V Taliansku na v├ís ─Źak├í viac ako 10 univerz├şt!

Chcem vedie┼ą viac!

Štúdium v Taliansku so StudyPlanet

Ly┼żovanie, alebo oddych pri mori? Alebo v├ís ┼ąah├í oboje? Tak potom nev├íhajte a┬ápo─Ćte so StudyPlanet na ┼ít├║dium v┬áTaliansku. V┬ázime m├┤┼żete vo─żn├Ż ─Źas str├ívi┼ą v┬án├ídhern├Żch Alp├ích a┬áv┬álete si odd├Żchnete pod palmou priamo na niektorej zo slne─Źn├Żch pl├í┼ż├ş. ─îi u┼ż si vyberiete ┼ít├║dium talian─Źiny, alebo p├┤jdete na univerzitn├ę ┼ít├║dium, ur─Źite v├ís krajina neomrz├ş. Okrem toto, ┼że sa mnoho nau─Ź├şte, spozn├íte nov├Żch ─żud├ş, ktor├Ż v├ís priam vtiahnu do temperamentn├ęho ┼żivota talianskych miest a┬ádediniek a┬ánakazia v├ís aj svojou l├ískou k┬ámiestnej kuchyni ÔÇô najm├Ą svetozn├ímej pizzi.

┼át├║dium v┬áTaliansku sa v┼íeobecne pova┼żuje za n├íro─Źnej┼íie, ako na Slovensku, najm├Ą preto, ┼że od ┼ítudentov sa vy┼żaduj├║ dobr├ę v├Żsledky, ktor├ę nesk├┤r absolventi vyu┼ż├şvaj├║ pri h─żadan├ş pr├íce. Napr├şklad z├ívere─Źn├í zn├ímka z┬áuniverzitn├ęho ┼ít├║dia sa p├ş┼íe priamo do ┼żivotopisu. Na z├íklade ┼ítudijn├Żch v├Żsledkov si potom zamestn├ívatelia vyberaj├║ zamestnancov z┬áadeptov na jednotliv├ę poz├şcie. Na stredn├Żch ┼íkol├ích je zas rozdiel vo vzdel├ívan├ş napr├şklad v┬átom, ┼że ┼ítudenti musia absolvova┼ą ka┼żd├ę tri mesiace testy z┬ájednotliv├Żch predmetov. Za pov┼íimnutie tie┼ż stoj├ş, ┼że medzi povinn├ę predmety sa rad├ş aj latin─Źina.

Netreba sa v┼íak ob├íva┼ą. Mnoh├ę ┼íkoly hne─Ć pri pr├şchode poskytuj├║ jazykov├ę kurzy, ktor├ę by mali zahrani─Źn├Żm ┼ítudentom u─żah─Źi┼ą asimil├íciu a┬á┼ítudijn├Ż ─Źi┬ájazykov├Ż pobyt v┬áTaliansku. Okrem toho ┼íkoly ─Źasto disponuj├║ miestnymi sprievodcami ÔÇô ┼ítudentmi ─Źi vyu─Źuj├║cimi, ktor├ş maj├║ zahrani─Źn├ęmu ┼ítudentovi pom├┤c┼ą zorientova┼ą sa v┬ánovom prostred├ş. No a┬áso StudyPlanet bude va┼íe a ┼ít├║dium v┬áTaliansku e┼íte jednoduch┼íie, preto┼że sa na n├ís budete m├┤c┼ą kedyko─żvek obr├íti┼ą.

┼ákoly, ktor├ę poskytuj├║ vzdel├ívanie zahrani─Źn├Żm ┼ítudentom zvy─Źajne disponuj├║ intern├ítmi. Op├Ą┼ą v┼íak plat├ş pravidlo, ┼że suma, ktor├║ bude ┼ítudent plati┼ą z├ívis├ş od v├Ż┼íky pr├şjmov rodi─Źov. V┬ápr├şpade, ┼że by ┼ítudenta malo ubytovanie st├í┼ą na z├íklade deklarovan├ęho platu prive─ża, viac sa oplat├ş b├Żva┼ą v┬ápodn├íjme na priv├íte ─Źi u┼ż v┬árodinn├Żch domoch, alebo v bytoch.

