Vo Franc├║zsku na v├ís ─Źak├í viac ako 10 univerz├şt!

Chcem vedie┼ą viac!

Štúdium vo Francúzsku so StudyPlanet

Miesto zn├íme svojou eleganciou a ┼íarmom, krajina syra a┬áv├şna, ┼ít├ít, ktor├Ż takmer v┼żdy st├íl na po─Źiatku b├║rliv├Żch zmien k┬ámodernej ┼ít├ítnosti. Franc├║zsko. Ak aj vy milujete miestnu kuchy┼łu pln├║ rozmanit├Żch v├┤n├ş a┬áchut├ş a┬áv┼żdy ste sa t├║┼żili pokocha┼ą poh─żadom na nekon─Źiace rady vini─Źov, ste spr├ívne. ┼át├║dium vo Franc├║zsku v├ím v┬átom pr├şpade neprinesie len mnoh├ę poznatky a┬ánov├ę jazykov├ę znalosti, ale aj o─Źaruj├║ce z├í┼żitky.

Hist├│riou d├Żchaj├║ce univerzity ─Źi mlad├ę a dynamick├ę jazykov├ę in┼ítit├║ty v├ís priv├ştaj├║ s otvorenou n├íru─Źou. Treba len chcie┼ą a neb├í┼ą sa nov├Żch v├Żziev. So StudyPlanet bude v├í┼í univerzitn├Ż ─Źi jazykov├Ż pobyt vo Franc├║zsku rados┼ąou. Pr├şchod do novej a nezn├ímej krajiny v├ím navy┼íe zabezpe─Ź├ş aj nov├Żch priate─żov, ktor├ş v├ím spr├şjemnia pobyt, u─żah─Źia ┼ít├║dium franc├║z┼ítiny a ostan├║ nav┼żdy zap├şsan├ş vo va┼íich srdciach. Tak, ako aj cel├ę ┼ít├║dium vo Franc├║zsku.

Pri poskytovan├ş ┼íkolsk├Żch intern├ítov b├Żvaj├║ zv├Ą─Ź┼ía uprednost┼łovan├ş ┼ítudenti, ktor├Żm bolo udelen├ę ┼ít├ítne ┼ítipendium. To neznamen├í, ┼że in├ş ┼ítudenti nemaj├║ n├írok na z├şskanie intern├ítnej izby. ┼Żiadatelia o┬áintern├ítne b├Żvanie s├║ v┼íak posudzovan├ş ve─żmi pr├şsne s┬áprihliadan├şm na ich pr├şjmy a┬á┼żivotn├║ situ├íciu (podobne, ako to b├Żva na Slovensku).

V pr├şpade, ┼że by sa ┼ítudentom nebol pridelen├Ż intern├ít, je mo┼żn├ę b├Żva┼ą v podn├íjme, naj─Źastej┼íie v garzonk├ích ─Źi v n├íjomn├Żch bytoch, spolu s in├Żmi ┼ítudentmi.

Najob─ż├║benej┼íia a┬ánajpraktickej┼íia doprava je vo Franc├║zsku vlakov├í. Sie┼ą ┼żelezn├şc je ve─żmi hust├í. Dokonca nahradila medzimestsk├║ autobusov├║ dopravu, ktor├í sa vyskytuje len men┼í├şch dedink├ích a v┬áod─żahlej┼í├şch ─Źastiach krajiny aj to ve─żmi zriedkavo. Cesta vlakom s├şce vyjde drah┼íie, ale je mo┼żn├ę zaobstara┼ą si z─żavov├║ kratu ─Źi vyu┼żi┼ą mo┼żnos┼ą zlacnen├ęho cestovania do 25 rokov. Pri cestovan├ş vlakom je potrebn├ę da┼ą si pozor na ozna─Źovanie l├şstkov, aby sa v├í┼í jazykov├Ż pobyt vo Franc├║zsku no─Źnou morou na pokuty. L├şstky sa musia v┼żdy ozna─Źi┼ą v┬áautomatoch e┼íte pred vstupom na n├ístupi┼íte.

