Zobrazte si všetky univerzity na Novom Zélande!

Chcem vedieť viac!

Štúdium na Novom Zélande so StudyPlanet

Všetky univerzity Nového Zélandu sa zaradili medzi najlepšie na svete podľa QS World University Rankings. Tak isto sa  tieto univerzity radia do svetovej top

100 v 31 predmetoch. Bakalárske tituly z Nového Zélandu sa nachádzajú na New Zealand Qualifications Framework a sú všeobecne uznávané na medzinárodnom trhu práce a pre postgraduálne štúdium.Vzdelanie sa zameriava na reálne zručnosti, ako absolvent ste pripravený pracovať kdekoľvek a taktiež môžete podporovať svoj výskum na Novom Zélande. Zamestnávatelia oceňujú schopnosť absolventov samostatne myslieť, nachádzať riešenia a riešiť problémy. Kvalifikácia, ktorú môžete získať na Novom Zélande je uznávaná a vyhľadávaná zamestnávateľmi a ďalšími inštitúciami po celom svete. Keď budete študovať na Novom Zélande tak sa naučíte veľa vecí mimo svojho predmetu.

Ako súčasť žiadosti o študentské vízum musíte predložiť dôkaz o tom, že počas štúdia na Novom Zélande si viete pokryť svoje životné náklady. Ak ste získali štipendium alebo ak sponzor/člen rodiny súhlasil s prijatím finančnej zodpovednosti za vás je šanca že imigračný úrad nebude žiadať od vás potvrdenie o finančný prostriedkoch.

Ak budete študovať na Novom Zélande dlhšie ako jeden rok, musíte preukázať, že máte minimálne 15 000 NZ$ na to, aby ste sa mohli podporiť prvý rok. Ak študujete menej ako rok, musíte mať minimálne 1250 NZ$ za každý mesiac štúdia aby ste si pokryli životné náklady. Najčastejší doklad, ktorý imigračný úrad akceptuje je výpis z účtu alebo potvrdenie o zostatku na účte.

Náklady na život závisia od vášho životného štýlu a od časti krajiny, v ktorej žijete. Niektoré náklady sa líšia podľa regiónov. Môžete napríklad potrebovať viac cestovať vo väčších mestách a náklady na dopravu môžu byť drahšie ako vo vašej domovskej krajine.

Ako príklad toho, aký rozpočet potrebujete, Victoria University odporúča študentom mať od 18 000 NZ$ do 27 000 NZ$. University of Auckland odporúča 20 000 NZ$ až 25 000 NZ$. University Otago odporúča 15 000 NZ$ až 17 000 NZ$ a Massey University odporúča 15 000 NZ$ až 18 000 NZ$.

Budete potrebovať niekde bývať počas štúdia a existuje veľa možností. Od apartmánov v meste až po hosťovské rodiny ďalej od centra mesta. Vždy nájdete niečo, čo vám a vášmu životnému štýlu vyhovuje.

Halls of Residence

Zvyčajne len kúsok od areálu školy, rezidencie ponúkajú plne zariadené jednolôžkové alebo dvojlôžkové izby so spoločnou jedálňou, salónikom, kúpeľňou a práčovňou. Stravovanie je často zahrnuté a nájdete tu bohatý program spoločenských aktivít. Niektoré väčšie inštitúcie poskytujú súkromné ubytovanie a niektoré majú samostatné apartmány.

Homestay (hosťovská rodina)

Zahraniční študenti žijú s novozélandskou rodinou v ich domove, zvyčajne v úplne zariadenej vlastnej izbe. Poskytnú vám jedlo a pomôžu vám vyrovnať sa s každodenným životom na Novom Zélande. Homestay je skvelý spôsob ako spoznať niektorých priateľských Novozélanďanov, rozvíjať svoje zručnosti v anglickom jazyku a získať detailný pohľad na spôsob života a kultúry Nového Zélandu.

Nezávislé ubytovanie (prenájom bytu/izby)

Byty sa pohybujú od jednoizbových až po štyri alebo päť izieb a nachádzajú sa kdekoľvek – v blízkosti miest a areálov školy alebo ďalej na predmestí, kde je pravdepodobnejšie, že nájdete záhrady a parkovisko.

Väčšina bytov má základné vybavenie, ako je rúra, umývačka riadu, práčka a sušička. Vy a Vaši spolubývajúci zdieľate náklady na nájom a zvyčajne účty na energie, TV a internet.

Náklady na ubytovanie sa budú líšiť v závislosti od toho ako chcete žiť. Priemerné nájomné v roku 2018 za dom s troma spálňami je 555 NZ$ za týždeň alebo 215 NZ$ za izbu za týždeň.

