V USA na vás čaká viac ako 500 univerzít!

Chcem vedieť viac!

Štúdium v USA so StudyPlanet

S viac ako 800.000 študentmi, ktorí sa rozhodli rozšíriť svoje vzdelanie a životné skúsenosti v Spojených štátoch, má USA najväčšiu medzinárodnú študentskú populáciu na svete. Takmer 4% všetkých študentov zapísaných na vysokoškolské štúdium v USA sú zahraniční študenti a tieto čísla stále rastú. Od polovice roku 1950, keď bolo medzinárodných študentov zhruba 35.000, má už medzinárodné vzdelávanie v USA za sebou dlhú cestu.

Existuje snáď lepšie miesto, kde sa môžete naučiť angličtinu, než je krajina príležitostí, USA?

Každý rok si desiatky tisíc študentov zvolia presne túto možnosť. Mnohí prichádzajú, aby sa pripravili na vstup na vysoké školy a univerzity v Spojených štátoch; iní prichádzajú preto aby sa naučili anglický jazyk a zároveň zažili americký život; ďalší si prídu zlepšiť svoju angličtinu, aby si doma mohli nájsť lepšiu prácu.

Možno u vás jazykový kurz nie je na prvom mieste a myslíte si, že vaša znalosť angličtiny je v poriadku. Avšak, mali by ste starostlivo zvážiť jazykové kurzy, najmä intenzívny anglický jazykový kurz. Zlepšenie znalosti angličtiny vám poskytne možnosť vyššieho TOEFL alebo IELTS skóre, čo znamená, že si budete môcť vybrať zo širšej ponuky univerzít a vysokých škôl. Nezabudnite, že každá inštitúcia má iné požiadavky na znalosť anglického jazyka. Silné jazykové znalosti taktiež  uľahčia priebeh vášho štúdia na vysokej škole.

Školské prostredie a vyšší vzdelávací systém v Spojených štátoch je veľmi unikátny. Medzi hlavné faktory a aktivity, ktoré určujú vašu celkovú známku za kurz patrí vaša účasť v diskusiách, zdieľanie vášho názoru a vysvetlenie vašich argumentov, triedne prezentácie a práca v skupinách, účasť na seminároch, ako aj rôzne testy a projekty.

Učenie sa a zlepšovanie vašej angličtiny vám dá dobrý základ pre vaše vysokoškolské štúdium.

Potraviny pre jednu osobu sú v rozmedzí 400$ – 600$ na mesiac v závislosti od vašich stravovacích návykov a ak sú niektoré jedlá zahrnuté do vášho bývania na univerzite. Pozrite sa na niektoré z najlacnejších supermarketov ako je Wal-Mart, Target, Costco, Trader Joe´s.

Ak žijete na kampuse, môžete si vybrať jedálny plán za ktorý by ste museli platiť približne 250$ na mesiac.

Orientačné životné náklady v rôznych mestách USA

    • Boston (Massachusetts) a Miami (Florida): 1 500$ – 3 000$/mesiac
    • Atlanta (Georgia) 1 200$ – 2 200$/mesiac
    • Philadelphia (Pennsylvania): 800$ – 1 300$/mesiac
    • Washington D.C. a New York City: 1 700$ – 3 000$/mesiac
    • Los Angeles (California): 1 500$ – 2 500$/mesiac
    • San Francisco (California): 2 200$ – 4 000$/mesiac
    • San Diego (California): 1 400$ – 2 400$/mesiac
    • New Orleans (Louisiana): 1 100$ – 2 000$/mesiac
    • Seattle (Washington): 1 500$ – 2 500$/mesiac
    • Chicago (Illinois): 1 300$ – 2 500$/mesiac
    • Detroit (Michigan): 1 000$ – 1 800$/mesiac
  • Dallas a Houston (Texas): 1 000$ – 2 000$ /mesiac

V USA existujú tri možnosti ubytovania pre medzinárodných študentov:

  1. Ubytovanie na kampuse

Žijete v školskom areáli v študentskej izbe alebo v študentskom byte. Toto ubytovanie môže byť drahšie ale spoznáte veľa študentov, veľmi rýchlo. Ubytovanie v areáli školy môže byť dobrá voľba pre študentov prvého ročníka aby boli súčasťou života na kampuse a stretli sa s ostatnými študentmi. Stravovanie môže byť zahrnuté v cene tohto ubytovania.