Sie┼ą mestsk├Żch a pr├şmestsk├Żch liniek je obdobn├í, ako na Slovensku a pon├║ka pomerne pohodln├Ż a cenovo pr├şstupn├Ż sp├┤sob dopravy. Pokia─ż ide o metro, to je vo Franc├║zsku ve─żmi vyu┼ż├şvan├ę, treba si v┼íak d├íva┼ą pozor, aby ste v link├ích spr├ívne zorientovali a nezabl├║dili v spleti podzemn├Żch chodieb.

Zauj├şmav├í forma prepravy je rie─Źna lodn├í doprava. B├Żva celkom lacn├í a pohodln├í a navy┼íe prin├í┼ía netradi─Źn├ę z├í┼żitky a kr├ísne v├Żh─żady, ktor├ę va┼íe ┼ít├║dium v zahrani─Ź├ş isto spr├şjemn├ş. Pokia─ż by ste sa chceli pohodlnej┼íie a r├Żchlej┼íie dopravi┼ą do vzdialenej┼í├şch miest, je mo┼żn├ę vyu┼żi┼ą aj leteck├║ dopravu. Komfort, ktor├Ż pon├║ka sa v┼íak odr├í┼ża na vy┼í┼íej cene.

A e┼íte jeden typ ÔÇô pokia─ż m├┤┼żete, zaobstarajte si na letn├ę mesiace bicykel. Cyklotrasy s├║ vo Franc├║zsku vzh─żadom na ob─ż├║benos┼ą cyklistiky naozaj kvalitn├ę. V─Ćaka pou┼ż├şvaniu bicykla neu┼íetr├şte len peniaze, ale na kr├ítkych tras├ích aj v├í┼í ─Źas.

Najm├Ą pri dlhodobej┼íom ┼ít├║diu vo Franc├║zsku je ve─żmi v├Żhodn├ę otvori┼ą si franc├║zsky ├║─Źet. Franc├║zska vl├ída toti┼ż po splnen├ş podmienok a┬áv├Żbere konkr├ętnych ┼ítudentov poskytuje ┼ítipendi├í v┬ápr├şpade, ┼że m├í ┼ítudent ├║─Źet v┬ániektorej z┬ámiestnych b├ínk. Navy┼íe sa t├Żm vyhnete pomere vysok├Żm poplatkom, ktor├ę by ste museli pri mesa─Źn├Żch platb├ích na zahrani─Źn├ę ├║─Źty plati┼ą.

Popri ┼ít├║diu vo Franc├║zsku, alebo popri jazykov├Żch kurzoch franc├║z┼ítiny vo Franc├║zsku samozrejme ┼ítudenti m├┤┼żu aj pracova┼ą. S├║ v┼íak obmedzen├ş iba po─Źtom odpracovan├Żch hod├şn ÔÇô za jeden rok m├┤┼żu pracova┼ą maxim├ílne 964 hod├şn ÔÇô a┬á├║v├Ązkom, ktor├Ż m├┤┼że by┼ą 60%-n├Ż. V├Żhoda v┼íak spo─Ź├şva v┬ágarancii minim├ílnej hodinovej mzdy, moment├ílne sa pohybuj├║cej na ├║rovni 9,5ÔéČ/hod v┬áhrubom.

Pokia─ż by V├ís ┼ít├║dium vo Franc├║zsku o─Źarilo nato─żko, ┼że by ste v krajine chceli osta┼ą pracova┼ą aj na─Ćalej, neexistuj├║ ┼żiadne obmedzenia, ktor├ę by tu pre Slov├íkov platili. ┼Żiados┼ą o pr├ícu je mo┼żn├ę posla┼ą priamo zamestn├ívate─żom, bez toho, ┼że by museli adepti oslovova┼ą nejak├║ sprostredkovate─żsk├║ spolo─Źnos┼ą.

Po zaraden├ş Slovenska do schengensk├ęho priestoru bol zaveden├Ż bezv├şzov├Ż styk s┬áFranc├║zskom. Ten sa dot├Żka nie len turistov, ale aj pracuj├║cich a┬á┼ítudentov, ktor├ş tu prich├ídzaj├║ na stredo┼íkolsk├ę ─Źi vysoko┼íkolsk├ę ┼ít├║dium, alebo ┼ít├║dium franc├║z┼ítiny.