Väčšina ľudí na Novom Zélande používa auto keďže je to pre nich ľahšie a pohodlnejšie. Vo vidieckych oblastiach je to často jediná možnosť. Takže hoci verejná doprava je dostupná vo väčších mestách časom sa môže stať, že skôr či neskôr si budete chcieť kúpiť auto.

Verejná doprava

Všetky veľké mestá a väčšina malých miest majú autobusy. Auckland a Wellington majú obe mestské a prímestské železničné služby.

Uvidíte, že služby počas špičky sú vo všeobecnosti dobré. Nový Zéland je krajinou so širokými otvorenými priestormi a nízkou hustotou obyvateľstva. To znemožňuje poskytnúť rozsiahle systémy verejnej dopravy, ktoré nájdete vo väčšine preplnených mestách.

Kupovanie auta

Existuje niekoľko spôsobov ako si kúpiť auto

  1. Nakupovať súkromne, obchodovať priamo s inzerentmi v časopisoch o predaji automobilov alebo na webových stránkach ako je Trade Me Motors
  2. Kúpiť od predajcu ojazdených áut. Na Novom Zélande sa nazývajú LMVD (Licensed Motor Vehicle Dealers) čo v preklade je Autorizovaní predajcovia motorových vozidiel.

Väčšie mestá majú tiež veľtrhy a aukcie, ktoré sú inzerované v časopisoch a novinách o automobiloch.

Akékoľvek auto, ktoré kupujete musí mať:

  • WoF (Warrant of Fitness, bezpečnostná kontrola vlády). Môžete a mali by ste trvať na tom aby bola WoF nie staršia ako jeden mesiac.
  • Malo by byť registrované na New Zealand Transport Agency (NZTA). Vyhľadajte dátum uplynutia platnosti na bielej licenčnej nálepke vľavo od čelného skla. Bez ohľadu na to, akú dlhú má platnosť, musíte po zakúpení vozidla znova zaregistrovať vo svojom mene.

Predtým ako začnete vyhľadávať auto, skontrolujte rady NZTA o tom, na čo treba dbať, pokiaľ ide o bezpečnosť a mechanický stav.

Webová stránka vlády o ochrane spotrebiteľa má spoľahlivé rady týkajúce sa nákupu automobilov, ako sa vyhnúť bežným problémom a vaším právam ako kupujúci.

Ak ste prišli na Nový Zéland a chcete si založiť účet, stačí si len dohodnúť stretnutie s miestnou pobočkou zvolenej banky. Budete musieť s vami priniesť niekoľko vecí vrátane peňažnej čiastky na úvodný vklad, cestovný pas, doklad o tom, že ste študent a doklad o vašej trvalej adrese na Novom Zélande ako je nájomná zmluva.

Niektoré väčšie banky ako ANZ, Kiwibank, BNZ a ASB vám umožnia otvoriť si bankový účet pred príchodom na Nový Zéland čo je skvelá voľba ak ste medzinárodný študent. Po vyplnení formulára na webovej stránke zvolenej banky dostanete e-mail s podrobnosťami o vašom novom účte v priebehu niekoľkých pracovných dní a môžete začať vkladať peniaze. Akonáhle sa dostanete na Nový Zéland, budete musieť navštíviť miestnu pobočku aby ste plne aktivovali nový účet.

Študentské víza

Ak plánujete na Novom Zélande študovať viac ako 3 mesiace, je vhodné, aby ste požiadali o študentské víza. Tento typ víz vám umožní v krajine nielen študovať, ale aj krátkodobo pracovať – zvyčajne v oblasti hotelierstva a služieb.

Ako študent môžete na Novom Zélande odpracovať 20 hodín týždenne, a to za predpokladu, že:

  • navštevujete kurz, ktorý trvá minimálne 14 týždňov
  • vaša škola patrí do vybranej kategórie škôl, tzv. Category One Schools (viac info u nás)

Počas prázdnin študenti môžu pracovať full-time a teda neobmedzene.

Ak sa rozhodnete pre magisterské štúdium s vedným odborom alebo PhD.  môžete pracovať full-time počas štúdia a aj počas prázdnin.

Práca počas štúdia môže byť dobrým spôsobom ako získať pracovné skúsenosti z Nového Zélandu a pomôcť vám pokryť si vaše životné náklady.

Získavanie skúsenosti z pracoviska na Novom Zélande vám tiež pomáha rozvíjať zručnosti, ako je komunikácia, tímová práca, medziľudské zručnosti a znalosti anglického jazyka týkajúce sa pracoviska.

Nový Zéland má širokú škálu odvetví, ktoré ponúkajú prácu na čiastočný úväzok alebo brigády. Niektoré školy tiež ponúkajú študentom brigády, tútorstvo alebo vykonávanie administratívnych povinností.