  1. Ubytovanie mimo kampusu

Prenajmete si súkromný/spoločný byt mimo areálu, zvyčajne za nižšiu cenu než býva na kampuse školy. International Office (oddelenie, ktoré sa stará o medzinárodných študentov) na univerzite môže zvyčajne pomôcť s informáciami o súkromných apartmánoch, a kde ich hľadať. To môže byť tiež užitočné pre dočasné ubytovanie v prvých týždňoch po príchode.

  1. Hosťovská rodina

Túto alternatívu ponúkajú len niektoré univerzity. Školy, ktoré sa venujú výučbe angličtiny ju majú všetky. Je to drahšie v porovnaní s ubytovaním mimo kampusu ale poskytujú vám ďalšiu podporu rodiny a rýchlo vás zaučia do americkej kultúry.

Náklady na ubytovanie sú rovnako rozdielne ako celkové náklady na život v USA. Priemerný byt môže začať od 600$ na mesiac (apartmány s jednou spálňou vo vidieckych oblastiach) a môže ísť až do výšky 3 000$ na mesiac (1 spálňový apartmán v Bostone).

Prenájom mimo kampusu v Amerike môže byť menej nákladné ako bývanie na kampuse a začína od 450$ na mesiac za spoločnú izbu.

Priemerné náklady na izbu a stravu na univerzitách sú:

  • 9 800 $ za akademický rok na verejných vysokých školách
  • 11 100 $ za akademický rok na súkromných vysokých školách

Mesačný preukaz verejnej dopravy stojí od 45$ do 100$ (niektoré univerzity majú zľavy pre študentov ale nie všetky). Napríklad v Cincinnati je pre študentov cestovná karta na metro za 53$ na semester a v Nashville stojí mesačná karta mestskej hromadnej preprave 44$.

Snažte sa započítať dovolenkové výlety do turistických destinácii a víkendové pobyty v USA, pretože v závislosti od vašej polohy kde študujete a cieľa môžete zaplatiť až 500$ za výlet.

Jednou z najväčších vecí, ktoré si budete musieť spravovať, keď idete na univerzitu do USA, sú vaše finančné prostriedky. Existuje veľa bánk v USA, rovnako ako rôzne typy účtov.

Či ste medzinárodný študent alebo domáci študent v USA, stojí za to zistiť, aké bankové účty sú k dispozícii pre študentov.

  • Vyberte si banku

Existuje veľa bánk v USA, takže najlepší spôsob ako ich zúžiť je pozrieť sa na to čo ponúkajú pre študentov. Mnohé bankové účty budú mať mesačný poplatok alebo poplatky za služby ale niektoré banky tieto poplatky neúčtujú študentov.

Ďalšiu vec, na ktorú je vždy potrebné sa pozrieť je, ktoré bankomaty sú k dispozícii vo vašom univerzitnom areáli. Ak použijete bankomat inej banky na výber peňazí zo svojho účtu je tu možnosť že vám bude účtovaný poplatok za daný výber.

Odporúčame vám otvoriť svoj bankový účet v národnej banke ako je Bank of America alebo Chase namiesto štátnej banky, aby ste mohli používať bankomaty v celej krajine.

Niektoré banky budú tiež účtovať poplatky za papierové výpisy, preto sa uistite, že ste si vedomý tohto poplatok pri podávaní žiadosti na otvorenie účtu.

  • Vyberte si účet
  • Bežný účet – môžete pravidelne vyberať peniaze, platiť účty. Žiaľ väčšinou tam nie je žiadny úrok.
  • Sporiaci účet – tento typ účtu je užitočný na ukladanie peňazí v dlhších časových obdobiach, pretože vaše peniaze získavajú väčší úrok ako na bežnom účte.
  • Ako si otvoriť účet

Hoci je možné otvoriť bankový účet cez telefón alebo online, ak ste medzinárodný študent, môže to byť jednoduchšie osobne, v prípade že máte nejaké komplikácie.

