V Malajzii na vás čaká viac ako 10 univerzít!

Chcem vedieť viac!

Štúdium v Malajzii so StudyPlanet

Podľa štúdie UNESCO je Malajzia 11. najobľúbenejšou destináciou sveta pre štúdium v zahraničí. Samotná krajina má v tomto smere dokonca ešte vyššie ambície. Jej cieľom je byť do roku 2020 šiestym najväčším poskytovateľom vzdelávania a do tohto dátumu plánuje získať 200.000 zahraničných študentov. Študijný pobyt v Malajzii určite neoľutujete.

Malajzia je teda krajina otvorená zahraničným študentom a vytvára iniciatívy pre spokojnosť zahraničných študentov. Medzi iniciatívy zavedené za účelom dosiahnutia tohto cieľa je aj vytvorenie novej agentúry známej ako Education Malysia Global Services (EMGS). Táto agentúra bude poskytovať pomoc pre všetkých zahraničných študentov, ktorí túžia študovať v Malajzii.

Agentúra funguje od roku 2013. Študenti, ktorí sa chcú uplatniť na súkromných vysokých školách v Malajzii, tak budú môcť využiť EMGS pomocou “one stop žiadosti”. Jej cieľom je zefektívniť proces a umožniť študentom prihlásiť sa na viac kurzov a inštitúcií na naraz. Zahraniční študenti, ktorí chcú zažiť štúdium v Malajzii na verejnej vysokej škole, však budú ešte potrebovať zažiadať o študijný program priamo cez jednotlivé univerzity.

Vyučovacím jazykom súkromných vysokých škôl a niektorých štátnych univerzít v Malajzii  je angličtina. Netreba sa toho obávať, pretože pre tých menej zbehlých v angličtine ponúka väčšina vysokých škôl kurzy angličtiny pre akademické účely.

Pre štúdium v Malajzii potrebujú všetci študenti „Student pass“ a študentské víza. Získanie preukazu Student Pass je jednoduché – akonáhle budete prijatí na program na akreditovanej univerzite v Malajzii, škola samotná bude priamo žiadať Student pass pod vaším menom. Medzi dokumenty, ktoré budú predkladať  za vás je Bond, za ktorý budete musieť zaplatiť poplatok vo výške okolo MYR300-1,500 (US $ 69-US 346 $), v závislosti od krajiny pôvodu.

Po prijatí na školu a obdržaní preukazu Student Pass sú všetci študenti (na súkromných i verejných vysokých školách) povinní zaplatiť za študentské vízum pre jeden vstup cez malajzijské veľvyslanectvo alebo konzulát vo svojej domovskej krajine. K potvrdeniu o prijatí na štúdium a k preukazu Student Pass budete potrebovať aj potvrdenie o vašej finančnej stabilite, ktoré zahŕňa školné a životné náklady a budete musieť preukázať, že ste v dobrom zdravotnom stave a máte dobrý charakter. Navyše budete musieť potvrdiť, že máte v úmysle žiť v Malajzii výhradne za účelom štúdia. V závislosti na tom, odkiaľ ste, môžete byť vyzvaní na predloženie ďalších dokumentov.

Poplatky za štúdium v Malajzii sú na vysokých školách rôzne. Musíte počítať s tým, že medzinárodné odborné kampusy a súkromné inštitúcie zvyšujú celkovú priemernú cenu školného nahor. Všeobecne sa však v Malajzii študuje lacnejšie ako v mnoho iných krajinách, pričom priemerné školné sa v súčasnosti pohybuje vo výške US $ 3985 za rok.

Prekvapivé je, že najvyššie hodnotená univerzita v krajine, University Malajsko (UM), ako verejná inštitúcia má priemer, ktorý je zase oveľa nižší, stojaci tesne MYR 7078 (~ US $ 1.647) ročne pre zahraničných študentov.

