Zobrazte si všetky univerzity v Kanade!

Chcem vedieť viac!

Štúdium v Kanade so StudyPlanet

Študijný pobyt v Kanade je vhodný pre každého, kto chce zažiť nefalšovaný pocit z Ameriky a zároveň je to vhodná alternatíva pre ľudí, ktorí nechcú ísť na študijný pobyt do USA. Kanada je výnimočná najmä v tom, ako sa Kanaďania starajú o prírodu.

Akademický rok má tendenciu plynúť od septembra každý rok, ale niektoré univerzity majú pre svoje postgraduálne štúdium iný termín začiatkov.

S dobre vyvinutými a inovatívnymi programami  na univerzitách  s výborným svetovým rankingom môžete študovať na bakalárskom alebo magisterskom stupni.

Štúdium v Kanade je výnimočné v mnohých oblastiach. Nižšie si prečítajte o možnostiach štúdia v Kanade.

Kanadské študentské vízové požiadavky požadujú aby ste mali 10 000Can$ na rok nad rámec školného ale pravdepodobne budete musieť vyčleniť viacej na životné náklady. Vaše životné náklady sa značne líšia v závislosti od vašej polohy a zvykov – vo väčších mestách je bývanie všeobecne drahšie.
Univerzita de Montreal odhaduje, že študenti budú potrebovať celkovo 15 050Can$ ročne vrátane bývania, stravovania, cestovného, kníh a iných pomôcok na štúdium, telefónnych nákladov a iné výdavky. Podobne University of British Columbia so sídlom vo Vancouvery odhaduje životné náklady vo výške 15 500Can$ za rok.

V závislosti od vášho rozpočtu, očakávaní a iných okolností môžu kanadské školy poskytnúť alebo sprostredkovať cez iné spoločnosti rôzne možnosti ubytovania aj mimo kampusu.
Ak ste medzinárodným študentom, prvým miestom, kde môžete začať hľadať ubytovanie je medzinárodná študentská kancelária alebo internetové stránky vysokej školy alebo univerzity, ktorú budete navštevovať.
Štandardné ubytovanie pre medzinárodných študentov spadá do jednej zo štyroch typických možností.