Platené stáže sú spôsob ako získať skúsenosti a vytvárať kontakty s ľuďmi vo svojom študijnom odbore. Vykonávanie dobrovoľníckej práce na Novom Zélande môže byť skvelým doplnkom vášho životopisu, čo vám poskytne užitočné skúsenosti z pracoviska na Novom Zélande.

Student Job Search je organizácia vytvorená s cieľom pomôcť študentom nájsť si prácu a získať pracovné skúsenosti. Školy môžu tiež ponúknuť študentom pomoc pri získavaní zručnosti súvisiacich s prácou, ako je napísanie životopisov a príprava na pohovor. Sezónna práca môže byť dobrým spôsobom ako zarobiť ďalšie peniaze počas prázdnin a získať nové zručnosti.

Ak ste pracovali vo svojej domovskej krajine, môže byť užitočné požiadať vášho zamestnávateľa o referenciu, ktorú by ste mohli ukázať potenciálnemu novozélandskému zamestnávateľovi.

Medzinárodní študenti majú rovnaké zákonné minimálne práva a nároky ako každý, kto pracuje na Novom Zélande. Patrí sem právo na platenie aspoň minimálnej mzdy, platených sviatkov a prestávok na odpočinok.

Minimálna hodinová mzda bude od apríla 17,70 NZ$ a do roku 2021 terajšia vláda to plánuje zvýšiť na 20 NZ$.

Working Holiday víza

Podľa dohody, uzavretej medzi Slovenskom a Novým Zélandom v roku 2012, majú občania Slovenskej republiky možnosť v rámci programu Working Holiday na jeden rok navštíviť Nový Zéland. Program je určený pre mladých bezdetných ľudí od 18 do 35 rokov, ktorých hlavným cieľom je spoznávanie tejto jedinečnej a lákavej krajiny. Tento typ víz sa na Slovensku teší veľkej obľube a počet miest je obmedzený.

V rámci programu Working Holiday získate nielen možnosť túto krajinu navštíviť, ale nadobudnete aj pracovné povolenie, ktoré vám bude udelené hneď po príjazde, a ktoré vám sčasti umožní pokryť finančné náklady spojené s cestou. V priebehu vášho pobytu vám bude umožnené aj študovať, a to kurzy a programy v maximálnej dĺžke 6 mesiacov.

Turistické víza

Ak plánujete vycestovať na Nový Zéland a viete, že váš pobyt v tejto krajine nepresiahne dobu 90 dní, o žiadne víza žiadať nemusíte. Podľa dohody o bezvízovom styku, je pri takýchto krátkodobých pobytoch občanom SR udelené povolenie na vstup  do krajiny hneď pri pasovej kontrole a stačí preukázať, že máte spiatočnú letenku. Tieto víza vám umožňujú študovať maximálne 3 mesiace ale nemôžete pracovať.

Základné informácie o Novom Zélande
Úradný jazyk: Angličtina
Víza: Áno
Ubytovanie: Internáty, hosťovská rodina,
Možnosť pracovať: Áno
Kurz: 1 NZD = 0,59776 EUR
Priemerné mesačné náklady: cca 860€

FUN FACT

Väčšina miest na Novom Zélande je pomerne malá. Mnoho študentov je schopných dostať sa do školy pešo alebo na bicykli.

Zaujímavé fakty

  • Preskúmajte krásnu prírodnú krajinu bez obáv o nebezpečné zvieratá. Žije to veľa morských živočíchov – počas štúdia tu môžete vidieť tučniakov, albatrosov, delfíny, tuleňov a veľryby.
  • Počasie sa líši od teplého a subtropického na ďalekom severe a chladné na ďalekom juhu. Leto na Novom Zélande prebieha od decembra do februára a zima je od júna do augusta.
  • Na Novom Zélande najvzdialenejšie more bude od vás maximálne 130 kilometrov takže tam je veľa ohromujúcich piesočnatých pláži, ktoré si môžete vychutnať. Mnohé pláže sú strážené plavčíkmi; zostaňte v bezpečí pri plávaní medzí žltými a červenými vlajkami.
  • Študenti sa obliekajú neformálne na Novom Zélande. Takže si zbaľte džínsy, tričká, svetre, mikiny a teplú nepremokavú bundu.

Neváhajte využiť skvelú možnosť zvýšenia svojho vzdelania!

ZÍSKAJ VIAC INFO

Mestá

Naši spokojní študenti

Na Nový Zéland som nešla náhodou. Po skončení štúdia v Sydney som si ešte chcela doplniť štúdium a zároveň spoznať túto úžasnú krajinu, ktorú som mala možnosť vidieť iba z cestopisov. Určite nesklamala!

Petra, Wellington

Štúdium na Novom Zelánde so StudyPlanet

Zaujala Vás možnosť štúdia v Kórei?

Kontaktujte nás!