V Malajzii na v├ís ─Źak├í viac ako 10 univerz├şt!

Chcem vedie┼ą viac!

Štúdium v Malajzii so StudyPlanet

Pod─ża ┼ít├║die UNESCO je┬áMalajzia 11. najob─ż├║benej┼íou destin├íciou sveta pre ┼ít├║dium v zahrani─Ź├ş. Samotn├í krajina m├í v tomto smere dokonca e┼íte vy┼í┼íie amb├şcie. Jej cie─żom je by┼ą┬ádo roku 2020 ┼íiestym najv├Ą─Ź┼í├şm poskytovate─żom vzdel├ívania a do tohto d├ítumu pl├ínuje z├şska┼ą 200.000 zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov. ┼átudijn├Ż pobyt v Malajzii ur─Źite neo─żutujete.

Malajzia je teda krajina otvoren├í zahrani─Źn├Żm ┼ítudentom a vytv├íra iniciat├şvy pre spokojnos┼ą zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov. Medzi iniciat├şvy zaveden├ę za ├║─Źelom dosiahnutia tohto cie─ża je aj vytvorenie novej agent├║ry zn├ímej ako Education Malysia Global Services (EMGS). T├íto agent├║ra bude poskytova┼ą pomoc pre v┼íetk├Żch zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov, ktor├ş t├║┼żia ┼ítudova┼ą v Malajzii.

Agent├║ra funguje od roku 2013. ┼átudenti, ktor├ş sa chc├║ uplatni┼ą na s├║kromn├Żch vysok├Żch ┼íkol├ích v Malajzii, tak bud├║ m├┤c┼ą vyu┼żi┼ą EMGS pomocou “one stop ┼żiadosti”. Jej cie─żom je zefekt├şvni┼ą proces a umo┼żni┼ą ┼ítudentom prihl├ísi┼ą sa na viac kurzov a in┼ítit├║ci├ş na naraz. Zahrani─Źn├ş ┼ítudenti, ktor├ş chc├║ za┼żi┼ą ┼ít├║dium v Malajzii na verejnej vysokej ┼íkole, v┼íak bud├║ e┼íte potrebova┼ą za┼żiada┼ą o ┼ítudijn├Ż program priamo cez jednotliv├ę univerzity.

Vyu─Źovac├şm jazykom s├║kromn├Żch vysok├Żch ┼ík├┤l a niektor├Żch ┼ít├ítnych univerz├şt v┬áMalajzii┬á je angli─Źtina. Netreba sa toho ob├íva┼ą, preto┼że pre t├Żch menej zbehl├Żch v angli─Źtine pon├║ka v├Ą─Ź┼íina vysok├Żch ┼ík├┤l kurzy angli─Źtiny pre akademick├ę ├║─Źely.

Pre ┼ít├║dium v Malajzii potrebuj├║ v┼íetci ┼ítudenti ÔÇ×Student passÔÇť a ┼ítudentsk├ę v├şza. Z├şskanie preukazu Student Pass je jednoduch├ę ÔÇô akon├íhle budete prijat├ş na program na akreditovanej univerzite v Malajzii, ┼íkola samotn├í bude priamo ┼żiada┼ą Student pass pod va┼í├şm menom. Medzi dokumenty, ktor├ę bud├║ predklada┼ą ┬áza v├ís je Bond, za ktor├Ż budete musie┼ą zaplati┼ą poplatok vo v├Ż┼íke okolo MYR300-1,500 (US $ 69-US 346 $), v z├ívislosti od krajiny p├┤vodu.

Po prijat├ş na ┼íkolu a obdr┼żan├ş preukazu Student Pass s├║ v┼íetci ┼ítudenti (na s├║kromn├Żch i verejn├Żch vysok├Żch ┼íkol├ích) povinn├ş zaplati┼ą za ┼ítudentsk├ę v├şzum pre jeden vstup cez malajzijsk├ę ve─żvyslanectvo alebo konzul├ít vo svojej domovskej krajine. K potvrdeniu o prijat├ş na ┼ít├║dium a k preukazu Student Pass budete potrebova┼ą aj potvrdenie o va┼íej finan─Źnej stabilite, ktor├ę zah┼Ľ┼ła ┼íkoln├ę a ┼żivotn├ę n├íklady a budete┬ámusie┼ą preuk├íza┼ą, ┼że ste v dobrom zdravotnom stave a m├íte dobr├Ż charakter. Navy┼íe budete musie┼ą potvrdi┼ą, ┼że m├íte v ├║mysle ┼żi┼ą v Malajzii v├Żhradne za ├║─Źelom ┼ít├║dia. V z├ívislosti na tom, odkia─ż ste, m├┤┼żete by┼ą vyzvan├ş na predlo┼żenie ─Ćal┼í├şch dokumentov.