  • Študentská rezidencia – internáty a domy
    Niektoré školy poskytujú ubytovanie na kampusoch alebo v blízkosti areálu. Priestory sú zvyčajne budovy, v ktorých sa nachádza veľa študentov, zatiaľ čo domy sú oddelené a býva tam obvykle 3 až 6 študentov.
    Internáty majú spoločné priestory pre zábavu, varenie a cvičenie, rovnako ako spoločné kúpeľne a sprchy. Izba je väčšinou pre jedného študenta ale môže tam spať viacej podľa veľkosti. Internáty si často vyberajú študenti prvého ročníka univerzity.
    Domy zvyčajne majú 3 až 6 spální s jednolôžkovými izbami a hlavné poschodie má kuchyňu a obývaciu izbu. Tento štýl ubytovania si vyberajú študenti druhého až štvrtého ročníka.
    V oboch prípadoch oba štýly ubytovania môžu poskytovať aj blízke jedálne, kde sa môžete každý deň najesť.
  • Zdieľaný apartmán alebo byt mimo kampusu
    Zdieľané apartmány poskytujú študentom jednolôžkovú izbu v obytnom priestore s jedným alebo viacerými spolubývajúcimi. Tieto apartmány majú spoločnú kuchyňu, kúpeľňu, jedáleň a obývaciu izbu.
    Dôležité: nie všetky školy v Kanade môžu pomôcť pri hľadaní ubytovania mimo kampusu. V týchto prípadoch vám školy môžu odporučiť jednu alebo viac agentúr v Kanade alebo ľudia zo StudyPlanet vám s tým pomôžu.
    Náklady na prenájom pre bývanie mimo kampusu sa výrazne líšia, najmä vo väčších mestách.
  • Hosťovská rodina
    Život s hosťovskou rodinou vám môže poskytnúť pocit domova a bezpečia, keď začnete svoj nový život v Kanade. Hosťovské rodiny zvyčajne poskytujú súkromnú izbu pre jednu osobu a poskytujú 2 jedlá cez týždeň a 3 jedlá cez víkend. Študenti majú prístup aj na internet.
    Hosťovská rodina vám rada zodpovie otázky o meste, predstaví vám kanadskú kultúru a zvyky.
    Zdieľaná izba s ďalšími medzinárodným študentom môže byť možnosťou a tiež je možné zvoliť len samostatnú izby bez stravy. Študenti žijúci s hosťovskou rodinou by mali očakávať, že dochádzanie do školy bude trvať 30 – 50 minút autobusom alebo vlakom. Toto je normálny čas dochádzky v Kanade.
  • Prenájom zariadeného/nezariadeného bytu
    Existuje mnoho bezpečných spôsobov ako nájsť dočasne zariadený prenájom bytov pred príchodom do Kanady pomocou webových stránok, ako sú Airbnb, Craiglist, HouseTrip alebo Wimdu. Tieto byty sú zvyčajne zariadené a prenajímajú ich súkromné osoby.
    Nezabudnite si prečítať recenziu každého nájmu a pozrieť si spätnú väzbu od ostatných hostí.
    Prenájom nezariadeného bytu je tiež možný, ale pre začínajúcich študentov toto veľmi neodporúčame.
    Náklady na ubytovanie sa budú líšiť v závislosti od toho ako chcete žiť. Ak budete chcieť žiť priamo na kampuse školy, je potrebné počítať zo sumou 3 000Can$ až 7 500Can$ na rok. Študenti, ktorí sa rozhodnú bývať mimo kampusu tak ich rozpočet na ubytovanie je od 250Can$ až 700Can$.
    Nižšie sú približné náklady na bývanie pre 3 izbové byty v rôznych kanadských mestách:
    Toronto – 1 900Can$
    Vancouver – 1 950Can$
    Ottawa – 1 300Can$
    Montreal – 1 050Can$
    Edmonton – 1 500Can$
    Calgary – 1 600Can$
  • V Toronte je TTC (Toronto Transit Commission) duálna metro a autobusová sieť, ktorá sa rozprestiera po celom meste. Nižšie sú uvedené niektoré náklady na rôzne TTC lístky:
    Mesačný lístok – 99,75Can$
    Ročný lístok – 91,50Can$
    Denný lístok – 8,50Can$
    Jedna cesta – 2,50Can$
  • V Montreale je spoločnosť STM čo je metrová sieť, ktorá pokrýva toto mesto. Tu je rozpis cien rôznych taríf:
    Mesačný lístok – 65Can$
    Týždenný lístok – 19Can$
    Jedna cesta – 2,75Can$
  • Otvorenie bankového účtu je jednou z prvých vecí, ktoré urobíte po príchode do Kanady. Nasledujte tieto kroky:
    Pripravte si dokumenty
    Na otvorenie bankového účtu v Kanade budete potrebovať aspoň dva doklady totožnosti ako napríklad cestovný pas, študentské víza, list prijatia od školy.
    Vyberte si banku
    Tu je zoznam najznámejších bank v Kanade, ktoré poskytujú služby pre zahraničných študentov.
  • BMO – Bank of Montreal
  • CIBC – Canadian Imperial Bank of Commerce
  • HSBC – Hongkong and Shanghai Banking Corporation
  • RBC – Royal Bank of Canada
  • Scotiabank
    Akonáhle ste si vybrali banku, dohodnite si schôdzku na nastavenie vášho účtu.
    Vyberte si typ vášho účtu
    Pri schôdzke si nastavíte jeden alebo viac účtov. Väčšina ľudí má bežný a sporiaci.
  • Bežný účet – môžete pravidelne vyberať peniaze, platiť účty. Žiaľ väčšinou tam nie je žiadny úrok.
  • Sporiaci účet – tento typ účtu je užitočný na ukladanie peňazí v dlhších časových obdobiach, pretože vaše peniaze získavajú väčší úrok ako na bežnom účte.
    Účet v cudzej mene – ak chcete ponechať nejaké peniaze v inej mene, môžete si otvoriť tento typ účtu.
    Počas schôdzky sa uistite, že rozumiete zmluvným podmienkam vašej banky. Opýtajte sa banky ohľadom poplatkov za transakcie, pretože sa líšia od banky k banke.
  • Čo bude nasledovať?
    Keď si otvoríte svoj nový účet, váš bankový zástupca vám da bankovú kartu známa ako debetná karta. Budete mať svoj PIN, ktorý bude mať prístup k vášmu účtu prostredníctvom bankomatu. Váš PIN je vaša jediná ochrana proti neoprávnenému použitiu, preto ho nikomu neodhaľujte – ani zamestnancovi banky.
    Táto karta vám umožňuje:
    Používať automatické bankomaty (ATM) na výbery, vklady a platby.
    Platiť za položky v obchodoch a reštauráciách, ktoré prijímajú platby kartou. To je dobrá alternatíva ak nechcete mať pri sebe veľa peňazí.
    Väčšina finančných inštitúcií ponúka internetové bankovníctvo, ktoré vám umožňuje skontrolovať zostatok na vašom účte, platiť účty a prevádzať peniaze bez toho aby ste museli navštíviť svoju pobočku osobne.
    Finančné inštitúcie sú zvyčajne otvorené počas dňa, od pondelka do piatku a zatvorené počas sviatkov. Niektoré pobočky sú otvorené večer a počas víkendov.