Hoci ceny programov na medzinárodných kampusoch v Malajzii majú tendenciu byť vyššie, sú stále oveľa lacnejšie v porovnaní s ich medzinárodnými partnermi a zároveň ponúkajú rovnakú prestíž. Napríklad, ak by ste chceli študovať bakalársky titul v odbore počítačových vied na malajzijskej pobočke kampusu Monash University, tak by to stálo US 9222 $ za rok, zatiaľ čo na pôvodnej Monash University v Austrálii by cena bola viac ako dvojnásobná, v súčasnej dobe 23.297 USD ročne.

Náklady na bývanie v Malajzii pre zahraničných študentov sú nízke. Okolo  MYR 10,000-12,000 (~ US $ 2,370-2,840) ročne, vrátane potravín, dopravy a ubytovania. Je to relatívne nízka suma v porovnaní s mnohými inými destináciami.  Ale je samozrejme dôležité plánovať si vlastný osobný rozpočet pre individuálny komfort.

Majte na pamäti, že počas štúdia v Malajzii zahraniční študenti počas školského roka nesmú pracovať. Jediná povolená doba na prácu je v priebehu semestrálnych prestávok a školských prázdnin, nie dlhšie ako 20 hodín týždenne a na obmedzené kategórie pracovných miest. To znamená, že nemôžete počítať s tým, že si až v Malajzii zarobíte na školné a životné náklady (tieto náklady sa dajú pokryť štipendiom).

Štipendiá a granty predstavujú pre študentov jeden zo spôsobov ako pokryť finančné náklady na štúdium v ​​Malajzii. Jednotlivé univerzity v Malajzii často ponúkajú štipendiá pre medzinárodných i domácich študentov a informácie o nich sú k dispozícii na internetových stránkach univerzít. Malajzijská vláda tiež ponúka rôznu finančnú pomoc pre zahraničných študentov. Jedným z najznámejších fondov je napr. malajzijské Commonwealth štipendium a Fellowship Plan (SZBP), ktoré sú k dispozícii pre bakalárov a postgraduálnych študentov.

Na internáte môže byť ubytovanie bez akéhokoľvek zariadenia, alebo môže byť vybavené zariadením pre študentov na prípravu vlastných jedál a vlastnú prácu. Zvyčajne v areáli nájdete izby s kúpeľňami v študentských rezidenciách. Náklady na ubytovanie na akademickej pôde môžu byť kdekoľvek od 76 € do 141 € mesačne.

Off kampus je v Malajzii veľmi častý medzi miestnymi a medzinárodnými študentmi, pretože väčšina bytových oblastí sa nachádza v krátkej vzdialenosti od vysokej školy alebo univerzity. Oblasti bývania sú zvyčajne tvorené domami (jednopodlažnými / dvojpodlažnými), bytmi a bytmi, ktoré môžu mať 3 alebo 4 spálne spolu s obytnou halou, kuchyňou a kúpeľňou.

Prenajímateľ môže požiadať študentov o zmluvu na dobu najmenej jedného roka (nájomné) so zálohou na prenájom 2 alebo 3 mesiace. Nájomné sa vypláca mesačne a ostatné energie akými sú voda, elektrina, plyn a káblová televízia, platia samotní študenti podľa mesačnej spotreby. Náklady na off-campus ubytovanie na jedného študenta môžu byť v rozmedzí od 35 € do 195 € mesačne v závislosti od oblasti bývania, typu ubytovania (dom, byt, internát), nábytku, zariadení a počtu zdieľaných študentov.

Internát na kampuse

Na intráku môže byť ubytovanie bez akéhokoľvek zariadenia alebo môže byť vybavené zariadením pre študentov na prípravu vlastných jedál a pranie. Zvyčajne v areáli areálu je spoločná alebo súkromná kúpeľňa.

Väčšina internátov je umiestnených v pešej vzdialenosti od univerzity. Náklady na ubytovanie sa líšia v závislosti od miesta a inštitúcie: napríklad niektoré univerzity poskytujú študentom možnosť zakúpiť si jedlo z jedálneho lístka v cene okolo 2 € až 4 € na deň, zatiaľ kým iné univerzity majú možnost iba vlastného stravovania.