Poplatky za ┼ít├║dium v Malajzii s├║ na vysok├Żch ┼íkol├ích r├┤zne. Mus├şte po─Ź├şta┼ą s t├Żm, ┼że medzin├írodn├ę odborn├ę kampusy a s├║kromn├ę in┼ítit├║cie zvy┼íuj├║ celkov├║ priemern├║ cenu ┼íkoln├ęho nahor. V┼íeobecne sa v┼íak v Malajzii ┼ítuduje lacnej┼íie ako v mnoho in├Żch krajin├ích, pri─Źom priemern├ę ┼íkoln├ę sa v s├║─Źasnosti pohybuje vo v├Ż┼íke US $ 3985 za rok.

Prekvapiv├ę je, ┼że najvy┼í┼íie hodnoten├í univerzita v krajine, University Malajsko (UM), ako verejn├í in┼ítit├║cia m├í priemer, ktor├Ż je zase ove─ża ni┼ż┼í├ş, stojaci tesne MYR 7078 (~ US $ 1.647) ro─Źne pre zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov.

Hoci ceny programov na medzin├írodn├Żch kampusoch v Malajzii maj├║ tendenciu by┼ą vy┼í┼íie, s├║ st├íle ove─ża lacnej┼íie v porovnan├ş s ich medzin├írodn├Żmi partnermi a z├írove┼ł pon├║kaj├║ rovnak├║ prest├ş┼ż. Napr├şklad, ak by ste chceli ┼ítudova┼ą bakal├írsky titul v odbore po─Ź├şta─Źov├Żch vied na malajzijskej pobo─Źke kampusu Monash University, tak by to st├ílo US 9222 $ za rok, zatia─ż ─Źo na p├┤vodnej Monash University v Austr├ílii by cena bola viac ako dvojn├ísobn├í, v s├║─Źasnej dobe 23.297 USD ro─Źne.

N├íklady na b├Żvanie v Malajzii pre zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov s├║ n├şzke. Okolo ┬áMYR 10,000-12,000 (~ US $ 2,370-2,840) ro─Źne, vr├ítane potrav├şn, dopravy a ubytovania. Je to relat├şvne n├şzka suma v porovnan├ş s mnoh├Żmi in├Żmi destin├íciami.┬á Ale je samozrejme d├┤le┼żit├ę pl├ínova┼ą si vlastn├Ż osobn├Ż rozpo─Źet pre individu├ílny komfort.

Majte na pam├Ąti, ┼że po─Źas ┼ít├║dia v Malajzii zahrani─Źn├ş ┼ítudenti po─Źas ┼íkolsk├ęho roka nesm├║ pracova┼ą. Jedin├í povolen├í doba na pr├ícu je v priebehu semestr├ílnych prest├ívok a ┼íkolsk├Żch pr├ízdnin, nie dlh┼íie ako 20 hod├şn t├Ż┼żdenne a na obmedzen├ę kateg├│rie pracovn├Żch miest. To znamen├í, ┼że nem├┤┼żete po─Ź├şta┼ą s t├Żm, ┼że si a┼ż v Malajzii zarob├şte na ┼íkoln├ę a ┼żivotn├ę n├íklady (tieto n├íklady sa daj├║ pokry┼ą ┼ítipendiom).

┼átipendi├í a granty predstavuj├║ pre ┼ítudentov jeden zo sp├┤sobov ako pokry┼ą finan─Źn├ę n├íklady na ┼ít├║dium v ÔÇőÔÇőMalajzii. Jednotliv├ę univerzity v Malajzii ─Źasto pon├║kaj├║ ┼ítipendi├í pre medzin├írodn├Żch i dom├ícich ┼ítudentov a inform├ície o nich s├║ k dispoz├şcii na internetov├Żch str├ínkach univerz├şt. Malajzijsk├í vl├ída tie┼ż pon├║ka r├┤znu finan─Źn├║ pomoc pre zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov. Jedn├Żm z┬ánajzn├ímej┼í├şch fondov je napr. malajzijsk├ę Commonwealth ┼ítipendium a Fellowship Plan (SZBP), ktor├ę s├║ k┬ádispoz├şcii pre bakal├írov a┬ápostgradu├ílnych ┼ítudentov.