Keď pôjdete do banky budete potrebovať:

  • Vaše celé meno, domácu adresu, domáce telefónne číslo, telefónne číslo kampusu a adresu školy
  • Váš pas
  • I-20 dokument (osvedčenie o oprávnenosti/štatút neprisťahovaleckého študenta)
  • Akýkoľvek iný dokument totožnosti (identifikačný preukaz študenta, rodný list, vodičský preukaz
  • List prijatia od vašej univerzity
  • Suma peňazí na vklad do účtu (to sa bude líšiť medzi bankami).

Tieto požiadavky sa medzi bankami môžu mierne líšiť, preto sa uistite, že ste skontrolovali čo vaša banka potrebuje predtým, ako tam pôjdete osobne.

ESTA

Od novembra 2008 môžu slovenskí občania cestovať do USA na bezvízový program. Na vycestovanie v rámci bezvízového programu potrebujete biometrický pas, schválenú cestovnú autorizáciu (ESTA) a Vaša cesta nesmie trvať dlhšie ako 90 dní.

Bezvízový program a ESTA sú určené len na turistické alebo súkromné služobné cesty. Ak cestujete do USA pracovať, študovať, alebo na oficiálne pracovné cesty z poverenia slovenskej vlády, alebo z akéhokoľvek iného dôvodu okrem turistiky alebo služobnej cesty, nesmiete použiť bezvízový styk a elektronickú cestovnú autorizáciu ESTA. Vtedy je potrebné pred cestou požiadať o vízum (https://sk.usembassy.gov/sk/visas-sk/). Ak už však máte platné americké vízum, nepotrebujete ESTA.

Študentské víza (F-1)

O tieto víza môžu požiadať občania SR, ktorí tam idú študovať na strednú školu, vysokú školu alebo univerzitu. Pre tých, ktorí idú študovať angličtinu na jazykovú školu sú tieto víza dostupné ale vaša výučbu musí byť aspoň 18 hodín týždenne ale veľmi ich neodporúčame keďže takýto študenti nemajú pracovné povolenie.

Pracovné povolenie v rámci F-1 víz je dostupné pre študentov vysokých škôl a univerzít a sú 4 typy povolenia

  • Zamestnanie na kampuse školy

Zamestnanie na univerzite je najviac voľne dostupné študentom F-1 víz a vzťahuje sa na prácu, ktorá sa uskutočňuje na akademickej pôde alebo na „vzdelávacom mieste mimo areálu“.

Podľa Ministerstva pre Vnútornú Bezpečnosť „vzdelávacie miesto mimo areálu“ musí spĺňať aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

  • Súvisí s učebnými osnovami školy
  • Súvisia so zmluvne financovanými výskumnými projektami na postgraduálnej úrovni

Druhá časť tejto definície stojí za zmienku, keďže mnohé vysoké školy a univerzity majú budovy a vzdelávacie partnerstvá po celom meste.

Takže inými slovami by ste mohli pracovať niekde na školskom kampuse, ako napríklad v kníhkupectve, knižnici alebo kaviarni. Alebo by ste mohli pracovať niekde vo výskumnom laboratóriu mimo kampusu, ktoré je prepojené so školou.

Toto je jediný typ zamestnania, ktoré môžete začať v prvom akademickom roku a môžete sa o neho uchádzať už 30 dní pred začiatkom vyučovania.

Pracovná doba je obmedzená na 20 hodín týždenne počas školy ale môžete pracovať na plný úväzok počas prázdnin a dovoleniek. Ak sa rozhodnete pracovať na viacerých pracovných miestach na kampuse, vaše celkové kombinované hodiny v týždni nemôžu presiahnuť 20 hodín týždenne.

  1. Zamestnanie mimo kampusu školy

Pracovné miesta mimo vašej školy sú dostupné iba medzinárodným študentom, ktorí absolvovali jeden úplný akademický rok a ktorí majú kvalifikované ekonomické ťažkosti.