Všeobecné náklady iba na ubytovanie v rámci semestra sa pohybujú v rozmedzí 130 € až 650 € za semester, pričom cena jednej izby (single room) bude pravdepodobne okolo MYR100-MYR500 (EUR 20 – EUR 110) mesačne.

Študenti  ktorí chcú bývať na internáte, budú musieť preskúmať svoje možnosti ešte pred ich príchodom do Malajzie. Budete potrebovať požiadať o miesto na internáte a podať svoju žiadosť priamo svojmu hostiteľovi, v súlade s stanoveným termínom.

Ubytovne

Študentské hostely sú najčastejšie ponúkané typy študentských domovov v Malajzii. S rozmanitými komunálnymi zariadeniami a obytnými priestormi je pobyt v študentskom hosteli trochu s bývaním v spoločnom vysokoškolskom dome alebo dokonca v ubytovni. Študenti môžu zdieľať izby alebo mať súkromné miestnosti v spoločnom priestore. Napríklad študentská ubytovňa Swinburne University of Technology (SARAWAK), ponúka študentom 420 miest, pričom prednostne ide o medzinárodných a regionálne umiestnených študentov. K dispozícii sú štyri možnosti izieb, ktoré sa cenovo pohybujú v rozpätí od 20 € až 48 € za týždeň v prenájme, bez nákladov na bond. Nájom je splatný za semester a študenti musia predložiť rezerváciu na univerzitu, aby si zabezpečili miesto. Izby sú rozdelené na bloky ubytovania, ktoré sú každý zariadené, vybavené Wi-Fi, kúpeľňou a WC na spoločnom poschodí a spoločnou obývacou časťou. Každý blok má v službe 24-hodinovú strážnu službu.

Mimo kampusu

Riešením pre ubytovanie mimo kampusu je možný prenájmom vlastného apartmánu. Tento spôsob ubytovania je častý medzi miestnymi a medzinárodnými študentmi, pretože väčšina bytových oblastí sa nachádza v krátkej vzdialenosti od vysokej školy alebo univerzity. Oblasti bývania sú zvyčajne tvorené domami (jednopodlažnými / dvojpodlažnými) a bytmi, ktoré môžu mať 3 alebo 4 spálne spolu s obytnou halou, kuchyňou a kúpeľňou.

Prenajímateľ môže požiadovať od študentov zmluvu na dobu najmenej jedného roka a nájomné so zálohou na prenájom 2 alebo 3 mesiace vopred. Nájomné sa platí mesačne a ostatné služby ako voda, elektrina, plyn a káblová televízia, si platia samotní študenti, podľa mesačnej spotreby. Náklady na off-campus ubytovanie na jedného študenta môžu byť v rozmedzí od 33 € do 195 € mesačne v závislosti od oblasti bývania, typu, nábytku, zariadení a počtu zdieľaných študentov.

Spravované byty a garsónky (condiminums)

Obvykle sú to drahšie možnosti, než zdieľané byty alebo niektoré internáty. Tieto možnosti umožňujú študentom žiť nezávisle popri štúdiu. Niektoré univerzity ponúkajú študentom tieto typy ubytovania okrem iných možností bývania v areáli a mimo neho. Napríklad Multimedia University (MMU) ponúka študentom možnosť prenájmu bytov v oblasti Ixora medzi mesiacmi semestra 40 € – 90 € za mesiac, vrátane účtov za vodu a elektrinu. Jednotky sa zdieľajú medzi štyrmi lebo ôsmimi ľuďmi a sú vybavené 24-hodinovou bezpečnosťou a Wi-Fi.

Študenti, ktorí zostanú bývať v areáli alebo v blízkosti kampusu, nemusia znášať žiadne náklady na cestovanie do a z tried. Iné cestovanie však môže stáť približne 18 € – 34 € za mesiac.

