetriť.Autobusy jazdia v piatich až pätnástich minútových intervaloch, ale môže trvať aj dlhšie v rušnejších častiach mesta. Rozvrhy sa líšia v závislosti od autobusových trás, ale väčšina trás začína o 4:30 hod. S poslednou autobusovou dopravou dňa o 1 hod. Metro

  Metro patrí k najobľúbenejšej verejnej doprave u Kórejčanov i zahraničných návštevníkov. Metro je v súčasnosti k dispozícii v piatich veľkých mestách, vrátane metropolitnej oblasti Soul, Busan, Daegu, Gwangju a Daejeon. Metro v Soule pokrýva rozsiahlu oblasť vrátane linky 1 až 9 s ďalšími traťami, ako napríklad linka Sinbundang, linka Gyeongchun, linka Gyeongui-Jungang, linka Ever Line, linka Uisinseol a viac pobočiek do celej metropolitnej oblasti. Linky metra sú farebne označené pre pohodlie a umožňujú cestujúcim jednoduché používanie metra. Cena sa pohybuje podľa miest ale všeobecne platí, že keď použiješ Metro kartu tak cena je od 1250 do 1350 won a keď si kúpiš jednotný lístok na prepravu tak cena sa pohybuje od 1500 do 1600 won.TaxiV Kórei je veľmi výhodný taxi, lebo čoraz väčší počet vodičov taxíkov hovorí po anglicky. Základné cestovné sa bude líšiť podľa regiónov, ale taxíky používajú rovnaký výpočet cestovného podľa času a prejdenej vzdialenosti. Vo väčšine taxíkov je možné platiť kreditnou kartou. V Soule sú tri druhy taxíkov: oranžová, strieborná a čierna. Oranžové a strieborné taxíky sú pravidelné taxíky a sú označené bielymi a modrými plastovými viečkami na vrchu vozidla. Biele čiapky označujú taxislužby v súkromnom vlastníctve, zatiaľ čo modré čiapky sú vozidlá vlastnené spoločnosťou. Základná tarifa pre tieto taxíky je 2400 won za prvé 2 km so zvýšením o 100 won za 144 metrov. Majte na pamäti, že od polnoci do 4:00 je 20% navýšenie cestovného. Čierne taxíky sú luxusné taxíky, ktorých náklady sú vyššie.
 • Ak si chcete otvoriť základný bankový účet ako cudzinec, tak si ho môže otvoriť navštívením banky, či máte bydlisko v Kórei alebo nie. Cudzinec, ktorý má bydlisko, sa odvoláva na osobu, ktorá sa zdržiava v Kórei dlhšie ako 6 mesiacov, zatiaľ čo cudzinec, ktorý nie je usadený, sa vzťahuje na osobu, ktorá sa zdržiavala v Kórei menej ako 6 mesiacov.
  Požadované doklady: pas, cudzinecká registračná karta

 

PRÁCA

Po zapísaní na jeden semester (šesť mesiacov) budete mať nárok na prácu na čiastočný úväzok (až 20 hodín týždenne). Žiadosti o zamestnanie budú musieť byť podporované odporúčacím listom od vašej univerzity a predložením študentských víz. Mali by ste sa obrátiť na vašu inštitúciu o pomoc o miestnych pracovných príležitostiach a podporných dokumentoch.

 

VÍZA

Ako medzinárodný študent v Južnej Kórei budete potrebovať „D-2 víza“, ktoré môžu byť získané z juhokórejského veľvyslanectva alebo konzulátu vo vašej domovskej krajine. Pre získanie víz budete musieť dokladovať svoje jazykové schopnosti z anglického či kórejského jazyka, musíte predložiť aj svoj cestovný pas, vyplnenú žiadosť, potvrdenie o poslednom štúdiu ako aj o prijatí na juhokórejskú univerzitu a taktiež preukázať dostatok finančných prostriedkov na pobyt v krajine. Za vízum D-2 budete musieť zaplatiť spracovateľský poplatok približne 30$ (pre jednorazový vstup), alebo 50$ (viac vstupov).

   

Študenti by mali zvážiť školné pred výberom požadovanej univerzity, na ktorej chcú študovať. Národné univerzity majú zvyčajne nižšie školné ako súkromné univerzity.

Stúdium na Verejnej Vysokej škole stojí  od 2 000 USD do 4 500 USD za semester (s humanitnými predmetmi na nižšej cene a medicíne na vyššej cene). Na juhokórejskej súkromnej univerzite sa poplatky odhadujú na 3 000 USD až 6 000 USD za semester.

