Už máte vybratý odbor, vyplnené papiere na študentské víza a v ruke držíte pas. Od vysneného štúdia v Spojených štátoch vás delí posledné rozhodnutie – chcete chodiť do školy vo washingtonskom Seattli alebo na floridskej Tampe?

Geografická lokalita univerzity je jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré by ste pri výbere školy v USA mali zvážiť. Nielenže sa vami vybraný štát stane vašim nový domovom na najbližších pár rokov, ale bude sa od neho odvíjať aj váš voľný čas, spoločenský život a dokonca aj financie.

„Milujem sneh a každé zimné prázdniny som ako dieťa trávil v Tatrách. Pri výbere univerzity som preto zvažoval Colorado, Utah a Wyoming. Napokon som skončil na University of Colorado v meste Boulder a na svah to mám doslova niekoľko minút,“ hovorí Milan. Túžite po nekonečných prechádzkach na pláži a letné prázdniny chcete tráviť pri šume oceána? Na štúdium si zvoľte štáty ako Kalifornia, Florida, Texas, Severná Karolína alebo Georgia. Láka vás skôr zimné počasie? V štátoch ako New York, Massachusets, Minessota alebo Illinois budete potrebovať hrubý zimný kabát a kvalitné čižmy.

Aj sú keď najznámejšie americké univerzity často v mestách ako Boston alebo New York, prekvapivo veľké množstvo škol sa nachádza v takmer neznámych mestečkách ako Moscow, Idaho. Malé mestečko s dvadsaťtisíc obyvateľmi je domovom University of Idaho. Momentálne ju navštevuje takmer dvanásť tisíc študentov a zamestnáva viac ako šesť tisíc ľudí, takže nájsť v meste človeka, ktorý by nemal ku škole vzťah, je veľmi vzácne. Hoci Moscow, Idaho, Lawrence, Kansas či Madison, Wisconsin nepatria medzi prestížne lokality ako Chicago alebo Los Angeles a ľudia mimo USA často ani netušia, kde sa nachádzajú, no v USA patria medzi vyhľadávané lokality na štúdium a výskum. Menšie mestá sú tiež priateľskejšie k vášmu rozpočtu. Čím menšie mesto a čím viac v strede USA sa nachádza, tým menej budete platiť za nájomné, potraviny a samozrejme aj školné. Medzi najdrahšie štáty patria Kalifornia, Massachusets a Connecticut a nie je zvláštnosťou, že za bežné výdavky zaplatíte aj dvakrát toľko, ako v takom Idahu, Louisiane alebo Arkansase.

Slovákov najviac priťahuje štúdium v New Yorku, Bostone, Chicagu či Philadelphii. Okrem svetovo známych škôl majú tieto mestá výhodu v tom, že sa nachádzajú na východnom pobreží USA a teda podstatne bližšie k domovu ako také Los Angeles alebo Seattle. Z New Yorku do Bratislavy sa dostanete za 10 hodín, no zo San Diega sa vám cesta predĺži takmer dvakrát. Výnimku na západnom pobreží však tvorí  San Francisco & Bay Area. V tejto oblasti sa nachádzajú dve najznámejšie školy na svete, Stanford University a University of California, Berkeley. Prirátajte si k tomu priateľských ľudí, umiernené počasie a blízkosť svetových firiem ako Apple, Facebook a Google v neďalekom Silikónovom údolí, a nečudo, že táto lokalita láka študentov z celého sveta.

Nina