Doprava v Malajzii má zvyčajne 2 spôsoby:

 1. Doprava v Malajzii osobným vozidlom: S rozpočtom takmer 1 510 € až 3 300 € si môžete kúpiť auto v Malajzii a používať ho počas školského obdobia. Túto možnosť využívajú najmä študenti, ktorí sú ženatí a chcú žiť s rodinou v Malajzii. Pre nich je to najlepšia možnosť.
 2. Doprava v Malajzii verejnou dopravou: Vzhľadom na náklady na nákup a tiež vysoké náklady na údržbu áut v Malajzii, takmer 80% študentov uprednostňuje použitie verejnej dopravy. Verejné prepravy, ktoré môžete využiť na dochádzanie do Malajzie, sú rozdelené do troch kategórií: metro, autobusy a taxíky.

Metro

V Malajzii existujú dva druhy metra, metro mimo mesta, ktoré je známe ako KTM a metro do mesta, ktoré predstavujú elektrický a letecký vlak a sú známe ako MonoRail, Rabid KL LRT a PÁN T.

KTM metro je pomalšie, než elektrické vlaky. Elektrické vlaky v Kuala Lumpur majú prístup ku takmer všetkým častiam mesta.

KTM náklady na trasu približne 15 km sú asi 3 ringgit a náklady na elektrické vlaky na trase 15 kilometrov sú takmer 4 ringgit; v prepočte 0,65 € a 0,86 €.

Autobusy

Autobusy predstavujú najdôležitejšiu verejnú dopravu, ktorá v Malajzii pokrýva takmer všetky časti Malajzie. Náklady na autobusy v Malajzii sú oveľa nižšie ako náklady na metro a taxíky. Približné náklady na vstupenky na 15 km trasu v Malajzii je 1 ringgit (0,22 €). Všetky autobusy v Malajzii majú čísla a každý autobus je určený pre 1 linku. Všetky malajzijské univerzity majú autobus.

Taxi

Taxi v Malajzii je jedným z drahších spôsobov prepravy, napríklad na 15 km trasu taxíkom, musíte zaplatiť 13 ringgit (2,81 €). Existuje však veľa zahraničných študentov, ktorý v prvý deň príchodu do Malajzie nie sú oboznámení s týmito prípadmi a prenajmú si domy na miestach, kde nie je prístup na autobusové a vlakové stanice a sú nútení používať taxíky každý deň.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré by študenti mali urobiť po príchode do Malajzie je otvorenie bankového účtu v Malajzii.

Typy bankových účtov v Malajzii:

a)  Bežný účet: Tento účet je vyhradený pre osoby s pracovnými povoleniami v Malajzii alebo osobne otvorený spoločnosťou v Malajzii.
b)  Sporiaci účet: Všetci zahraniční študenti v Malajzii môžu otvoriť sporiaci účet.

Typy bánk v Malajzii:

a)  Miestne banky: Najpopulárnejšie malajzijské miestne banky sú CIMB Bank, May Bank, AM Bank, RHB Bank; tieto banky patria do Malajzie.
b) Zahraničné banky: Medzi najobľúbenejšie zahraničné banky patrí pobočka HSBC England Bank, pobočka City Bank India Bank a pobočka Bank of China Bank v Číne.

Najlepšie miestne banky v Malajzii sú CIMB a May Bank s ohľadom na počet pobočiek a bankomatov v celej Malajzii a tiež poskytovanie širokopásmových internetových služieb pre spotrebiteľov a on-line nákupných kapacít a poskytovanie karty Visa a MasterCard.

Príležitosť na otvorenie sporiacich účtov v malajzijských bankách pre zahraničných študentov nie je za žiadnych okolností možné bez študentských víz; musíte získať potvrdenie o zápise z univerzity po záverečnej registrácii na univerzite a pri prijímaní študentských víz. Keď dostanete tento list, mali by ste ohlásiť univerzite, že certifikát o registrácii slúži na otvorenie bankového účtu. Potom prijdete do banky za účelom otvorenia účtu – s pasom a vízami a následne požiadate o otvorenie účtu.