          Práca a víza

  • Electronic Travel Authorization – eTA
    Sú to turistické víza, ktoré umožnia navštíviť Kanadu a zostať tam 3 mesiace, počas ktorých môžete aj študovať, ale neumožňujú vám legálne pracovať.
    Schválené eTA víza majú platnosť až 5 rokov a je to veľmi jednoduchá on-line žiadosť. Poplatok za túto žiadosť je 7Can$ a vo väčšine prípadov je žiadosť schválená behom pár minút.
    Pri vybavovaní týchto víz vám vie Study Planet pomôcť.
  • Študentské víza
    1.6.2014 bol pre Kanadu prelomový dátum, čo sa týka študentských víz. Vláda sa rozhodla, že zruší pracovné povolenie pre medzinárodných študentov, ktorí navštevujú jazykové kurzy. Pracovné povolenie bolo udelené len študentom, ktorí navštevujú kurzy odborného vzdelávania alebo vysokoškolské kurzy.
    Najpopulárnejšie kurzy sú tzv. ročné Co-Op programy. Prvých 6 mesiacov študent navštevuje školu a môže pracovať legálne 20 hodín týždenne. Po absolvovaní štúdia mu začína tzv. praktikum a počas týchto 6 mesiacov už môže pracovať na plný úväzok a nie je povinný chodiť do školy.
    Študenti, ktorí úspešne skončia bakalárske alebo magisterské štúdium môžu požiadať o tzv. “post-study work permit” na 2-3 roky. Toto pracovné povolenie vám potom umožní zostať v Kanade a pracovať neobmedzene bez nutnosti chodiť do školy.
    Study Planet vám vie pomôcť s výberom danej školy a odborov.
  • Working Holiday víza
    Najpopulárnejšie víza pre občanov SR, ktorí sú vo veku 18-35. Tieto víza vám umožňujú pracovať 1 rok v Kanade a nie ste povinný študovať. Zo strany Kanady nastali opäť zmeny, ktoré sa dotkli prihlásenia do tohto programu.
    Uchádzači o tieto víza sa musia prihlásiť do tzv. “pools”, ktoré sa otvárajú každý rok v polke októbra. Kvóta je 315 ľudí ale v “pools” sa môže nachádzať oveľa viac ľudí. Potom začínajú kolá kedy začnú náhodne posielať pozvánky. Keď uchádzač získa danú pozvánku má už skoro isté tieto víza. Do 3 mesiacov od získania pozvánky musí imigračnému úradu poslať potrebné dokumenty.
    Uchádzačom, ktorí dostali pozvánku, radi pomôžeme s druhou časťou procesu.
    Minimálna hodinová mzda v Kanade sa líši od toho kde budete žiť a pracovať. Najvyššia je v Alberta a to 15Can$ na hodinu a najnižšia je v Nova Scotia kde to je 11Can$ na hodinu.
Základné informácie o Kanade
Úradný jazyk:
Kanadská angličtina, kanadská francúzština
Víza: Áno
Ubytovanie: Internát, hosťovská rodina
Možnosť pracovať: Áno
Kurz: 1 EUR = 1,5 CAD
Priemerné mesačné náklady: cca 870€

FUN FACT

Hranica medzi USA a Kanadou je najdlhšia hranica na svete a nie je vojenský zabezpečená.

Zaujímavé fakty

  • Kanada je najvzdelanejšia krajina na svete, pretože viac ako polovica populácie má vysokoškolské vzdelanie.
  • Veľká časť Kanady má menšiu gravitáciu ako zvyšok sveta. Tento fenomén bol objavený až v roku 1960.
  • Ľudia v mestečku Churchill svoje autá a príbytky nezamykajú zo zaujímavého dôvodu – aby poskytli útočisko ostatným ľuďom utekajúcim pred ľadovými medveďmi.
  • Kanada je krajina jazier, pretože má viac jazier ako zvyšok sveta dohromady.

Neváhajte využiť skvelú možnosť zvýšenia svojho vzdelania!

ZÍSKAJ VIAC INFO

Najobľúbenejšie univerzity

Naši spokojní študenti

Chcel som hrať hokej aj študovať. Kanada je na to najlepšia kombinácia. Doobeda mám školu, poobede zasa tréningy, popri tom stíham aj part time job.

Jano, Vancouver

Štúdium v Kanade so StudyPlanet

Zaujala Vás možnosť štúdia v Kanade?

Kontaktujte nás!