Vo F├şnsku na v├ís ─Źak├í viac ako 10 univerz├şt!

Chcem vedie┼ą viac!

┼át├║dium vo F├şnsku so StudyPlanet

Vydajte sa ┬á┼ít├║dium vo F├şnsku so StudyPlanet a za┼żite f├şnsku saunu po f├şnsky Po n├íro─Źn├Żch d┼łoch pln├Żch ┼ít├║dia v├ím tak├Żto oddych ur─Źite padne vhod. Ke─Ć v├ís ┼ít├║dium f├şn─Źiny vy─Źerp├í, bude v├ís ─Źaka┼ą tepl├í sauna, skuto─Źn├ę jazierko priamo v ─żade a ├║┼żasn├Ż pocit uvo─żnenia po tejto regenera─Źnej proced├║re. Ka┼żd├Ż de┼ł budete odd├Żchnut├ş a pripraven├Ż na ─Ćal┼íie poznatky.

A┬áto nie je v┼íetko! Krajina tis├şcich jazier a┬ájej ┼íkoly na v├ís ─Źakaj├║ s┬áotvorenou n├íru─Źou. Nie len, ┼że sa ve─ża dozviete, e┼íte si aj z├şskan├ę inform├ície ─żahko zapam├Ąt├íte. V─Ćaka unik├ítnemu syst├ęmu vzdel├ívania sa ve─ża nau─Ź├şte a┬ánadobudnete schopnos┼ą rie┼íi┼ą mnoh├ę probl├ęmy. S┬ákomunik├íciou by ste vo F├şnsku ┬ánemali ma┼ą probl├ęm, preto┼że F├şni vedia anglicky ve─żmi dobre a┬á┼íkoly pon├║kaj├║ ┼ít├║dium mnoh├Żch odborov priamo v angli─Źtine. Napriek tomu odpor├║─Źame z├║─Źastni┼ą sa bezplatn├ęho kurzu f├şn─Źiny, ktor├Ż po 3 rokoch m├┤┼żete ukon─Źi┼ą ┼ít├ítnou sk├║┼íkou. Vzh─żadom na to, ┼że ide o┬ájazyk, ktor├Ż sa na Slovensku a┼ż tak ─Źasto nevyu─Źuje, ur─Źite v├ím jeho znalos┼ą prinesie v├Żhody ÔÇô m├┤┼żete tlmo─Źi┼ą, dou─Źova┼ą… ┼át├║dium vo F├şnsku aj jazykov├Ż pobyt vo F├şnsku v├ím teda prines├║ z├í┼żitky, znalosti a┬ásk├║senosti, ktor├ę si spolu s┬ápocitom, ┼że ste si dobre vybrali, odnesiete domov i┬ádo v├í┼ího ┼żivota.

Ubytovanie vo F├şnsku je tro┼íku drah┼íia z├íle┼żitos┼ą. Nenechajte sa v┼íak odradi┼ą a┬áh─żadajte t├║ najlep┼íiu mo┼żnos┼ą. U┼ż samotn├ę ┼íkoly zvykn├║ pon├║ka┼ą intern├ítne ubytovanie, alebo zmluvn├ę byty. Cenovo sa pohybuj├║ pod─ża toho, v┬áktorom regi├│ne sa ┼íkola nach├ídza a┬ápod─ża kvality a┬ávybavenosti ubytovania.

V┬ániektor├Żch pr├şpadoch v┼íak m├┤┼żete n├íjs┼ą omnoho lacnej┼íiu verziu cez s├║kromn├şka. D├ívajte si ale pozor ÔÇô ubytovanie s├║kromn├şci nezvykn├║ prenaj├şma┼ą sami. Vyu┼ż├şvaj├║ na to vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov agent├║ry, ktor├ę budete musie┼ą pravdepodobne oslovi┼ą aj vy. Preto m├┤┼że zabezpe─Źenie ide├ílneho b├Żvania trva┼ą dlh┼íie, tak┼że si ho ur─Źite za─Źnite h─żada┼ą┬ás dostato─Źn├Żm ─Źasov├Żm odstupom od predpokladan├ęho term├şnu pr├şchodu do krajiny.

Vo F├şnsku sa oplat├ş vyu┼ż├şva┼ą viac-menej ak├║ko─żvek pon├║kan├║ formu dopravy. Dokonca aj tax├şky, ktor├ę s├║ vzh─żadom k┬áostatn├Żm cen├ím celkom pr├şstupn├ę.

