V Taliansku na vás čaká viac ako 10 univerzít!

Chcem vedieť viac!

Štúdium v Taliansku so StudyPlanet

Lyžovanie, alebo oddych pri mori? Alebo vás ťahá oboje? Tak potom neváhajte a poďte so StudyPlanet na štúdium v Taliansku. V zime môžete voľný čas stráviť v nádherných Alpách a v lete si oddýchnete pod palmou priamo na niektorej zo slnečných pláží. Či už si vyberiete štúdium taliančiny, alebo pôjdete na univerzitné štúdium, určite vás krajina neomrzí. Okrem toto, že sa mnoho naučíte, spoznáte nových ľudí, ktorý vás priam vtiahnu do temperamentného života talianskych miest a dediniek a nakazia vás aj svojou láskou k miestnej kuchyni – najmä svetoznámej pizzi.

Štúdium v Taliansku sa všeobecne považuje za náročnejšie, ako na Slovensku, najmä preto, že od študentov sa vyžadujú dobré výsledky, ktoré neskôr absolventi využívajú pri hľadaní práce. Napríklad záverečná známka z univerzitného štúdia sa píše priamo do životopisu. Na základe študijných výsledkov si potom zamestnávatelia vyberajú zamestnancov z adeptov na jednotlivé pozície. Na stredných školách je zas rozdiel vo vzdelávaní napríklad v tom, že študenti musia absolvovať každé tri mesiace testy z jednotlivých predmetov. Za povšimnutie tiež stojí, že medzi povinné predmety sa radí aj latinčina.

Netreba sa však obávať. Mnohé školy hneď pri príchode poskytujú jazykové kurzy, ktoré by mali zahraničným študentom uľahčiť asimiláciu a študijný či jazykový pobyt v Taliansku. Okrem toho školy často disponujú miestnymi sprievodcami – študentmi či vyučujúcimi, ktorí majú zahraničnému študentovi pomôcť zorientovať sa v novom prostredí. No a so StudyPlanet bude vaše a štúdium v Taliansku ešte jednoduchšie, pretože sa na nás budete môcť kedykoľvek obrátiť.

Školy, ktoré poskytujú vzdelávanie zahraničným študentom zvyčajne disponujú internátmi. Opäť však platí pravidlo, že suma, ktorú bude študent platiť závisí od výšky príjmov rodičov. V prípade, že by študenta malo ubytovanie stáť na základe deklarovaného platu priveľa, viac sa oplatí bývať v podnájme na priváte či už v rodinných domoch, alebo v bytoch.

V Taliansku sa môžete, rovnako, ako na Slovensku, prepravovať vlakmi či autobusmi, ktoré premávajú pomerne pravidelne a spájajú všetky významné mestá. Dokonca aj v jednotlivých mestách je sieť mestských a medzimestských spojov prijateľná, takže sa nemusíte obávať, že by ste sa nedostali tam, kam potrebujete. Mierne obmedzenia bývajú len v nedele, kedy premáva výrazne menej spojov na jednotlivých linkách.

Okrem toho má krajina vyše 30 letísk a dostatočný počet letov na to, aby ste sa dostali rýchlejšie na štúdium taliančiny či iné kurzy aj do vzdialenejších destinácií (najčastejšie mimo Talianska). Pri preprave po Stredomorí je často využívaná lodná doprava. Pokiaľ by ste mali záujem o štúdium na niektorom z ostrovov, môžete využívať aj kompy, ktoré cestujúcich prepravujú z/na pevninové Taliansko.

Pokiaľ si študent zvolí viacmesačné štúdium taliančiny či latinčiny, alebo dlhodobé univerzitné alebo stredoškolské štúdium v Taliansku, je vhodné zamyslieť sa nad založením talianskeho bankového účtu. Je dobré tak urobiť najmä kvôli potrebe platieb za štúdium a pod., ktoré sa uhrádzajú zväčša prevodom na účet. Nakoľko väčšina slovenských bánk si účtuje poplatky za tento typ zahraničných platieb i za výber zo zahraničných bankomatov, je ekonomickejšie založiť si účet priamo v zahraničnej banke. Príjem zo Slovenska si na taliansky účet potom treba zasielať najlepšie raz mesačne, čo by malo výrazne znížiť náklady.

Druhá možnosť je založiť si účet v medzinárodnej banke, ktorá má čase štúdia pôsobisko aj v Taliansku, a ktorá by mala nižšie poplatky za výbery v partnerských bankomatoch či za medzinárodné prevody.

Vzhľadom na to, že ide o štúdium v Európskej únii a nie sú potrebné víza, je možné bez víz v krajine aj pracovať. Treba si však uvedomiť, že štúdium v Taliansku je náročné a od študentov sa očakávajú čo najlepšie výsledky – výsledky zo záverečnej skúšky sa totiž uvádzajú aj v životopise.

V prípade, že by ste chceli v krajine ostať pracovať aj po tom, ako ukončíte štúdium či jazykový pobyt v Taliansku, je veľmi dôležité, aby ste mali dobré študijné výsledky. Podľa záverečnej známky zvyknú zamestnávatelia posudzovať všetky obdržané životopisy. Platí teda zásada, že čím má študent lepšie študijné výsledky – tým má vyššiu perspektívu kvalitnej práce po štúdiu.

Nakoľko je Taliansko súčasťou schengenského priestoru, nie je potrebné, aby si študenti zo Slovenska vybavovali víza na štúdiá či jazykový pobyt v Taliansku.

Školné je v Taliansku posudzované veľmi špecificky. Najmä pri univerzitných štúdiách. Pri podávaní prihlášky je potrebné, okrem iného, priložiť potvrdenie o príjmoch rodičov. Na základe toho potom univerzity rozhodnú o výške školného.

Suma, ktorú bude študent platiť sa samozrejme líši aj podľa toho, v akom regióne bude študovať a ako má nastavené financovanie konkrétna univerzita. Školy totiž nemajú úplne jednotné školné. Vo všeobecnosti však platí podmienka, že čím vyšší plat majú rodičia študenta, tým vyššie školné mu bude udelené.

Štipendiá v talianskych školách sa v prípade štúdia so statusom nezaopatreného dieťaťa posudzujú a udeľujú na základe deklarovaného príjmu rodičov, rovnako, ako pri výpočte výšky školného.

Spôsoby udelenia štipendií bývajú rôzne. Môže ísť o odpustenie školného, o úľavy na platbách školného, stravného či na platbách za ubytovanie. Školy tiež môžu udeliť finančný príspevok v rôznej výške, podľa spomínaného platu rodičov či regiónu, v ktorom študent študuje.

Základné informácie o Taliansku
Úradný jazyk: taliančina
Víza: nie
Ubytovanie: internát, rodina, privát
Možnosť pracovať: áno
Peňažná mena: Euro (EUR)
Druhy štúdia: stredoškolské, univerzitné, jazykové
Priemerné mesačné náklady: 320€-720€

FUN FACT

Až 50 pamiatok má Taliansko v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Neváhajte využiť skvelú možnosť zvýšenia svojho vzdelania!

ZÍSKAJ VIAC INFO

Naši spokojní študenti

Volila som exotickú destináciu pretože som hľadala výborné podmienky na štúdium a príjemné podnebie počas celého roka. Malajzia mi tieto moje podmienky do bodky splnila. Kvalitné štúdium, veľa zahraničných študentov a moje obľúbené ázijské jedlá každý deň.

Ela, Kuala Lumpur