Na intern├íte m├┤┼że by┼ą ubytovanie bez ak├ęhoko─żvek zariadenia, alebo m├┤┼że by┼ą vybaven├ę zariaden├şm pre ┼ítudentov na pr├şpravu vlastn├Żch jed├íl a vlastn├║ pr├ícu. Zvy─Źajne v are├íli n├íjdete izby s k├║pe─ż┼łami v ┼ítudentsk├Żch rezidenci├ích. N├íklady na ubytovanie na akademickej p├┤de m├┤┼żu by┼ą kdeko─żvek od 76 ÔéČ do 141 ÔéČ mesa─Źne.

Off kampus je v Malajzii ve─żmi ─Źast├Ż medzi miestnymi a medzin├írodn├Żmi ┼ítudentmi, preto┼że v├Ą─Ź┼íina bytov├Żch oblast├ş sa nach├ídza v kr├ítkej vzdialenosti od vysokej ┼íkoly alebo univerzity. Oblasti b├Żvania s├║ zvy─Źajne tvoren├ę domami (jednopodla┼żn├Żmi / dvojpodla┼żn├Żmi), bytmi a bytmi, ktor├ę m├┤┼żu ma┼ą 3 alebo 4 sp├ílne spolu s obytnou halou, kuchy┼łou a k├║pe─ż┼łou.

Prenaj├şmate─ż m├┤┼że po┼żiada┼ą ┼ítudentov o zmluvu na dobu najmenej jedn├ęho roka (n├íjomn├ę) so z├ílohou na pren├íjom 2 alebo 3 mesiace. N├íjomn├ę sa vypl├íca mesa─Źne a ostatn├ę energie ak├Żmi s├║ voda, elektrina, plyn a k├íblov├í telev├şzia, platia samotn├ş ┼ítudenti pod─ża mesa─Źnej spotreby. N├íklady na off-campus ubytovanie na jedn├ęho ┼ítudenta m├┤┼żu by┼ą v rozmedz├ş od 35 ÔéČ do 195 ÔéČ mesa─Źne v z├ívislosti od oblasti b├Żvania, typu ubytovania (dom, byt, intern├ít), n├íbytku, zariaden├ş a po─Źtu zdie─żan├Żch ┼ítudentov.

Internát na kampuse

Na intr├íku m├┤┼że by┼ą ubytovanie bez ak├ęhoko─żvek zariadenia alebo m├┤┼że by┼ą vybaven├ę zariaden├şm pre ┼ítudentov na pr├şpravu vlastn├Żch jed├íl a pranie. Zvy─Źajne v are├íli are├ílu je spolo─Źn├í alebo s├║kromn├í k├║pe─ż┼ła.

V├Ą─Ź┼íina intern├ítov je umiestnen├Żch v pe┼íej vzdialenosti od univerzity. N├íklady na ubytovanie sa l├ş┼íia v z├ívislosti od miesta a in┼ítit├║cie: napr├şklad niektor├ę univerzity poskytuj├║ ┼ítudentom mo┼żnos┼ą zak├║pi┼ą si jedlo z jed├ílneho l├şstka v cene okolo 2 ÔéČ a┼ż 4 ÔéČ na de┼ł, zatia─ż k├Żm in├ę univerzity maj├║ mo┼żnost iba vlastn├ęho stravovania.

V┼íeobecn├ę n├íklady iba na ubytovanie v r├ímci semestra sa pohybuj├║ v rozmedz├ş 130 ÔéČ a┼ż 650 ÔéČ za semester, pri─Źom cena jednej izby (single room) bude pravdepodobne okolo MYR100-MYR500 (EUR 20 ÔÇô EUR 110) mesa─Źne.

┼átudenti┬á ktor├ş chc├║ b├Żva┼ą na intern├íte, bud├║ musie┼ą presk├║ma┼ą svoje mo┼żnosti e┼íte pred ich pr├şchodom do Malajzie. Budete potrebova┼ą po┼żiada┼ą o miesto na intern├íte a poda┼ą svoju ┼żiados┼ą priamo svojmu hostite─żovi, v s├║lade s stanoven├Żm term├şnom.