List, ktorý bude vydaný v mene univerzity, zahŕňa názov banky, adresu banky a telefón a list sa zvyčajne vydáva na najbližšiu pobočku banky na univerzitu.

Špecializovaný zamestnanec v banke uplatňuje sumu 100 až 300 ringgitov na prevod vášho účtu v deň otvorenia za aktiváciu vášho bankového účtu a čiastka je vymáhateľná po otvorení účtu prostredníctvom bankomatov a karty ATM, ktoré ste dostali.

Bankomatové karty vydané bankami CIMB sú kartami MasterCard a ATM vydanými kartou May Bank Visa, ktoré majú využiteľnosť v malajzijských obchodoch a nákupy cez internet.

Zahŕňajú:

 1. Náklady na štúdium v Malajzii: zahŕňa školné, zdravotné poistenie, registráciu a študentské víza.
 2. Náklady na prenájom domu alebo izby v Malajzii: zahŕňa mesačné nájomné za izbu alebo mesačný prenájom bytu

V nižšie uvedenej tabuľke sú celkové náklady na živobytie v Malajzii pre jednotlivcov. Všetky ceny sú uvedené v MYR.

Sám na izbe Zdieľaná izba Celý byt
Ubytovanie 500-700 350-500 1300-2200
Internet 40-50 20-30 150-200
Voda 5-10 5-10 15-25
Elektrina 40-50 30-40 50-100
Mobil 30-50 30-50 30-50
Doprava 100-130 100-130 100-130
Osobne veci 80-100 80-100 80-100
Jedlo 300-400 250-350 300-400
Zelenina a Ovocie 20-30 20-30 20-30
Kanc.potreby 30 30 30
Zábava 55 55 55
Celkovo na mesiac 1200-1600 1000-1350 2100-3100

Práca počas štúdia v Malajzii

Bohužiaľ, podľa zákonov Malajzie je práca v Malajzii zakázaná pre študentov v čase vzdelávania; t. j. všetci, ktorí majú študentské vízum v Malajzii, nemôžu pracovať, či už na čiastočný úväzok, alebo na plný úväzok.

Sprievodcovia študentov nemôžu tiež pracovať v Malajzii. Napríklad ak prídete študovať do Malajzie a váš partner prichádza s vami do Malajzie ako spoločník a nechcete študovať na univerzitách v Malajzii, nemôže tiež pracovať v Malajzii so sprievodným vízom. Ak však nájde prácu, môže zmeniť sprievodné víza na prácu s vízami a nájsť si prácu.

Práca v Malajzii po ukončení štúdia

Ak máte pracovné skúsenosti alebo špecifické odborné znalosti, môžete sa pokúsiť nájsť prácu v Malajzii po absolvovaní vysokých škôl v Malajzii. Ak si nájdete prácu v Malajzii, krajina poskytne pracovné vízum.

Trvalá práca v Malajzii po ukončení štúdia

Mnohí študenti majú otázky v tomto kontexte, či “Môžeme mať pobyt po ukončení štúdia v Malajzii alebo nie”? Pokiaľ študujete v Malajzii, môžete získať študentské vízum, čiže tento typ pobytu sa nazýva študentská rezidencia a ak po ukončení štúdia nájdeš prácu, dajú ti pracovné vízum. A pokiaľ budete pokračovať v práci, toto pracovné vízum sa každoročne predlžuje. Ale trvalý práca vám nezaručuje trvalý pobyt.

Práca v Malajzii prostredníctvom registrácie vytvorenia obchodnej spoločnosti:

Študenti, ktorí majú dobrú finančnú situáciu a odborné znalosti, môžu zvyčajne založiť obchodnú spoločnosť a zaregistrovať sa na pracovné vízum prostredníctvom nej a pracovať po ukončení štúdia.

