Vo Francúzsku na vás čaká viac ako 10 univerzít!

Chcem vedieť viac!

Štúdium vo Francúzsku so StudyPlanet

Miesto známe svojou eleganciou a šarmom, krajina syra a vína, štát, ktorý takmer vždy stál na počiatku búrlivých zmien k modernej štátnosti. Francúzsko. Ak aj vy milujete miestnu kuchyňu plnú rozmanitých vôní a chutí a vždy ste sa túžili pokochať pohľadom na nekončiace rady viničov, ste správne. Štúdium vo Francúzsku vám v tom prípade neprinesie len mnohé poznatky a nové jazykové znalosti, ale aj očarujúce zážitky.

Históriou dýchajúce univerzity či mladé a dynamické jazykové inštitúty vás privítajú s otvorenou náručou. Treba len chcieť a nebáť sa nových výziev. So StudyPlanet bude váš univerzitný či jazykový pobyt vo Francúzsku radosťou. Príchod do novej a neznámej krajiny vám navyše zabezpečí aj nových priateľov, ktorí vám spríjemnia pobyt, uľahčia štúdium francúzštiny a ostanú navždy zapísaní vo vašich srdciach. Tak, ako aj celé štúdium vo Francúzsku.

Pri poskytovaní školských internátov bývajú zväčša uprednostňovaní študenti, ktorým bolo udelené štátne štipendium. To neznamená, že iní študenti nemajú nárok na získanie internátnej izby. Žiadatelia o internátne bývanie sú však posudzovaní veľmi prísne s prihliadaním na ich príjmy a životnú situáciu (podobne, ako to býva na Slovensku).

V prípade, že by sa študentom nebol pridelený internát, je možné bývať v podnájme, najčastejšie v garzonkách či v nájomných bytoch, spolu s inými študentmi.

Najobľúbenejšia a najpraktickejšia doprava je vo Francúzsku vlaková. Sieť železníc je veľmi hustá. Dokonca nahradila medzimestskú autobusovú dopravu, ktorá sa vyskytuje len menších dedinkách a v odľahlejších častiach krajiny aj to veľmi zriedkavo. Cesta vlakom síce vyjde drahšie, ale je možné zaobstarať si zľavovú kratu či využiť možnosť zlacneného cestovania do 25 rokov. Pri cestovaní vlakom je potrebné dať si pozor na označovanie lístkov, aby sa váš jazykový pobyt vo Francúzsku nočnou morou na pokuty. Lístky sa musia vždy označiť v automatoch ešte pred vstupom na nástupište.

Sieť mestských a prímestských liniek je obdobná, ako na Slovensku a ponúka pomerne pohodlný a cenovo prístupný spôsob dopravy. Pokiaľ ide o metro, to je vo Francúzsku veľmi využívané, treba si však dávať pozor, aby ste v linkách správne zorientovali a nezablúdili v spleti podzemných chodieb.

Zaujímavá forma prepravy je riečna lodná doprava. Býva celkom lacná a pohodlná a navyše prináša netradičné zážitky a krásne výhľady, ktoré vaše štúdium v zahraničí isto spríjemní. Pokiaľ by ste sa chceli pohodlnejšie a rýchlejšie dopraviť do vzdialenejších miest, je možné využiť aj leteckú dopravu. Komfort, ktorý ponúka sa však odráža na vyššej cene.

A ešte jeden typ – pokiaľ môžete, zaobstarajte si na letné mesiace bicykel. Cyklotrasy sú vo Francúzsku vzhľadom na obľúbenosť cyklistiky naozaj kvalitné. Vďaka používaniu bicykla neušetríte len peniaze, ale na krátkych trasách aj váš čas.

Najmä pri dlhodobejšom štúdiu vo Francúzsku je veľmi výhodné otvoriť si francúzsky účet. Francúzska vláda totiž po splnení podmienok a výbere konkrétnych študentov poskytuje štipendiá v prípade, že má študent účet v niektorej z miestnych bánk. Navyše sa tým vyhnete pomere vysokým poplatkom, ktoré by ste museli pri mesačných platbách na zahraničné účty platiť.

Popri štúdiu vo Francúzsku, alebo popri jazykových kurzoch francúzštiny vo Francúzsku samozrejme študenti môžu aj pracovať. Sú však obmedzení iba počtom odpracovaných hodín – za jeden rok môžu pracovať maximálne 964 hodín – a úväzkom, ktorý môže byť 60%-ný. Výhoda však spočíva v garancii minimálnej hodinovej mzdy, momentálne sa pohybujúcej na úrovni 9,5€/hod v hrubom.

Pokiaľ by Vás štúdium vo Francúzsku očarilo natoľko, že by ste v krajine chceli ostať pracovať aj naďalej, neexistujú žiadne obmedzenia, ktoré by tu pre Slovákov platili. Žiadosť o prácu je možné poslať priamo zamestnávateľom, bez toho, že by museli adepti oslovovať nejakú sprostredkovateľskú spoločnosť.

Po zaradení Slovenska do schengenského priestoru bol zavedený bezvízový styk s Francúzskom. Ten sa dotýka nie len turistov, ale aj pracujúcich a študentov, ktorí tu prichádzajú na stredoškolské či vysokoškolské štúdium, alebo štúdium francúzštiny.

Školné na jednotlivých univerzitách je rôzne, jeho výšku určujú univerzity a líši sa najmä vzhľadom na renomé škôl či región, v ktorom škola pôsobí. Výšku zápisného však každoročne určuje francúzska vláda.

Jazykový pobyt vo Francúzsku býva tiež nacenený rôzne a cenu si zväčša určujú samotné inštitúcie, ktoré štúdium francúzštiny ponúkajú.

Pri financovaní štúdia môžu študentom pomôcť rôzne druhy štipendií, ktoré poskytuje štát, alebo iné subjekty.

Štipendium môžu slovenskí študenti vo Francúzsku získať rovnako, ako tí miestni. Existuje viacero druhov štipendií a príspevkov, ktoré poskytuje priamo francúzska vláda a niekoľko ďalších, ktoré ponúkajú iné subjekty. Štipendisti, ktorým bolo udelenie štátneho príspevku, navyše bývajú oslobodení od povinnej platby sociálneho či zdravotného poistenia.

Okrem toho poskytuje vláda príspevok na ubytovanie za podmienok, že študent dokáže vydokladovať adresu pobytu a nájomné, je zaradený v povinnom sociálnom programe a má otvorený účet vo Francúzsku. Žiadosti o príspevok sa však posudzujú individuálne vzhľadom na príjmy žiadateľov a nemusia byť schválené každému študentovi.

Základné informácie o Francúzsku
Úradný jazyk: francúzština
Víza: nie
Ubytovanie: internát, rodina, privát
Možnosť pracovať: áno
Peňažná mena: Euro (EUR)
Druhy štúdia: stredoškolské, univerzitné, jazykové
Priemerné mesačné náklady: 350€-670€

FUN FACT

Napriek tomu, že Francúzsko nie je rozlohou najväčšia krajina sveta, prechádza najväčším počtom časových pásiem. Obsiahne ich až 12 a môžu za to vzdialené provincie a krajiny, ktoré územne dodnes patria k Francúzsku.

Neváhajte využiť skvelú možnosť zvýšenia svojho vzdelania!

ZÍSKAJ VIAC INFO

Naši spokojní študenti

Holandsko ma vždy lákalo ako krajina. O jeho univerzitách som toho veľa nevedel. Dnes som rad že mám šancu tu žiť a študovať. Niekedy si treba nechať dobre poradiť.

Ivan, Eindhoven