Ubytovne

┼átudentsk├ę hostely s├║ naj─Źastej┼íie pon├║kan├ę typy ┼ítudentsk├Żch domovov v Malajzii. S rozmanit├Żmi komun├ílnymi zariadeniami a obytn├Żmi priestormi je pobyt v ┼ítudentskom hosteli trochu s b├Żvan├şm v spolo─Źnom vysoko┼íkolskom dome alebo dokonca v ubytovni. ┼átudenti m├┤┼żu zdie─ża┼ą izby alebo ma┼ą s├║kromn├ę miestnosti v spolo─Źnom priestore. Napr├şklad ┼ítudentsk├í ubytov┼ła Swinburne University of Technology (SARAWAK), pon├║ka ┼ítudentom 420 miest, pri─Źom prednostne ide o medzin├írodn├Żch a region├ílne umiestnen├Żch ┼ítudentov. K dispoz├şcii s├║ ┼ítyri mo┼żnosti izieb, ktor├ę sa cenovo pohybuj├║ v rozp├Ąt├ş od 20 ÔéČ a┼ż 48 ÔéČ za t├Ż┼żde┼ł v pren├íjme, bez n├íkladov na bond. N├íjom je splatn├Ż za semester a ┼ítudenti musia predlo┼żi┼ą rezerv├íciu na univerzitu, aby si zabezpe─Źili miesto. Izby s├║ rozdelen├ę na bloky ubytovania, ktor├ę s├║ ka┼żd├Ż zariaden├ę, vybaven├ę Wi-Fi, k├║pe─ż┼łou a WC na spolo─Źnom poschod├ş a spolo─Źnou ob├Żvacou ─Źas┼ąou. Ka┼żd├Ż blok m├í v slu┼żbe 24-hodinov├║ str├í┼żnu slu┼żbu.

Mimo kampusu

Rie┼íen├şm pre ubytovanie mimo kampusu je mo┼żn├Ż pren├íjmom vlastn├ęho apartm├ínu. Tento sp├┤sob ubytovania je ─Źast├Ż medzi miestnymi a medzin├írodn├Żmi ┼ítudentmi, preto┼że v├Ą─Ź┼íina bytov├Żch oblast├ş sa nach├ídza v kr├ítkej vzdialenosti od vysokej ┼íkoly alebo univerzity. Oblasti b├Żvania s├║ zvy─Źajne tvoren├ę domami (jednopodla┼żn├Żmi / dvojpodla┼żn├Żmi) a bytmi, ktor├ę m├┤┼żu ma┼ą 3 alebo 4 sp├ílne spolu s obytnou halou, kuchy┼łou a k├║pe─ż┼łou.

Prenaj├şmate─ż m├┤┼że po┼żiadova┼ą od ┼ítudentov zmluvu na dobu najmenej jedn├ęho roka a n├íjomn├ę so z├ílohou na pren├íjom 2 alebo 3 mesiace vopred. N├íjomn├ę sa plat├ş mesa─Źne a ostatn├ę slu┼żby ako voda, elektrina, plyn a k├íblov├í telev├şzia, si platia samotn├ş ┼ítudenti, pod─ża mesa─Źnej spotreby. N├íklady na off-campus ubytovanie na jedn├ęho ┼ítudenta m├┤┼żu by┼ą v rozmedz├ş od 33 ÔéČ do 195 ÔéČ mesa─Źne v z├ívislosti od oblasti b├Żvania, typu, n├íbytku, zariaden├ş a po─Źtu zdie─żan├Żch ┼ítudentov.

Spravovan├ę byty a gars├│nky (condiminums)

Obvykle s├║ to drah┼íie mo┼żnosti, ne┼ż zdie─żan├ę byty alebo niektor├ę intern├íty. Tieto mo┼żnosti umo┼ż┼łuj├║ ┼ítudentom ┼żi┼ą nez├ívisle popri ┼ít├║diu. Niektor├ę univerzity pon├║kaj├║ ┼ítudentom tieto typy ubytovania okrem in├Żch mo┼żnost├ş b├Żvania v are├íli a mimo neho. Napr├şklad Multimedia University (MMU) pon├║ka ┼ítudentom mo┼żnos┼ą pren├íjmu bytov v oblasti Ixora medzi mesiacmi semestra 40 ÔéČ ÔÇô 90 ÔéČ za mesiac, vr├ítane ├║─Źtov za vodu a elektrinu. Jednotky sa zdie─żaj├║ medzi ┼ítyrmi lebo ├┤smimi ─żu─Ćmi a s├║ vybaven├ę 24-hodinovou bezpe─Źnos┼ąou a Wi-Fi.

