Tak už sa to deje. Študujem v zahraničí. A tentokrát je to naozajstná škola, kde sa učím veci, ktoré verím že čoskoro použijem. Je to druhýkrát čo navštevujem v Austráli školu. Prvýkrát som študovala Outdoor recreation, ktoré som si vybrala, lebo som chcela skončiť s financiami. Premýšľala som nad tým, že začnem pôsobiť v turizme – chodiť na expedície a tak. Keď som však vtedy prišla do triedy ukázalo sa, že moje štúdium teda nebude žiadnou výzvou po ktorej som túžila – možno až na Angličtinu / Austrálštinu :) .

Neľutujem však ani jeden deň čo som tam strávila. Naučila som sa kopec praktických vecí a hlavne – dostala som moju surferskú iniciáciu :) – každé piatkové ráno strávené vo vode bolo vcelku príjemné. A k tomu veci ako kayaking a výlety… Milovala som tú školu :)

Teraz je to celkom iné. Práve som asi tak 3 – 4 hodiny strávila nad účtovníctvom a snažila sa rozpamätať na to, čo som sa učila v laviciach Obchodnej akadémie. Niektoré veci mi konečne znova dopli, no nejde to samo a chce to dávku koncentrácie. A listovania v knihe…. hrania sa s kalkulačkou. A potom prichádza ten “a-haaaa..” moment.Presne to som chcela. Austráliu mám tak veľmi rada, ale chodiť iba do práce, ktorá ma navyše veľmi nestimuluje (okrem nervov :) ) – to ma fakt frustrovalo. Mala som pocit, že hlúpnem a začínam byť podráždená z malicherností, ktoré by som štandardne neriešila. Takže teraz som takpovediac šťastná. Každý týždeň sa učím nové veci a mám pocit, že môj život konečne niekam smeruje. Takže prečo som sa tak rozhodla – znova študovať a práve v Austrálii? Dnes odhalím prvé dva dôvody môjho rozhodnutia:

  1. Moja budúcnosť v tejto krajine

Austrália je úžasná krajina a dovolím si tvrdiť, že jedna z najlepších na svete. Podnebie, mentalita ľudí, životná úroveň, surf :) , blízkosť k atraktívnym destináciám (Indonézia, Nový Zéland, …). Tiež bezpečie  – priznám sa, že necítim nadšenie stráviť čo i len minútu navyše na EU letiskách a keď som bola nedávno v Európe uvedomila som, že som vďaka času strávenému tu v Austrálii zabudla byť ostražitou. Prišlo mi zvláštne, že si mám opäť strážiť kabelku na vlastnom ramene, či vedľajšej stoličke.

Pravda je ale taká, že ak tu chce človek ostať musí premýšľať dopredu. Imigračná politka sa dosť zmenila a mení a už sa nedá spoľahnúť na to, že natrafíme na zamestnávateľa, ktorý nás zasponzoruje. Pred tým bolo v podstate jedno, aké povolanie sme robili, možnosť sponzoringu tam bola. Teraz musí byť povolanie na správnom zozname.

Navyše, nechcem čakať niekoľko rokov, kým sa zo mňa stane napríklad manažérka pubu, aby sme to so zamestnávateľom “nejako vymysleli”. Nechcem pracovať po nociach, po víkendoch a dúfať, že to dobre dopadne.

Nechcem sa ani spoliehať na to, že si nájdem austrálskeho partnera. A nebodaj si zahrýzať do jazyka pri hádke, aby som si to nepokašľala  :-) ).  To nie.

Chcem mať čím skôr dobrú, kvalifikovanú prácu. Chcem sa učiť nové veci. Chcem byť nezávislá. Mať dobré vzdelanie. Program ktorý som si vybrala je Master of Accounting, ktorý keď po dvoch rokoch skončím, mám nárok na víza na ďalších 18 mesiacov, kedy môžem pracovať na plný úväzok. Ak si nájdem prácu v obore, či urobím skúšky z Angličtiny na požadovaný level, môžem sa uchádzať o trvalé občianstvo. Teoreticky. Všetko sa môže zmeniť. Zákony sa menia-  vlády sa menia. Takto to mám teraz premyslené.

  1. Uplatnenie titulu

Ak existuje možnosť, že v Austrálii neostanem, titul získaný tu viem stále uplatniť v zahraničí. Prakticky kdekoľvek. Čiže ak sa z nejakého dôvodu vrátim na Slovensko, alebo sa rozhodnem ísť do Indonézie, alebo Číny (žartujem, ale fakt nikdy nehovor nikdy), tak môžem. Môj magisterský titul z rodnej domoviny mi bohužiaľ túto možnosť nedáva.

Toto je časť argumentov, ktoré ma viedli k môjmu rozhodnutiu. V budúcom blogu poviem čo to o mojom pohľade na kariéru a ako to vlastne v tej škole funguje :) .

Simona Šimková

Môj život výrazne zmenil pol rok strávaný v Austrálii, z ktorej som sa vrátila takmer presne na moje 30. narodeniny. Nebolo to tým, že som videla nových pár pláží, alebo si zlepšila Angličtinu. Pol rok strávený u protinožcov mi zmenil pohľad na život ako taký.