Výhľad na Toronto vďaka jazykovému pobytu v Kanade

Skúsenosti, príhody, rady a tipy na Študijný jazykový pobyt v Kanade

Vycestovanie do Kanady na študijný pobyt bolo tým najlepším rozhodnutím, ktoré som v živote mohla urobiť.

Vždy som túžila navštíviť Ameriku. Vycestovaním  do Kanady v auguste 2018 sa mi preto splnili hneď dva sny. Prvým bolo absolvovať jazykový pobyt angličtiny v cudzej krajine, kde by som sa venovala iba angličtine a druhým bolo navštíviť krajinu za oceánom, ktorou sa nakoniec stala Kanada. Veď ako sa hovorí: „Choď za svojim snom, inak sám za tebou nepôjde.“ Práve preto som si šla za tým čo chcem :) Od tohto rozhodnutia ma mnohí odhovárali, hlavne moja rodina, pretože sa o mňa báli, lebo v podstate to aj bol druhý koniec sveta :D Navyše, za oceán som sa rozhodla ísť sama, takže sa im ani nečudujem. Avšak, som veľmi tvrdohlavý človek a ak si niečo zaumienim, tak ma už nikto a nič od toho neodhovorí. Presne tak som to urobila aj s rozhodnutím na mesiac vycestovať na študijný pobyt do Kanady – do Toronta. Vybrala som si školu ILAC. Toto rozhodnutie bolo tým najlepším rozhodnutím, čo som mohla v živote urobiť.

Ako to všetko začalo? (príprava a organizácia)

Mojim prvým krokom bolo kontaktovanie Study Planet e-mailom. Následne ma hneď kontaktoval Ľubko Fančovič, ktorý ma o všetkom dopodrobna poinformoval, čím zodpovedal na moje otázky. Odporučil mi školu ILAC, ktorá je považovaná ako jedna z najviac ocenených a najkvalitnejších škôl sveta. ILAC má na výber viacero programov, ja som si zvolila General English. Škola sa nachádza priamo v centre Toronta. Rozhodla som sa vycestovať na jeden mesiac. Postupne sme začali riešit všetky formálne veci, kúpu letenky, atď. Čo sa týka ubytovania a stravy, rozhodla som sa pre host family, čo znamená, že som bývala v hosťovskej rodine.

Cestovanie a ubytovanie

Doteraz si s úsmevom na tvári spomínam  na prvotný príchod do Toronta. Mesto, ktoré som dovtedy videla len na fotkách, sa stalo skutočnosťou. Hneď, ako som prišla k rodine, uvítala ma stále usmievavá Leonora (host mother) a Richard (host father).  Mali dve deti. Najviac sa mi páčilo, že som sa ozaj u nich cítila ako súčasť rodiny. S rodinou som doteraz v kontakte. Rodina bývala asi 45 minút cestovania metrom od centra Toronta. Doprava tu funguje formou metra – TTC (Toronto Transit Commission). Čo bolo výhodou, škola sa nachádzala priamo v centre, hneď v blízkosti staníc metra (ILAC mal totižto aj niekoľko budov rozmiestnených v Toronte.  Ja som navštevovala Dream Building). V lokalite aj vo veciach súvisiacich s cestovaním som sa hneď zorientovala, takisto mi aj zo začiatku poradila rodina alebo študenti.

Škola ILAC a celkové štúdium

Hneď v prvý deň v škole nasledovala tzv. Orientation, čo znamená, že sme všetci ako noví študenti museli písať testy, a na základe ich výsledkov sme boli priradení do jednotlivých tried podľa úrovne. Každé dva týždne sa písal test. Ak študent dosiahol nad 75 %, tak postúpil do vyššej úrovne, a teda sa aj ocitol už v inej triede. Ja som školu začínala ráno o deviatej hodine a končila o pol štvrtej. Škola bola vybavená modernými učebňami a jej celkový interiér poskytoval prostredie, do ktorého sa človek každým dňom tešil viac a viac. V škole som cez deň stretla študentov mnoho národností, či už z Brazílie, Talianska, Japonska, Vietnamu, Švajčiarska, Ruska… S mnohými som doteraz v kontakte :) V škole vládla vždy super atmosféra, učitelia viedli výučbu zaujímavou formou, hodiny boli vždy pestré, zábavné. Každá jedna hodina bola motivujúca a vždy mi niečo nové dala. Doteraz si taktiež spomínam na úžasných učiteľov, jedným z nich bol napríklad Ross, ktorý viedol Power class, zameranú na komunikáciu :)

Tým, že sa škola nachádzala priamo v centre Toronta, tak bolo všetko blízko. Či už od reštaurácií, podnikov, alebo úžasných kaviarní – napríklad občerstvenie Tim Hortons s chutnou kávou bolo hneď oproti školy :)

Aký je celkový život v Kanade?

V prvom rade, Kanaďania sú veľmi milí, slušní a usmievaví ľudia. Kanada je nádherná krajina. Pre toho, kto chce vidieť pravé americké veľkomesto a zároveň najväčšie mesto Kanady, isto odporúčam Toronto. Toronto je obrovské mesto, takže na každom rohu stretnete každodenne asi stovky ľudí . Z vlastnej skúsenosti viem, že keď si naplánujete miesta, ktoré chcete v jeden deň navštíviť, jednoducho to nestihnete … :)

Ani sama doteraz netuším, ako rýchlo tento mesiac prešiel. Pre mňa to bola obrovská skúsenosť do života, a hlavne nezabudnuteľný zážitok. Doteraz na tieto týždne spomínam ako na najlepšie dni môjho života :) Ak máte radi angličtinu, rozmýšľate o zahraničnom pobyte a najradšej by ste boli večným študentom tak ako ja, školu ILAC určite odporúčam. Navyše, Toronto a celkovo Kanada, sa stali mojou srdcovou záležitosťou, a určite sa sem chcem raz vrátiť :) Vráti sa vám to vo forme nezabudnuteľných spomienok… Ak sa rozhodnete absolvovať jazykový kurz  cez Study Planet, máte záruku priateľského prístupu, spokojnosti, a ich veľkej pomoci s vybavovaním vášho pobytu, takže sa netreba ničoho báť :)

Kristína na Facebooku