Porovnanie štátne/súkromné univerzity

Bakalársky stupeň
USD-semester
Umenie a Šport $1,900~$8,500
Inžiniérstvo $1,800~$8,300
Medicína $4,300~$10,800
Magisterský stupeň Humanitné odbory $1,100~$13,300
Vedecké odbory $1,500~$8,600
Umenie a Šport $1,500~$6,400
Inžiniérstvo $1,600~$20,900
Medicína $2,300~$10,600

   

Tie sa používajú hlavne na:

 • Overenie účasti na prednáške: Účasť študentov je možné overiť prostredníctvom čítačky kariet inštalovaných pri vstupe do prednáškových miestností .
 • Prístup do knižnice a pridelenie miesta: Študenti môžu pristupovať do knižnice a kontrolovať priradenie miesta prostredníctvom kiosku umiestnením karty na senzor.
 • Študenti môžu používať kartu na prístup k ubytovni a na nákup jedál.
 • Karta kontroluje prístup umožňujúci vstup len oprávneným osobám do budov alebo na konkrétne miesto, ktoré vyžaduje bezpečnosť.
 • Finančná a dopravná karta.

Korejské Univerzity vo všeobecnosti ponúkajú rôzne štipendiá ale hlavne pre tých čo chcú študovať v korejskom jazyku. Väčšina je ale pre študentov postgraduálneho štúdia. Najlepšie bude nás kontaktovať a podľa odboru, Univerzity a miesta Vám vieme poradiť a pomocť pri žiadosti.

Základné informácie o Kórei
Úradný jazyk: Kórejčina
Víza: Áno
Ubytovanie: Internát, hosťovská rodina, prenájom
Možnosť pracovať: Áno
Kurz: 1 KRW = 0,00078 EUR
Priemerné mesačné náklady: 600€ -1500€

FUN FACT

Sviatok sv. Valentína si namiesto žien užívajú muži

Zaujímavé fakty

 • Radiátory a typické kúrenie ako máme v Európe v Kórei neexistuje.
 • Muži milujú make-up a ročne na neho minú až 1 miliardu dolárov.
 • V Kórei je Haesindang Park, ktorý je špecifický tím, že je to park plný penisov.
 • V Kórei sú deti považované za ročné pri narodení.
 • Južná Kórea je známa svojou praxou v oblasti “znovuzrodenia zločinu”. Občania podozriví zo zločinov, ako je znásilnenie alebo vražda, sú vedení políciou v putách na miesto zločinu a nariaďujú verejne obnoviť zločin. Aby rekonštrukcia ešte viac ponižovala, médiá sú tiež vyzvané, aby fotografovali a zverejňovali podrobnosti o zločine.
 • Južná Kórea schválila zákon v roku 1999, ktorý vyžaduje, aby sa všetky internetové obchody a bankovníctvo vykonávali pomocou programu Internet Explorer.
 • Južná Kórea je najväčší trh pre plastickú chirurgiu na obyvateľa na svete. Odhaduje sa, že medzi 1/5 a 1/3 žien v Soule sa dostalo pod nôž aspoň na jeden kozmetický postup.
 • Operácia očných viečok je jednou z najbežnejších procedúr plastickej chirurgie vykonávanej v Južnej Kórei. Väčšina bohatých mladých Juhokórejčanov dostane k svojim 16. narodeninám dvojitý chirurgický zákrok ako dar, aby ich oči vyzerali viac západne.
 • Národné jedlo Južnej Kórey je kimchi, čo je kombinácia zeleniny a korenín, ktoré boli kvasené v podzemí celé mesiace. Podáva sa s takmer všetkým. Prvý písomný popis výroby kimchi sa datuje približne na 1250 n.l. a existuje asi 170 druhov.
 • V Južnej Kórei je na verejnosti úplne legálne pitie alkoholu. Ľudia môžu nosiť otvorené fľašky svojho obľúbeného alkoholického nápoja.

Neváhajte využiť skvelú možnosť zvýšenia svojho vzdelania!

ZÍSKAJ VIAC INFO

Univerzity v Južnej Kórei

 • Korea University
 • South National University
 • Pohang University of Science and Technology
 • Yonsei University
 • Chungnam National University
 • University of Ulsan
 • University of Seoul
 • Nagwon National University
 • Sungkyunkwan University
 • Kyungpook National University
 • Pusan National University
 • Hanyang University
 • Kookmin University
 • Konkuk University
 • Chonnam National University
 • Sogang University
 • Hankuk University of Foreign Studies
 • Sejong University
 • Korea National University
 • Yeungman University

V krajine je viac ako 370 Univerzít a z toho je 179 súkromných Univerzít a 43 národných Univerzít.

Naši spokojní študenti

Študovať v Južnej Kórei som sa rozhodol na základe mojich kontaktov s ľudmi z tejto krajiny u nás na Slovensku. Všetko je tu zatiaľ na vysokej úrovni, Južná Kórea má naozaj vysoko cenené technické formy vzdelávania.

Martin, Soul

Štúdium v Kórei so StudyPlanet

Zaujala Vás možnosť štúdia v Kórei?

Kontaktujte nás!