Základné informácie o Malajzii
Úradný jazyk: malajčina
Víza: áno
Ubytovanie: internát, ubytovňa, privát, podnájom
Možnosť pracovať: nie
Peňažná mena: Malajzijský ringgit (MYR)

1 EUR = 4,64 MYR

Druhy štúdia: univerzitné
Priemerné mesačné náklady: 260 € až 670 €

FUN FACT

Malajzia má viac kilometrov diaľnic, než je obvod Zeme.

Fotogaléria

Zaujímavé fakty

 • Kuala Lumpur je hlavné mesto, ale sídlom federálnej vlády je v Putrajaya.
 • Mena Malajzie je malajzijský ringgit (MYR).
 • V krajine je federálna demokracia s kráľom.
 • Hlavné vývozné suroviny sú benzín, elektronické zariadenia, zemný plyn, drevo a palmový olej.
 • Národný jazyk je Malajzijský (alebo BYR), ale angličtina je tiež široko používaná.
 • Západná a východná polovica krajiny, čiže polostrovná Malajzia a malajzijské Borneo, sú od seba oddelené Juhočínskym morom, a to vzdialenosťou 640 kilometrov.
 • Malajzia je jediným miestom na svete, kde bola vyhranená vojna proti komunizmu. Dvanásťročná partyzánska vojna vedená komunistickými silami bola napokon zlikvidovaná v roku 1960. Toto obdobie bolo známe ako mimoriadna udalosť v Malajzii.
 • Islam je oficiálne náboženstvo Malajzie, prevažne praktizované Malajzi. Non-Malajzi prechádzajú hlavne náboženstvami taoizmu, budhizmu, kresťanstva a hinduizmu.
 • V Malajzii je všeobecne považované za hrubé gesto poukázať na ľudí alebo veci s ukazovákom. Ohýbaný ukazovák alebo palec sa používa na označenie správneho smeru.
 • Polostrovná Malajzia má na severe spoločnú hranicu s Thajskom, zatiaľ čo Malajzijské Borneo zdieľa ostrov s Indonéziou a Brunejom.
 • Krajina je rozdelená do trinástich štátov a má tri federálne teritóriá: Kuala Lumpur, Putrajaya a Labuan.
 • Ústava uznáva islam ako oficiálne náboženstvo, ale značné zastúpenie tu má aj kresťanstvo a hinduizmus. Náboženská pluralita v tomto regióne znamená, že by sa ľudia mali cítiť slobodne a nebáli sa vyznávať akékoľvek náboženstvo.
 • Tropické podnebie znamená, že po celý rok vládne teplé a vlhké počasie.
 • Značná časť malajzijského územia je pokrytá tropickými dažďovými pralesmi, z ktorých je väčšina prístupná.
 • Malajzia je jedinou krajinou, ktorá zahŕňa územie na pevnine juhovýchodnej Ázie a na ostrovoch, ktoré sa rozprestierajú medzi ázijskou kontinentálnou masou a Oceánii.
 • Najväčší kruhový objazd na svete sa nachádza v Putrajaya v Malajzii. Má priemer 3,5 km
 • Malajzijské národné jedlo je Nasi lemak, voňavé ryžové jedlo varené v kokosovom mlieku, často podávané zabalené v banánovom liste a zvyčajne konzumované na raňajky

Neváhajte využiť skvelú možnosť zvýšenia svojho vzdelania!

ZÍSKAJ VIAC INFO

Univerzity v Malajzii

Naši spokojní študenti

Volila som exotickú destináciu pretože som hľadala výborné podmienky na štúdium a príjemné podnebie počas celého roka. Malajzia mi tieto moje podmienky do bodky splnila. Kvalitné štúdium, veľa zahraničných študentov a moje obľúbené ázijské jedlá každý deň.

Ela, Kuala Lumpur

Štúdium v Malajzii so StudyPlanet

Zaujala Vás možnosť štúdia v Malajzii?

Kontaktujte nás!