┼átudenti, ktor├ş zostan├║ b├Żva┼ą v are├íli alebo v bl├şzkosti kampusu, nemusia zn├í┼ía┼ą ┼żiadne n├íklady na cestovanie do a z tried. In├ę cestovanie v┼íak m├┤┼że st├í┼ą pribli┼żne 18 ÔéČ – 34 ÔéČ za mesiac.

Doprava v Malajzii m├í zvy─Źajne 2 sp├┤soby:

 1. Doprava v Malajzii osobn├Żm vozidlom: S rozpo─Źtom takmer 1┬á510 ÔéČ a┼ż 3┬á300 ÔéČ si m├┤┼żete k├║pi┼ą auto v Malajzii a pou┼ż├şva┼ą ho po─Źas ┼íkolsk├ęho obdobia. T├║to mo┼żnos┼ą vyu┼ż├şvaj├║ najm├Ą ┼ítudenti, ktor├ş s├║ ┼żenat├ş a chc├║ ┼żi┼ą s rodinou v Malajzii. Pre nich je to najlep┼íia mo┼żnos┼ą.
 2. Doprava v Malajzii verejnou dopravou: Vzh─żadom na n├íklady na n├íkup a tie┼ż vysok├ę n├íklady na ├║dr┼żbu ├íut v Malajzii, takmer 80% ┼ítudentov uprednost┼łuje pou┼żitie verejnej dopravy. Verejn├ę prepravy, ktor├ę m├┤┼żete vyu┼żi┼ą na doch├ídzanie do Malajzie, s├║ rozdelen├ę do troch kateg├│ri├ş: metro, autobusy a tax├şky.

Metro

V Malajzii existuj├║ dva druhy metra, metro mimo mesta, ktor├ę je zn├íme ako KTM a metro do mesta, ktor├ę predstavuj├║ elektrick├Ż a leteck├Ż vlak a s├║ zn├íme ako MonoRail, Rabid KL LRT a P├üN T.

KTM metro je pomal┼íie, ne┼ż elektrick├ę vlaky. Elektrick├ę vlaky v Kuala Lumpur maj├║ pr├şstup ku takmer v┼íetk├Żm ─Źastiam mesta.

KTM n├íklady na trasu pribli┼żne 15 km s├║ asi 3 ringgit a n├íklady na elektrick├ę vlaky na trase 15 kilometrov s├║ takmer 4 ringgit; v prepo─Źte 0,65 ÔéČ a 0,86 ÔéČ.

Autobusy

Autobusy predstavuj├║ najd├┤le┼żitej┼íiu verejn├║ dopravu, ktor├í v Malajzii pokr├Żva takmer v┼íetky ─Źasti Malajzie. N├íklady na autobusy v Malajzii s├║ ove─ża ni┼ż┼íie ako n├íklady na metro a tax├şky. Pribli┼żn├ę n├íklady na vstupenky na 15 km trasu v Malajzii je 1 ringgit (0,22 ÔéČ). V┼íetky autobusy v Malajzii maj├║ ─Ź├şsla a ka┼żd├Ż autobus je ur─Źen├Ż pre 1 linku. V┼íetky malajzijsk├ę univerzity maj├║ autobus.

Taxi

Taxi v Malajzii je jedn├Żm z drah┼í├şch sp├┤sobov prepravy, napr├şklad na 15 km trasu tax├şkom, mus├şte zaplati┼ą 13 ringgit (2,81 ÔéČ). Existuje v┼íak ve─ża zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov, ktor├Ż v prv├Ż de┼ł pr├şchodu do Malajzie nie s├║ obozn├ímen├ş s t├Żmito pr├şpadmi a prenajm├║ si domy na miestach, kde nie je pr├şstup na autobusov├ę a vlakov├ę stanice a s├║ n├║ten├ş pou┼ż├şva┼ą tax├şky ka┼żd├Ż de┼ł.

Jednou z najd├┤le┼żitej┼í├şch vec├ş, ktor├ę by ┼ítudenti mali urobi┼ą po pr├şchode do Malajzie je otvorenie bankov├ęho ├║─Źtu v Malajzii.