┼ákoln├ę na jednotliv├Żch univerzit├ích je r├┤zne, jeho v├Ż┼íku ur─Źuj├║ univerzity a┬ál├ş┼íi sa najm├Ą vzh─żadom na renom├ę ┼ík├┤l ─Źi regi├│n, v┬áktorom ┼íkola p├┤sob├ş. V├Ż┼íku z├ípisn├ęho v┼íak ka┼żdoro─Źne ur─Źuje franc├║zska vl├ída.

Jazykov├Ż pobyt vo Franc├║zsku b├Żva tie┼ż nacenen├Ż r├┤zne a┬ácenu si zv├Ą─Ź┼ía ur─Źuj├║ samotn├ę in┼ítit├║cie, ktor├ę ┼ít├║dium franc├║z┼ítiny pon├║kaj├║.

Pri financovan├ş ┼ít├║dia m├┤┼żu ┼ítudentom pom├┤c┼ą r├┤zne druhy ┼ítipendi├ş, ktor├ę poskytuje ┼ít├ít, alebo in├ę subjekty.

┼átipendium m├┤┼żu slovensk├ş ┼ítudenti vo Franc├║zsku z├şska┼ą rovnako, ako t├ş miestni. Existuje viacero druhov ┼ítipendi├ş a pr├şspevkov, ktor├ę poskytuje priamo franc├║zska vl├ída a┬ánieko─żko ─Ćal┼í├şch, ktor├ę pon├║kaj├║ in├ę subjekty. ┼átipendisti, ktor├Żm bolo udelenie ┼ít├ítneho pr├şspevku, navy┼íe b├Żvaj├║ osloboden├ş od povinnej platby soci├ílneho ─Źi zdravotn├ęho poistenia.

Okrem toho poskytuje vl├ída pr├şspevok na ubytovanie za podmienok, ┼że ┼ítudent dok├í┼że vydokladova┼ą adresu pobytu a n├íjomn├ę, je zaraden├Ż v povinnom soci├ílnom programe a m├í otvoren├Ż ├║─Źet vo Franc├║zsku. ┼Żiadosti o pr├şspevok sa v┼íak posudzuj├║ individu├ílne vzh─żadom na pr├şjmy ┼żiadate─żov a nemusia by┼ą schv├ílen├ę ka┼żd├ęmu ┼ítudentovi.

Z├íkladn├ę inform├ície o Franc├║zsku
├Üradn├Ż jazyk:franc├║z┼ítina
V├şza:nie
Ubytovanie:internát, rodina, privát
Mo┼żnos┼ą pracova┼ą:├íno
Pe┼ła┼żn├í mena:Euro (EUR)
Druhy ┼ít├║dia:stredo┼íkolsk├ę, univerzitn├ę, jazykov├ę
Priemern├ę mesa─Źn├ę n├íklady:350ÔéČ-670ÔéČ

FUN FACT

Napriek tomu, ┼że Franc├║zsko nie je rozlohou najv├Ą─Ź┼íia krajina sveta, prech├ídza najv├Ą─Ź┼í├şm po─Źtom ─Źasov├Żch p├ísiem. Obsiahne ich a┼ż 12 a┬ám├┤┼żu za to vzdialen├ę provincie a┬ákrajiny, ktor├ę ├║zemne dodnes patria k┬áFranc├║zsku.

Nev├íhajte vyu┼żi┼ą skvel├║ mo┼żnos┼ą zv├Ż┼íenia svojho vzdelania!

Z├ŹSKAJ VIAC INFO

Na┼íi spokojn├ş ┼ítudenti

Holandsko ma v┼żdy l├íkalo ako krajina. O┬ájeho univerzit├ích som toho ve─ża nevedel. Dnes som rad ┼że m├ím ┼íancu tu ┼żi┼ą a┬á┼ítudova┼ą. Niekedy si treba necha┼ą dobre poradi┼ą.

Ivan, Eindhoven