V Európe na vás čaká viac ako 50 univerzít!

Chcem vedieť viac!

Štúdium v Švédsku so StudyPlanet

Naši spokojní študenti

Švédsky vzdelávací systém je naozaj na vysokej úrovni. Máme výborných profesorov na ktorých sa môžem kedykoľvek obrátiť. Nikdy mi nepovedia nie. To je veľmi príjemná zmena po skúsenostiach zo Slovenska.

Maroš, Štokholm

Mestá

Zaujala Vás možnosť štúdia v Švédsku?

Kontaktujte nás!

Informácie o štúdiu v Švédsku

Štúdium vo Švédsku funguje na základe anglosaského modelu.

Študenti po 3 – 3,5 ročnom štúdiu môžu získať bakalársky titul (BA) a potom môžu pokračovať na 2 ročné magisterské štúdium (MA/Msc.).

Po absolvovaní magisterského štúdia môžete pokračovať  na 3-ročné štúdium kde sa získava  doktorandský titul Ph.D.

Švédske vysoké školy fungujú na princípe kreditového systému ECTS, takže si môžete prispôsobiť štúdium svojim potrebám a záujmom. Tento systém uľahčuje presun medzi vzdelávacími inštitúciami s podobným zameraním.

Takmer 100 medzinárodných bakalárskych programov je vyučovaných vo Švédsku po anglicky.

Bakalárske programy obvykle vyžadujú 3 roky full-time štúdia a teda spolu 180 kreditov.

Medzinárodné magisterské programy sú ponúkané vo Švédsku v celom spektre odborov – existuje viac ako 900 programov ponúkaných v anglickom jazyku a ich počet neustále rastie. Programy sú akademicky a teoreticky presné, snažia zahŕňať podnetné praktické cvičenia a podporovať kritické a tvorivé myslenie.

Magisterské programy vo Švédsku vyžadujú buď jeden alebo dva roky štúdia – 60 resp. 120 kreditov. Obe verzie majú podobnú štruktúru: pokročilé štúdium a potom záverečnú prácu zameranú na výskum.

Pokročilé štúdium sa obvykle skladá z povinných základných predmetov ako aj z voliteľných predmetov v príbuzných odboroch. To vám umožňuje rozvíjať pokročilé vedomosti vo vašej oblasti a špecializovať sa podľa Vašich špecifických záujmov.

Zaujímavé fakty

 • Švédsko je 3. najväčšiou krajinou EU čo sa týka rozlohy po Francúzsku a Španielsku
 • Švédi trávia najdlhší čas v terciárnom vzdelávaní s priemerným študentským vekom 25.5 rokov
 • 40% švédských žien a 32% švédských mužov vo veku 25 až 64 sú súčasťou vzdelávania alebo odbornej prípravy. Porovnajte to s priemerom EÚ – 10% žien a 9% mužov
 • Švédsko dalo svetu niektoré z najväčších popových kapiel a spevákov vrátane Abba, The Cardigans, Roxette, Ace of Base, Army of Lovers, A*Teens, Europe and Alcazar
 • Do roku 2012 Švédsko získalo 30 Nobelových cien vrátane 5 mierových cien, čím sa dostalo na 5. miesto v rebríčku s najvyšším počtom nositeľov cien vo svete
 • Švédsko je nastavené tak, aby bolo prvou krajinou vo svete, ktorá vyradí benzín a začne používať biopalivá
 • Švédsko je na druhom mieste v Európe (po Fínsku), pokiaľ ide o technologické úspechy
 • Švédsko má výnikajúce automobilky ako je Volvo a Saab. Nákladne vozidlá Scania sú tiež švédske.
 • Svetoznámy nábytkový reťazec IKEA bol založený vo Švédsku v roku 1943
 • Najväčšie európske nákupné stredisko je v Nordstan v Goteborgu s približne 180 obchodmi a 150 kanceláriami na rozlohe 320 000 m2
 • Kráľovský palác v Štokholme by mohol byť považovaný za najväčší palác, ktorý slúži svojmu pôvodnému účelu. S celkovou plochou 61 210 m2 je o niečo väčší ako Zimný Palác v Petrohrade a len o niečo menši ako Versailles vo Francúzsku. Stavba začala v roku 1697, predtým ako bol dokončený Versailles.

Najobľúbenejšie univerzity

Zaujala Vás možnosť štúdia v Švédsku?

Kontaktujte nás!