Typy bankov├Żch ├║─Źtov v Malajzii:

a)┬á Be┼żn├Ż ├║─Źet: Tento ├║─Źet je vyhraden├Ż pre osoby s pracovn├Żmi povoleniami v Malajzii alebo osobne otvoren├Ż spolo─Źnos┼ąou v Malajzii.
b)┬á Sporiaci ├║─Źet: V┼íetci zahrani─Źn├ş ┼ítudenti v Malajzii m├┤┼żu otvori┼ą sporiaci ├║─Źet.

Typy bánk v Malajzii:

a)┬á Miestne banky: Najpopul├írnej┼íie malajzijsk├ę miestne banky s├║ CIMB Bank, May Bank, AM Bank, RHB Bank; tieto banky patria do Malajzie.
b) Zahrani─Źn├ę banky: Medzi najob─ż├║benej┼íie zahrani─Źn├ę banky patr├ş pobo─Źka HSBC England Bank, pobo─Źka City Bank India Bank a pobo─Źka Bank of China Bank v ─î├şne.

Najlep┼íie miestne banky v Malajzii s├║ CIMB a May Bank s oh─żadom na po─Źet pobo─Źiek a bankomatov v celej Malajzii a tie┼ż poskytovanie ┼íirokop├ísmov├Żch internetov├Żch slu┼żieb pre spotrebite─żov a on-line n├íkupn├Żch kapac├şt a poskytovanie karty Visa a MasterCard.

Pr├şle┼żitos┼ą na otvorenie sporiacich ├║─Źtov v malajzijsk├Żch bank├ích pre zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov nie je za ┼żiadnych okolnost├ş mo┼żn├ę bez ┼ítudentsk├Żch v├şz; mus├şte z├şska┼ą potvrdenie o z├ípise z univerzity po z├ívere─Źnej registr├ícii na univerzite a pri prij├şman├ş ┼ítudentsk├Żch v├şz. Ke─Ć dostanete tento list, mali by ste ohl├ísi┼ą univerzite, ┼że certifik├ít o registr├ícii sl├║┼żi na otvorenie bankov├ęho ├║─Źtu. Potom prijdete do banky za ├║─Źelom otvorenia ├║─Źtu – s pasom a v├şzami a n├ísledne po┼żiadate o otvorenie ├║─Źtu.

List, ktor├Ż bude vydan├Ż v mene univerzity, zah┼Ľ┼ła n├ízov banky, adresu banky a telef├│n a list sa zvy─Źajne vyd├íva na najbli┼ż┼íiu pobo─Źku banky na univerzitu.

┼ápecializovan├Ż zamestnanec v banke uplat┼łuje sumu 100 a┼ż 300 ringgitov na prevod v├í┼ího ├║─Źtu v de┼ł otvorenia za aktiv├íciu v├í┼ího bankov├ęho ├║─Źtu a ─Źiastka je vym├íhate─żn├í po otvoren├ş ├║─Źtu prostredn├şctvom bankomatov a karty ATM, ktor├ę ste dostali.

Bankomatov├ę karty vydan├ę bankami CIMB s├║ kartami MasterCard a ATM vydan├Żmi kartou May Bank Visa, ktor├ę maj├║ vyu┼żite─żnos┼ą v malajzijsk├Żch obchodoch a n├íkupy cez internet.

Zah┼Ľ┼łaj├║:

 1. N├íklady na ┼ít├║dium v Malajzii: zah┼Ľ┼ła ┼íkoln├ę, zdravotn├ę poistenie, registr├íciu a ┼ítudentsk├ę v├şza.
 2. N├íklady na pren├íjom domu alebo izby v Malajzii: zah┼Ľ┼ła mesa─Źn├ę n├íjomn├ę za izbu alebo mesa─Źn├Ż pren├íjom bytu

V ni┼ż┼íie uvedenej tabu─żke s├║ celkov├ę n├íklady na ┼żivobytie v Malajzii pre jednotlivcov. V┼íetky ceny s├║ uveden├ę v MYR.

S├ím na izbeZdie─żan├í izbaCel├Ż byt
Ubytovanie500-700350-5001300-2200
Internet40-5020-30150-200
Voda5-105-1015-25
Elektrina40-5030-4050-100
Mobil30-5030-5030-50
Doprava100-130100-130100-130
Osobne veci80-10080-10080-100
Jedlo300-400250-350300-400
Zelenina a Ovocie20-3020-3020-30
Kanc.potreby303030
Zábava555555
Celkovo na mesiac1200-16001000-13502100-3100

Pr├íca po─Źas ┼ít├║dia v Malajzii

Bohu┼żia─ż, pod─ża z├íkonov Malajzie je pr├íca v Malajzii zak├ízan├í pre ┼ítudentov v ─Źase vzdel├ívania; t. j. v┼íetci, ktor├ş maj├║ ┼ítudentsk├ę v├şzum v Malajzii, nem├┤┼żu pracova┼ą, ─Źi u┼ż na ─Źiasto─Źn├Ż ├║v├Ązok, alebo na pln├Ż ├║v├Ązok.