Podľa Ministerstva pre Vnútornú Bezpečnosť znamená kvalifikovaná ekonomická ťažkosť „nové neočakávané okolnosti mimo vašej kontroly“ ako napríklad:

  • Strata finančnej pomoci alebo zamestnania v areáli školy (ak študent nie je vinný)
  • Vysoké zvýšenie školného alebo životných nákladov
  • Neočakávane veľké lekárske poplatky, ktoré nie sú kryté poistením
  • Neočakávané zmeny vo finančných podmienkach pre zdroje finančnej podpory študenta
  • Ďalšie podstatné, neočakávané výdavky

Ak chcete požiadať o zamestnanie mimo kampusu, kontaktujete svojho Designated School Official (DSO). Musí schváliť dôvod a odporučiť zamestnanie mimo areálu ako prvú časť procesu podania žiadosti.

Upozorňujeme, že nemôžete začať pracovať, kým vašu žiadosť stále posudzuje U.S. Immigration & Customs Enforcement. Podajte si žiadosť v predstihu aby ste mohli začať pracovať keď dostanete ponuku na prácu. Ak máte povolenie, môžete pracovať 20 hodín týždenne.

  1. Optional Practical Training (OPT)

OPT sa vzťahuje na dočasné zamestnanie týkajúce sa vášho študijného odboru (napr. práca v televíznej stanici ak študujete žurnalistiku). Oprávnení študenti môžu získať až 12 mesiacov OPT zamestnania.

Existujú dva typy OPT:

  • OPT pred dokončením štúdia: táto možnosť je k dispozícii po dokončení jedného akademického roka na vysokej škole alebo univerzite v USA. Môžete pracovať až 20 hodín týždenne počas štúdia alebo na plný úväzok keď neštudujete.
  • OPT po skončení štúdia: po dokončení štúdia môžete požiadať o túto možnosť. Tí, ktorí majú povolenie na OPT po ukončení štúdia, môžu pracovať buď na čiastočný alebo plný úväzok 12 mesiacov.

Budete potrebovať súhlas od vášho DSO (Designated School Official), ktorý potvrdí vašu žiadosť a pomôže vám ju odoslať na U.S. Citizenship and Immigration Services.

Ak ukončíte štúdium a zúčastníte sa OPT po skončení štúdia, môžete sa kvalifikovať na rozšírenie STEM OPT, čo je 24-mesačné obdobie dočasného školenia, ktoré priamo súvisí s vaším študijným programom.

Toto rozšírenie je k dispozícii len vtedy, ak je váš zamestnávateľ zapísaný do programu E-Verify a ak máte titul v jednej z oblastí STEM (Science, Technology, Engineering or Mathematics)

Základné informácie o USA
Úradný jazyk: Žiaden na federálnej úrovni, de facto Angličtina
Víza: Áno
Ubytovanie: Internát, hosťovská rodina, súkromné nájmy
Možnosť pracovať: Áno
Kurz: Americký dolár (USD)

EUR 1 = 1,079 USD

Priemerné mesačné náklady: 600€ – 1500€

FUN FACT

V Amerike je viac televízorov ako obyvateľov Veľkej Británie

Zaujímavé fakty

  • Denne sa v USA spotrebuje približne 0,4 kilometra štvorcového pizze
  • Každú sekundu zjedia Američania spoločne 45 kg čokolády
  • USA odkúpili Aljašku od Ruska za 7,2 milióna dolárov v roku 1867
  • 80% pozemkov v Nevade vlastní vláda USA
  • Pamätník Four Corners je jediným miestom v USA, ktoré sa nachádza v 4 štátoch
  • V roku 2012 bolo v USA viac užívateľov facebooku ako voličov, ktorí sa zúčastnili volieb
  • Banán je najpopulárnejšie ovocie v USA
  • 60 000 plastových tašiek je v USA použitých každých 5 sekúnd
  • USA nemá oficiálny národný jazyk

Neváhajte využiť skvelú možnosť zvýšenia svojho vzdelania!

ZÍSKAJ VIAC INFO

Mestá

Naši spokojní študenti

Spojené štáty maju najlepšie školy na svete a ja som chcel študovať na jednej z nich. Štúdium je náročné avšak ponúka výborné príležitosti pre ďalší rozvoj. Už teraz mám ponuky z maklérskych domov z Wall street alebo londýnskeho City.

Peter, Boston

Najobľúbenejšie školy

Štúdium v USA so StudyPlanet

Zaujala Vás možnosť štúdia v USA?

Kontaktujte nás!