V Eur├│pe na v├ís ─Źak├í viac ako 50 univerz├şt!

Chcem vedie┼ą viac!

┼át├║dium v┬á┼áv├ędsku so StudyPlanet

Na┼íi spokojn├ş ┼ítudenti

┼áv├ędsky vzdel├ívac├ş syst├ęm je naozaj na vysokej ├║rovni. M├íme v├Żborn├Żch profesorov na ktor├Żch sa m├┤┼żem kedyko─żvek obr├íti┼ą. Nikdy mi nepovedia nie. To je ve─żmi pr├şjemn├í zmena po sk├║senostiach zo Slovenska.

Maroš, Štokholm

Mestá

Zaujala V├ís mo┼żnos┼ą ┼ít├║dia v ┼áv├ędsku?

Kontaktujte nás!

Inform├ície o ┼ít├║diu v┬á┼áv├ędsku

┼át├║dium vo ┼áv├ędsku funguje na z├íklade anglosask├ęho modelu.

┼átudenti po 3 ÔÇô 3,5 ro─Źnom ┼ít├║diu m├┤┼żu z├şska┼ą bakal├írsky titul (BA) a┬ápotom m├┤┼żu pokra─Źova┼ą na 2 ro─Źn├ę magistersk├ę ┼ít├║dium (MA/Msc.).

Po absolvovan├ş magistersk├ęho ┼ít├║dia m├┤┼żete pokra─Źova┼ą┬á na 3-ro─Źn├ę ┼ít├║dium kde sa z├şskava┬á doktorandsk├Ż titul Ph.D.

┼áv├ędske vysok├ę ┼íkoly funguj├║ na princ├şpe kreditov├ęho syst├ęmu ECTS, tak┼że si m├┤┼żete prisp├┤sobi┼ą ┼ít├║dium svojim potreb├ím a┬áz├íujmom. Tento syst├ęm u─żah─Źuje presun medzi vzdel├ívac├şmi in┼ítit├║ciami s podobn├Żm zameran├şm.

Takmer 100 medzin├írodn├Żch bakal├írskych programov je vyu─Źovan├Żch vo ┼áv├ędsku po anglicky.

Bakal├írske programy obvykle vy┼żaduj├║ 3 roky full-time ┼ít├║dia a teda spolu 180 kreditov.

Medzin├írodn├ę magistersk├ę programy s├║ pon├║kan├ę vo ┼áv├ędsku v celom spektre odborov ÔÇô existuje viac ako 900 programov pon├║kan├Żch v anglickom jazyku a ich po─Źet neust├íle rastie. Programy s├║ akademicky a teoreticky presn├ę, sna┼żia zah┼Ľ┼ła┼ą podnetn├ę praktick├ę cvi─Źenia a podporova┼ą kritick├ę a tvoriv├ę myslenie.

Magistersk├ę programy vo ┼áv├ędsku vy┼żaduj├║ bu─Ć jeden alebo dva roky ┼ít├║dia ÔÇô 60 resp. 120 kreditov. Obe verzie maj├║ podobn├║ ┼ítrukt├║ru: pokro─Źil├ę ┼ít├║dium a potom z├ívere─Źn├║ pr├ícu zameran├║ na v├Żskum.

Pokro─Źil├ę ┼ít├║dium sa obvykle sklad├í z povinn├Żch z├íkladn├Żch predmetov ako aj z volite─żn├Żch predmetov v pr├şbuzn├Żch odboroch. To v├ím umo┼ż┼łuje rozv├şja┼ą pokro─Źil├ę vedomosti vo va┼íej oblasti a ┼ípecializova┼ą sa pod─ża Va┼íich ┼ípecifick├Żch z├íujmov.

Zauj├şmav├ę fakty

 • ┼áv├ędsko je 3. najv├Ą─Ź┼íiou krajinou EU ─Źo sa t├Żka rozlohy po Franc├║zsku a ┼ápanielsku
 • ┼áv├ędi tr├ívia najdlh┼í├ş ─Źas v terci├írnom vzdel├ívan├ş s priemern├Żm ┼ítudentsk├Żm vekom 25.5 rokov
 • 40% ┼ív├ędsk├Żch ┼żien a 32% ┼ív├ędsk├Żch mu┼żov vo veku 25 a┼ż 64 s├║ s├║─Źas┼ąou vzdel├ívania alebo odbornej pr├şpravy. Porovnajte to s priemerom E├Ü ÔÇô 10% ┼żien a 9% mu┼żov
 • ┼áv├ędsko dalo svetu niektor├ę z najv├Ą─Ź┼í├şch popov├Żch kapiel a spev├íkov vr├ítane Abba, The Cardigans, Roxette, Ace of Base, Army of Lovers, A*Teens, Europe and Alcazar
 • Do roku 2012 ┼áv├ędsko z├şskalo 30 Nobelov├Żch cien vr├ítane 5 mierov├Żch cien, ─Ź├şm sa dostalo na 5. miesto v rebr├ş─Źku s najvy┼í┼í├şm po─Źtom nosite─żov cien vo svete
 • ┼áv├ędsko je nastaven├ę tak, aby bolo prvou krajinou vo svete, ktor├í vyrad├ş benz├şn a za─Źne pou┼ż├şva┼ą biopaliv├í
 • ┼áv├ędsko je na druhom mieste v Eur├│pe (po F├şnsku), pokia─ż ide o technologick├ę ├║spechy
 • ┼áv├ędsko m├í v├Żnikaj├║ce automobilky ako je Volvo a Saab. N├íkladne vozidl├í Scania s├║ tie┼ż ┼ív├ędske.
 • Svetozn├ímy n├íbytkov├Ż re┼ąazec IKEA bol zalo┼żen├Ż vo ┼áv├ędsku v roku 1943
 • Najv├Ą─Ź┼íie eur├│pske n├íkupn├ę stredisko je v Nordstan v Goteborgu s pribli┼żne 180 obchodmi a 150 kancel├íriami na rozlohe 320 000 m2
 • Kr├í─żovsk├Ż pal├íc v ┼átokholme by mohol by┼ą pova┼żovan├Ż za najv├Ą─Ź┼í├ş pal├íc, ktor├Ż sl├║┼żi svojmu p├┤vodn├ęmu ├║─Źelu. S celkovou plochou 61 210 m2 je o nie─Źo v├Ą─Ź┼í├ş ako Zimn├Ż Pal├íc v Petrohrade a len o nie─Źo men┼íi ako Versailles vo Franc├║zsku. Stavba za─Źala v roku 1697, predt├Żm ako bol dokon─Źen├Ż Versailles.

Najob─ż├║benej┼íie univerzity

Zaujala V├ís mo┼żnos┼ą ┼ít├║dia v ┼áv├ędsku?

Kontaktujte nás!