Sprievodcovia ┼ítudentov nem├┤┼żu tie┼ż pracova┼ą v Malajzii. Napr├şklad ak pr├şdete ┼ítudova┼ą do Malajzie a v├í┼í partner prich├ídza s vami do Malajzie ako spolo─Źn├şk a nechcete ┼ítudova┼ą na univerzit├ích v Malajzii, nem├┤┼że tie┼ż pracova┼ą v Malajzii so sprievodn├Żm v├şzom. Ak v┼íak n├íjde pr├ícu, m├┤┼że zmeni┼ą sprievodn├ę v├şza na pr├ícu s v├şzami a n├íjs┼ą si pr├ícu.

Pr├íca v Malajzii po ukon─Źen├ş ┼ít├║dia

Ak m├íte pracovn├ę sk├║senosti alebo ┼ípecifick├ę odborn├ę znalosti, m├┤┼żete sa pok├║si┼ą n├íjs┼ą pr├ícu v Malajzii po absolvovan├ş vysok├Żch ┼ík├┤l v Malajzii. Ak si n├íjdete pr├ícu v Malajzii, krajina poskytne pracovn├ę v├şzum.

Trval├í pr├íca v Malajzii po ukon─Źen├ş ┼ít├║dia

Mnoh├ş ┼ítudenti maj├║ ot├ízky v tomto kontexte, ─Źi ÔÇťM├┤┼żeme ma┼ą pobyt po ukon─Źen├ş ┼ít├║dia v Malajzii alebo nieÔÇŁ? Pokia─ż ┼ítudujete v Malajzii, m├┤┼żete z├şska┼ą ┼ítudentsk├ę v├şzum, ─Źi┼że tento typ pobytu sa naz├Żva ┼ítudentsk├í rezidencia a ak po ukon─Źen├ş ┼ít├║dia n├íjde┼í pr├ícu, daj├║ ti pracovn├ę v├şzum. A pokia─ż budete pokra─Źova┼ą v pr├íci, toto pracovn├ę v├şzum sa ka┼żdoro─Źne predl┼żuje. Ale trval├Ż pr├íca v├ím nezaru─Źuje trval├Ż pobyt.

Pr├íca v Malajzii prostredn├şctvom registr├ície vytvorenia obchodnej spolo─Źnosti:

┼átudenti, ktor├ş maj├║ dobr├║ finan─Źn├║ situ├íciu a odborn├ę znalosti, m├┤┼żu zvy─Źajne zalo┼żi┼ą obchodn├║ spolo─Źnos┼ą a zaregistrova┼ą sa na pracovn├ę v├şzum prostredn├şctvom nej a pracova┼ą po ukon─Źen├ş ┼ít├║dia.

Z├íkladn├ę inform├ície o Malajzii
├Üradn├Ż jazyk:malaj─Źina
V├şza:├íno
Ubytovanie:intern├ít, ubytov┼ła, priv├ít, podn├íjom
Mo┼żnos┼ą pracova┼ą:nie
Pe┼ła┼żn├í mena:Malajzijsk├Ż ringgit (MYR)

1 EUR = 4,64 MYR

Druhy ┼ít├║dia:univerzitn├ę
Priemern├ę mesa─Źn├ę n├íklady:260 ÔéČ a┼ż 670 ÔéČ

FUN FACT

Malajzia m├í viac kilometrov dia─żnic, ne┼ż je obvod Zeme.