Prirodzene tu n├íjdete dobr├║ sie┼ą medzimestsk├Żch spojov a┬áto aj pri vlakov├Żch tratiach aj na autobusov├Żch link├ích. Vo v├Ą─Ź┼í├şch mest├ích je samozrejmos┼ąou mestsk├í doprava, ktor├í je pre ┼ítudentov cenovo pr├şstupn├í, a┬áktor├í je zv├Ą─Ź┼ía zalo┼żen├í na ekologickom sp├┤sobe prepravy ÔÇô elektri─Źkami. V┬áhlavnom meste navy┼íe m├┤┼żete vyu┼żi┼ą na presun aj metro.

Z├íujemcom o┬á┼ít├║dium vo F├şnsku odpor├║─Źame zalo┼żi┼ą si miestny ├║─Źet, aby ste sa vyhli vy┼í┼í├şm poplatkom za zahrani─Źn├ę prevody a poplatkom pri v├Żbere zo zahrani─Źn├Żch bankomatov. M├┤┼żete si v┼íak zvoli┼ą aj zalo┼żenie ├║─Źtu v┬á slovenskej banke, ktor├í m├í spom├şnan├ę poplatky zrazen├ę na minimum. Niektor├ę banky toti┼ż tak├ęto slu┼żby pomaly, ale isto za─Ź├şnaj├║ poskytova┼ą.

No ─Źi u┼ż p├┤jde o┬áf├şnsky ├║─Źet, alebo o ├║─Źet otvoren├Ż na Slovensku, d├ívajte si vo v┼íeobecnosti pozor na ├║pravy v┬ácenn├şkoch ─Źi v sp├┤soboch vedenia ├║─Źtov, aby ste kv├┤li p├ír zmen├ím nepri┼íli o┬áve─ża pe┼łaz├ş.

V├şza

Vo F├şnsku si ako obyvate─ż Eur├│pskej ├║nie nemus├şte vybavova┼ą v├şza. Jedin├ę, na ─Źo mus├şte pam├Ąta┼ą je, ┼że po troch mesiacoch od pr├şchodu do krajiny mus├şte po┼żiada┼ą o┬ápovolenie na pobyt. Toto povolenie v├ím umo┼żn├ş na ├║zem├ş F├şnska na─Ćalej ┼ítudova┼ą aj pracova┼ą.

Práca

Po─Źas jazykov├ęho pobytu vo F├şnsku ─Źi in├ęho druhu ┼ít├║dia si m├┤┼żete n├íjs┼ą celkom dobre platen├║ brig├ídu. Mzdy sa tu pohybuj├║ cca od 12ÔéČ za hodinu. Nezabudnite ale, ┼że po troch mesiacoch od za─Źiatku pobytu v┬ákrajine si mus├şte po┼żiada┼ą o┬ápovolenie na pobyt, ktor├ę v├ím umo┼żn├ş pracova┼ą aj ┼ítudova┼ą vo F├şnsku na─Ćalej.

Vzh─żadom na to, ┼że F├şni ve─żmi dobre rozumej├║ po anglicky, nemali by ste ma┼ą probl├ęm zamestna┼ą sa aj hne─Ć po pr├şchode. Ke─Ć┼że v┼íak ┼ít├ít pon├║ka bezplatn├ę kurzy f├şn─Źiny, odpor├║─Źame sa ich z├║─Źastni┼ą a┬ázv├Ż┼íi┼ą tak svoje ┼íance na lep┼íiu pr├ícu ─Źi pracovn├║ poz├şciu.

Navy┼íe, ak by ste chceli v┬ákrajine osta┼ą pracova┼ą aj po ukon─Źen├ş ┼ít├║dia vo F├şnsku, bude pre v├ís znalos┼ą miestneho jazyka v├Żhodou. Ove─ża jednoduch┼íie si n├íjdete vysn├şvan├║ pr├ícu aj na miestnych str├ínkach a┬ás┬ápomocou miestnych organiz├íci├ş. Nebudete tak musie┼ą plati┼ą sprostredkovate─żsk├ę poplatky slovensk├Żm pracovn├Żm agent├║ram, ktor├ę by ste bez pobytu vo F├şnsku a┬ábez znalosti a ┼ít├║dia f├şn─Źiny pravdepodobne plati┼ą museli.

