V Španielsku na vás čaká viac ako 10 univerzít!

Chcem vedieť viac!

Štúdium v Španielsku so StudyPlanet

Jazykový pobyt v Španielsku aj štúdium španielčiny prináša nezabudnuteľné okamihy a otvára dvere do sveta. Prečo? Pretože španielčina je po dvoch čínskych jazykoch tretím najpoužívanejším jazykom na svete.

Navyše, v tejto krajine si určite prídu na svoje všetci nadšenci futbalu, ale aj milovníci histórie, umenia a adrenalínu. Historický domov býčích zápasov, miesto, kde vznikla dnešná podoba gitary a obrovské štadióny, pri ktorých majú svoje sídlo legendárne futbalové kluby ako Real Madrid či FC Barcelona. To všetko môžete vidieť, ak sa vydáte so StudyPlanet na štúdium v Španielsku.

Okrem toho vás určite očarí aj španielsky spôsob vzdelávania, založený viac na praxi ako na teoretických vedomostiach.  Postupne sa tento systém výučby dostáva aj k nám, no ak ho chcete zažiť už dnes, neváhajte a vycestujte čím skôr na štúdium do Španielska.

Cena za ubytovanie sa líši v závislosti od toho, v ktorej časti Španielska sa rozhodnete študovať. Na rozdiel od školného sa však sumy za ubytovanie šplhajú dosť vysoko a preto je potrebné dobre sa rozhodnúť, kam by ste chceli vycestovať.

Ubytovanie je možné napríklad v študentských rezidenciách, ktoré bývajú cenovo najprístupnejšie. Viac súkromia však získate v o niečo drahších privátnych bytoch či domoch. Veľmi zaujímavý je aj obľúbený pobyt v hosťovských rodinách, ktorý niektoré študijné programy ponúkajú. Táto forma bývania vám okrem pohodlia prinesie aj viac kontaktov a väčšiu možnosť zdokonaliť sa v španielčine či v niektorom z miestnych jazykov.

Španielsko sa radí ku krajinám s najdlhšou sieťou diaľnic. Podobne dobre na tom je aj s ponukou dopravy. V najväčších mestách nájdete hustú sieť mestskej dopravy (v hlavnom meste je jej súčasťou aj metro). Spoje premávajú od skorých ranných až do neskorých nočných hodín.

Na presun medzi väčšími mestami a na dlhšie vzdialenosti je možné využívať populárnu leteckú dopravu, nakoľko má každé väčšie mesto vlastné letisko. Vynikajúcim spôsobom prepravy je aj železničné spojenie. Španieli ho stále vylepšujú, a tak sa môžete voziť nie len na krátke trate s regionálnymi vlakmi Ceranias či Rodalies, ale aj na dlhé trate s rýchlovlakmi AVE.

Španielsko je navyše krajinou, ktorá nie len svojimi letiskami, ale aj svojimi prístavmi spája Európu s Afrikou aj Amerikou. Preto je štúdium v Španielsku okrem iného aj úžasnou príležitosťou cestovať a spoznať mnohé kultúry v tomto multikultúrnom prostredí.

Pokiaľ vycestujete na dlhodobejší pobyt v zahraničí, vždy je výhodnejšie založiť si účet priamo v rezidenčnej krajine. Odporúčame to najmä z dôvodu poplatkov za prevody zo slovenských na zahraničné účty a kvôli poplatkom pri výbere v zahraničí. Nakoľko budete potrebovať peniaze aj vyberať a mnohé platby (napr. za bývanie) sa vykonávajú mesačne, je pravdepodobné, že vás poplatky na slovenskom účte vyjdú viac, ako za vedenie účtu v Španielsku, na ktorý si raz do mesiaca pošlete príjmy zo slovenského účtu.

Druhou možnosťou je založiť si účet v slovenskej banke, ktorá má poplatky pri zahraničných transakciách podobné, ako pri vnútroštátnych výberoch a prevodoch. V súčasnosti totiž niektoré banky začínajú takéto možnosti poskytovať. Dajte si však pozor a dôsledne čítajte všetky podmienky aj zmeny v cenníkoch, ktoré vaša banka bude vykonávať.

Nakoľko ide o krajinu európskej únie, je možné hľadať si v španielsku popri štúdiu aj prácu. Ponúk práce či stáží býva pomerne dosť, stačí hľadať. Budete však potrebovať dobrú španielčinu, alebo angličtinu, aby ste sa mohli čo najlepšie uplatniť vo svojom obore či už počas štúdia v Španielsku, alebo po jeho ukončení. Ak sa teda rozhodnete pre iný ako jazykový pobyt v Španielsku, odporúčame vám zamerať sa aj na štúdium španielčiny, ktorá vám uľahčí život v krajine a prinesie nové pracovné príležitosti.

Na štúdium v Španielsku tak, ako ani na prácu nie sú potrebné víza pre obyvateľov krajín schengenského priestoru, medzi ktoré patrí aj Slovenská republika. Preto spokojne vycestujte či už na jazykový pobyt v Španielsku a štúdium španielčiny alebo na akékoľvek iné štúdiá a nebojte sa pritom privyrobiť si v miestnych firmách.

Štúdium v Španielsku býva vyhľadávané kvôli pomerne nízkym nákladom na štúdium, ktoré sa dajú ešte viac znížiť pomocou rôznych štipendií a grantov.

Rozdiel vo výške školného býva zreteľný najmä pri pohľade na štátne a súkromné školy, pričom tie súkromné sú, prirodzene, drahšie. Cenu za štúdium si však nie vždy určujú iba samotné školy a univerzity. Najmä na magisterskom stupni univerzitných štúdií sa výškou školného zaoberá štát. Ten určuje cenu kreditov v kreditovom systéme. Študent tak zaplatí za štúdium sumu, ktorá je závislá od počtov kreditov, ktoré nazbiera (a ktoré sú nevyhnutné k ukončeniu štúdia).

V španielsku môžete štipendium získať z jednotlivých škôl na školné či na pobyt. Aj na jazykové kurzy, najmä krátkodobejšie, môžete získať podporu priamo na inštitúcii, ktorú si vyberiete.

Granty, ktoré sú ponúkané zo strany slovenskej vlády či iných organizácií sú často podmienené dobrou znalosťou španielčiny. Zaujímavý však môže byť napríklad národný štipendijný fond a granty niektorých slovenských bánk.

Základné informácie o Španielsku
Úradný jazyk: španielčina, katalánčina, baskičtina, galícijčina, valencijčina
Víza: nie
Ubytovanie: internát, rodina, privát,
Možnosť pracovať: áno
Peňažná mena: Euro (EUR)
Druhy štúdia: univerzitné, jazykové
Priemerné mesačné náklady: 320€-590€

FUN FACT

Po španielsky oficiálne hovorí viac ľudí ako po anglicky. A pritom sa španielčina využíva v menšom počte krajín ako angličtina.

NAŠI ŠTUDENTI

Jazykový kurz španielčiny očami našej klientky

Celý článok >

Naši spokojní študenti

Odporúčam každému – ak môžete tak cestujte, využite jazykové kurzy a vo všeobecnosti štúdium jazykov v zahraničí. Odporúčam aj jazykové pobyty  – spoznáte nových ľudí, zvyky, krajiny…. To vám nikto nevezme.  Odporúčam aj StudyPlanet  – na ten správny kurz španielčiny pre teba!

Eva, Malaga

Neváhajte využiť skvelú možnosť zvýšenia svojho vzdelania!

ZÍSKAJ VIAC INFO