Fotogal├ęria

Zauj├şmav├ę fakty

 • Kuala Lumpur je hlavn├ę mesto, ale s├şdlom feder├ílnej vl├ídy je v Putrajaya.
 • Mena Malajzie je malajzijsk├Ż ringgit (MYR).
 • V krajine je feder├ílna demokracia s kr├í─żom.
 • Hlavn├ę v├Żvozn├ę suroviny s├║ benz├şn, elektronick├ę zariadenia, zemn├Ż plyn, drevo a palmov├Ż olej.
 • N├írodn├Ż jazyk je Malajzijsk├Ż (alebo BYR), ale angli─Źtina je tie┼ż ┼íiroko pou┼ż├şvan├í.
 • Z├ípadn├í a v├Żchodn├í polovica krajiny, ─Źi┼że polostrovn├í Malajzia a malajzijsk├ę Borneo, s├║ od seba oddelen├ę Juho─Ź├şnskym morom, a to vzdialenos┼ąou 640 kilometrov.
 • Malajzia je jedin├Żm miestom na svete, kde bola vyhranen├í vojna proti komunizmu. Dvan├ís┼ąro─Źn├í partyz├ínska vojna veden├í komunistick├Żmi silami bola napokon zlikvidovan├í v roku 1960. Toto obdobie bolo zn├íme ako mimoriadna udalos┼ą v Malajzii.
 • Islam je ofici├ílne n├íbo┼żenstvo Malajzie, preva┼żne praktizovan├ę Malajzi. Non-Malajzi prech├ídzaj├║ hlavne n├íbo┼żenstvami taoizmu, budhizmu, kres┼ąanstva a hinduizmu.
 • V Malajzii je v┼íeobecne pova┼żovan├ę za hrub├ę gesto pouk├íza┼ą na ─żud├ş alebo veci s ukazov├íkom. Oh├Żban├Ż ukazov├ík alebo palec sa pou┼ż├şva na ozna─Źenie spr├ívneho smeru.
 • Polostrovn├í Malajzia m├í na severe spolo─Źn├║ hranicu s Thajskom, zatia─ż ─Źo Malajzijsk├ę Borneo zdie─ża ostrov s Indon├ęziou a Brunejom.
 • Krajina je rozdelen├í do trin├ístich ┼ít├ítov a m├í tri feder├ílne terit├│ri├í: Kuala Lumpur, Putrajaya a Labuan.
 • ├Üstava uzn├íva islam ako ofici├ílne n├íbo┼żenstvo, ale zna─Źn├ę zast├║penie tu m├í aj kres┼ąanstvo a hinduizmus. N├íbo┼żensk├í pluralita v tomto regi├│ne znamen├í, ┼że by sa ─żudia mali c├şti┼ą slobodne a neb├íli sa vyzn├íva┼ą ak├ęko─żvek n├íbo┼żenstvo.
 • Tropick├ę podnebie znamen├í, ┼że po cel├Ż rok vl├ídne tepl├ę a vlhk├ę po─Źasie.
 • Zna─Źn├í ─Źas┼ą malajzijsk├ęho ├║zemia je pokryt├í tropick├Żmi da┼ż─Ćov├Żmi pralesmi, z ktor├Żch je v├Ą─Ź┼íina pr├şstupn├í.
 • Malajzia je jedinou krajinou, ktor├í zah┼Ľ┼ła ├║zemie na pevnine juhov├Żchodnej ├üzie a na ostrovoch, ktor├ę sa rozprestieraj├║ medzi ├ízijskou kontinent├ílnou masou a Oce├ínii.
 • Najv├Ą─Ź┼í├ş kruhov├Ż objazd na svete sa nach├ídza v Putrajaya v Malajzii. M├í priemer 3,5 km
 • Malajzijsk├ę n├írodn├ę jedlo je Nasi lemak, vo┼łav├ę ry┼żov├ę jedlo varen├ę v kokosovom mlieku, ─Źasto pod├ívan├ę zabalen├ę v ban├ínovom liste a zvy─Źajne konzumovan├ę na ra┼łajky

Nev├íhajte vyu┼żi┼ą skvel├║ mo┼żnos┼ą zv├Ż┼íenia svojho vzdelania!

Z├ŹSKAJ VIAC INFO

Univerzity v Malajzii

Na┼íi spokojn├ş ┼ítudenti

Volila som exotick├║ destin├íciu preto┼że som h─żadala v├Żborn├ę podmienky na ┼ít├║dium a┬ápr├şjemn├ę podnebie po─Źas cel├ęho roka. Malajzia mi tieto moje podmienky do bodky splnila. Kvalitn├ę ┼ít├║dium, ve─ża zahrani─Źn├Żch ┼ítudentov a┬ámoje ob─ż├║ben├ę ├ízijsk├ę jedl├í ka┼żd├Ż de┼ł.

Ela, Kuala Lumpur

Štúdium v Malajzii so StudyPlanet

Zaujala V├ís mo┼żnos┼ą ┼ít├║dia v Malajzii?

Kontaktujte nás!