Tie sa pou┼ż├şvaj├║ hlavne na:

  • Overenie ├║─Źasti na predn├í┼íke: ├Ü─Źas┼ą ┼ítudentov je mo┼żn├ę overi┼ą prostredn├şctvom ─Ź├şta─Źky kariet in┼ítalovan├Żch pri vstupe do predn├í┼íkov├Żch miestnost├ş .
  • Pr├şstup do kni┼żnice a pridelenie miesta: ┼ítudenti m├┤┼żu pristupova┼ą do kni┼żnice a kontrolova┼ą priradenie miesta prostredn├şctvom kiosku umiestnen├şm karty na senzor.
  • ┼átudenti m├┤┼żu pou┼ż├şva┼ą kartu na pr├şstup k ubytovni a na n├íkup jed├íl.
  • Karta kontroluje pr├şstup umo┼ż┼łuj├║ci vstup len opr├ívnen├Żm osob├ím do budov alebo na konkr├ętne miesto, ktor├ę vy┼żaduje bezpe─Źnos┼ą.
  • Finan─Źn├í a dopravn├í karta.

F├şnsky ┼ít├ít pon├║ka bezplatn├ę ┼ít├║dium nie len svojim ob─Źanom, ale aj v┼íetk├Żm ob─Źanom Eur├│pskej ├║nie. Je to ve─żk├í v├Żhoda, preto┼że napr├şklad univerzity ├║─Źtuj├║ ostatn├Żm zahrani─Źn├Żm ┼ítudentom mimo E├Ü sumu okolo 9000ÔéČ. Treba sa teda pripravi┼ą iba na be┼żn├ę n├íklady ako s├║ strava, ubytovanie a┬ápodobne. Vo financovan├ş t├Żchto v├Żdavkov v├ím m├┤┼że pom├┤c┼ą niektor├ę zo ┼ítipendi├ş, alebo aj ┼ítudentsk├í brig├ída.

┼átipendium od f├şnskej vl├ídy m├┤┼żu zahrani─Źn├ş ┼ítudenti dosta┼ą v┬ápr├şpade, ┼że v┬ákrajine ┼żili najmenej 2 roky predt├Żm. Okrem toho podporuj├║ v┬ániektor├Żch pr├şpadoch ┼ítudentov samotn├ę ┼íkoly vlastn├Żmi ┼ítipendijn├Żmi programami.

─Äal┼íia mo┼żnos┼ą je vybra┼ą si z┬ábohatej ponuky slovensk├Żch ─Źi medzin├írodn├Żch ┼ítipendijn├Żch fondov, ktor├ę s├║ pon├║kan├ę z├íujemcom o┬á┼ít├║dium vo F├şnsku.

Z├íkladn├ę inform├ície o F├şnsku
├Üradn├Ż jazyk:f├şn─Źina, ┼ív├ęd─Źina
V├şza:nie (ale povinn├ę nahl├ísenie pobytu pri d─║┼żke viac ako 90 dn├ş)
Ubytovanie:internát, rodina, privát
Mo┼żnos┼ą pracova┼ą:├íno
Pe┼ła┼żn├í mena:Euro (EUR)
Druhy ┼ít├║dia:univerzitn├ę
Priemern├ę mesa─Źn├ę n├íklady:370ÔéČ-690ÔéČ

FUN FACT

F├şnsku sa dar├ş bez ak├ęhoko─żvek dob├Żvania ├║zemia zv├Ą─Ź┼íova┼ą svoju rozlohu o┬á7km za rok. Deje sa to v─Ćaka postupn├ęmu vysychaniu pevniny, ktor├í bola kedysi pod ┼ąarchou ─żadovca zatla─Źen├í pod hladinu mora.

Na┼íi spokojn├ş ┼ítudenti

┼áv├ędsky vzdel├ívac├ş syst├ęm je naozaj na vysokej ├║rovni. M├íme v├Żborn├Żch profesorov na ktor├Żch sa m├┤┼żem kedyko─żvek obr├íti┼ą. Nikdy mi nepovedia nie. To je ve─żmi pr├şjemn├í zmena po sk├║senostiach zo Slovenska.

Maroš, Štokholm

Nev├íhajte vyu┼żi┼ą skvel├║ mo┼żnos┼ą zv├Ż┼íenia svojho vzdelania!

Z├ŹSKAJ VIAC INFO