V┬áTaliansku sa m├┤┼żete, rovnako, ako na Slovensku, prepravova┼ą vlakmi ─Źi autobusmi, ktor├ę prem├ívaj├║ pomerne pravidelne a┬ásp├íjaj├║ v┼íetky v├Żznamn├ę mest├í. Dokonca aj v┬ájednotliv├Żch mest├ích je sie┼ą mestsk├Żch a┬ámedzimestsk├Żch spojov prijate─żn├í, tak┼że sa nemus├şte ob├íva┼ą, ┼że by ste sa nedostali tam, kam potrebujete. Mierne obmedzenia b├Żvaj├║ len v┬ánedele, kedy prem├íva v├Żrazne menej spojov na jednotliv├Żch link├ích.

Okrem toho m├í krajina vy┼íe 30 let├şsk a dostato─Źn├Ż po─Źet letov na to, aby ste sa dostali r├Żchlej┼íie na ┼ít├║dium talian─Źiny ─Źi in├ę kurzy aj do vzdialenej┼í├şch destin├íci├ş (naj─Źastej┼íie mimo Talianska). Pri preprave po Stredomor├ş je ─Źasto vyu┼ż├şvan├í lodn├í doprava. Pokia─ż by ste mali z├íujem o ┼ít├║dium na niektorom z ostrovov, m├┤┼żete vyu┼ż├şva┼ą aj kompy, ktor├ę cestuj├║cich prepravuj├║ z/na pevninov├ę Taliansko.

Pokia─ż si ┼ítudent zvol├ş viacmesa─Źn├ę ┼ít├║dium talian─Źiny ─Źi latin─Źiny, alebo dlhodob├ę univerzitn├ę alebo stredo┼íkolsk├ę ┼ít├║dium v┬áTaliansku, je vhodn├ę zamyslie┼ą sa nad zalo┼żen├şm talianskeho bankov├ęho ├║─Źtu. Je dobr├ę tak urobi┼ą najm├Ą kv├┤li potrebe platieb za ┼ít├║dium a┬ápod., ktor├ę sa uhr├ídzaj├║ zv├Ą─Ź┼ía prevodom na ├║─Źet. Nako─żko v├Ą─Ź┼íina slovensk├Żch b├ínk si ├║─Źtuje poplatky za tento typ zahrani─Źn├Żch platieb i┬áza v├Żber zo zahrani─Źn├Żch bankomatov, je ekonomickej┼íie zalo┼żi┼ą si ├║─Źet priamo v┬ázahrani─Źnej banke. Pr├şjem zo Slovenska si na taliansky ├║─Źet potom treba zasiela┼ą najlep┼íie raz mesa─Źne, ─Źo by malo v├Żrazne zn├ş┼żi┼ą n├íklady.

Druh├í mo┼żnos┼ą je zalo┼żi┼ą si ├║─Źet v medzin├írodnej banke, ktor├í m├í ─Źase ┼ít├║dia p├┤sobisko aj v┬áTaliansku, a ktor├í by mala ni┼ż┼íie poplatky za v├Żbery v┬ápartnersk├Żch bankomatoch ─Źi za medzin├írodn├ę prevody.

Vzh─żadom na to, ┼że ide o┬á┼ít├║dium v┬áEur├│pskej ├║nii a┬ánie s├║ potrebn├ę v├şza, je mo┼żn├ę bez v├şz v┬ákrajine aj pracova┼ą. Treba si v┼íak uvedomi┼ą, ┼że ┼ít├║dium v┬áTaliansku je n├íro─Źn├ę a┬áod ┼ítudentov sa o─Źak├ívaj├║ ─Źo najlep┼íie v├Żsledky ÔÇô v├Żsledky zo z├ívere─Źnej sk├║┼íky sa toti┼ż uv├ídzaj├║ aj v┬á┼żivotopise.

V pr├şpade, ┼że by ste chceli v krajine osta┼ą pracova┼ą aj po tom, ako ukon─Ź├şte ┼ít├║dium ─Źi jazykov├Ż pobyt v Taliansku, je ve─żmi d├┤le┼żit├ę, aby ste mali dobr├ę ┼ítudijn├ę v├Żsledky. Pod─ża z├ívere─Źnej zn├ímky zvykn├║ zamestn├ívatelia posudzova┼ą v┼íetky obdr┼żan├ę ┼żivotopisy. Plat├ş teda z├ísada, ┼że ─Ź├şm m├í ┼ítudent lep┼íie ┼ítudijn├ę v├Żsledky ÔÇô t├Żm m├í vy┼í┼íiu perspekt├şvu kvalitnej pr├íce po ┼ít├║diu.

Nako─żko je Taliansko s├║─Źas┼ąou schengensk├ęho priestoru, nie je potrebn├ę, aby si ┼ítudenti zo Slovenska vybavovali v├şza na ┼ít├║di├í ─Źi jazykov├Ż pobyt v┬áTaliansku.

┼ákoln├ę je v┬áTaliansku posudzovan├ę ve─żmi ┼ípecificky. Najm├Ą pri univerzitn├Żch ┼ít├║di├ích. Pri pod├ívan├ş prihl├í┼íky je potrebn├ę, okrem in├ęho, prilo┼żi┼ą potvrdenie o┬ápr├şjmoch rodi─Źov. Na z├íklade toho potom univerzity rozhodn├║ o┬áv├Ż┼íke ┼íkoln├ęho.

Suma, ktor├║ bude ┼ítudent plati┼ą sa samozrejme l├ş┼íi aj pod─ża toho, v akom regi├│ne bude ┼ítudova┼ą a ako m├í nastaven├ę financovanie konkr├ętna univerzita. ┼ákoly toti┼ż nemaj├║ ├║plne jednotn├ę ┼íkoln├ę. Vo v┼íeobecnosti v┼íak plat├ş podmienka, ┼że ─Ź├şm vy┼í┼í├ş plat maj├║ rodi─Źia ┼ítudenta, t├Żm vy┼í┼íie ┼íkoln├ę mu bude udelen├ę.

┼átipendi├í v┬átalianskych ┼íkol├ích sa v┬ápr├şpade ┼ít├║dia so statusom nezaopatren├ęho die┼ąa┼ąa posudzuj├║ a┬áude─żuj├║ na z├íklade deklarovan├ęho pr├şjmu rodi─Źov, rovnako, ako pri v├Żpo─Źte v├Ż┼íky ┼íkoln├ęho.

Sp├┤soby udelenia ┼ítipendi├ş b├Żvaj├║ r├┤zne. M├┤┼że ├şs┼ą o odpustenie ┼íkoln├ęho, o ├║─żavy na platb├ích ┼íkoln├ęho, stravn├ęho ─Źi na platb├ích za ubytovanie. ┼ákoly tie┼ż m├┤┼żu udeli┼ą finan─Źn├Ż pr├şspevok v r├┤znej v├Ż┼íke, pod─ża spom├şnan├ęho platu rodi─Źov ─Źi regi├│nu, v ktorom ┼ítudent ┼ítuduje.

Z├íkladn├ę inform├ície o Taliansku
├Üradn├Ż jazyk: talian─Źina
V├şza: nie
Ubytovanie: internát, rodina, privát
Mo┼żnos┼ą pracova┼ą: ├íno
Pe┼ła┼żn├í mena: Euro (EUR)
Druhy ┼ít├║dia: stredo┼íkolsk├ę, univerzitn├ę, jazykov├ę
Priemern├ę mesa─Źn├ę n├íklady: 320ÔéČ-720ÔéČ

FUN FACT

A┼ż 50 pamiatok m├í Taliansko v┬ázozname svetov├ęho dedi─Źstva UNESCO.

Nev├íhajte vyu┼żi┼ą skvel├║ mo┼żnos┼ą zv├Ż┼íenia svojho vzdelania!

Z├ŹSKAJ VIAC INFO

Na┼íi spokojn├ş ┼ítudenti

Volila som exotick├║ destin├íciu preto┼że som h─żadala v├Żborn├ę podmienky na ┼ít├║dium a┬ápr├şjemn├ę podnebie po─Źas cel├ęho roka. Malajzia mi tieto moje podmienky do bodky splnila. Kvalitn├ę ┼ít├║dium, ve─ża zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov a┬ámoje ob─ż├║ben├ę ├ízijsk├ę jedl├í ka┼żd├Ż de┼ł.

Ela, Kuala Lumpur