Vo Fínsku na vás čaká viac ako 10 univerzít!

Chcem vedieť viac!

Štúdium vo Fínsku so StudyPlanet

Vydajte sa  štúdium vo Fínsku so StudyPlanet a zažite fínsku saunu po fínsky Po náročných dňoch plných štúdia vám takýto oddych určite padne vhod. Keď vás štúdium fínčiny vyčerpá, bude vás čakať teplá sauna, skutočné jazierko priamo v ľade a úžasný pocit uvoľnenia po tejto regeneračnej procedúre. Každý deň budete oddýchnutí a pripravený na ďalšie poznatky.

A to nie je všetko! Krajina tisícich jazier a jej školy na vás čakajú s otvorenou náručou. Nie len, že sa veľa dozviete, ešte si aj získané informácie ľahko zapamätáte. Vďaka unikátnemu systému vzdelávania sa veľa naučíte a nadobudnete schopnosť riešiť mnohé problémy. S komunikáciou by ste vo Fínsku  nemali mať problém, pretože Fíni vedia anglicky veľmi dobre a školy ponúkajú štúdium mnohých odborov priamo v angličtine. Napriek tomu odporúčame zúčastniť sa bezplatného kurzu fínčiny, ktorý po 3 rokoch môžete ukončiť štátnou skúškou. Vzhľadom na to, že ide o jazyk, ktorý sa na Slovensku až tak často nevyučuje, určite vám jeho znalosť prinesie výhody – môžete tlmočiť, doučovať… Štúdium vo Fínsku aj jazykový pobyt vo Fínsku vám teda prinesú zážitky, znalosti a skúsenosti, ktoré si spolu s pocitom, že ste si dobre vybrali, odnesiete domov i do vášho života.

Ubytovanie vo Fínsku je trošku drahšia záležitosť. Nenechajte sa však odradiť a hľadajte tú najlepšiu možnosť. Už samotné školy zvyknú ponúkať internátne ubytovanie, alebo zmluvné byty. Cenovo sa pohybujú podľa toho, v ktorom regióne sa škola nachádza a podľa kvality a vybavenosti ubytovania.

V niektorých prípadoch však môžete nájsť omnoho lacnejšiu verziu cez súkromníka. Dávajte si ale pozor – ubytovanie súkromníci nezvyknú prenajímať sami. Využívajú na to vo väčšine prípadov agentúry, ktoré budete musieť pravdepodobne osloviť aj vy. Preto môže zabezpečenie ideálneho bývania trvať dlhšie, takže si ho určite začnite hľadať s dostatočným časovým odstupom od predpokladaného termínu príchodu do krajiny.

Vo Fínsku sa oplatí využívať viac-menej akúkoľvek ponúkanú formu dopravy. Dokonca aj taxíky, ktoré sú vzhľadom k ostatným cenám celkom prístupné.

Prirodzene tu nájdete dobrú sieť medzimestských spojov a to aj pri vlakových tratiach aj na autobusových linkách. Vo väčších mestách je samozrejmosťou mestská doprava, ktorá je pre študentov cenovo prístupná, a ktorá je zväčša založená na ekologickom spôsobe prepravy – električkami. V hlavnom meste navyše môžete využiť na presun aj metro.

Záujemcom o štúdium vo Fínsku odporúčame založiť si miestny účet, aby ste sa vyhli vyšším poplatkom za zahraničné prevody a poplatkom pri výbere zo zahraničných bankomatov. Môžete si však zvoliť aj založenie účtu v  slovenskej banke, ktorá má spomínané poplatky zrazené na minimum. Niektoré banky totiž takéto služby pomaly, ale isto začínajú poskytovať.

No či už pôjde o fínsky účet, alebo o účet otvorený na Slovensku, dávajte si vo všeobecnosti pozor na úpravy v cenníkoch či v spôsoboch vedenia účtov, aby ste kvôli pár zmenám neprišli o veľa peňazí.

Víza

Vo Fínsku si ako obyvateľ Európskej únie nemusíte vybavovať víza. Jediné, na čo musíte pamätať je, že po troch mesiacoch od príchodu do krajiny musíte požiadať o povolenie na pobyt. Toto povolenie vám umožní na území Fínska naďalej študovať aj pracovať.

Práca

Počas jazykového pobytu vo Fínsku či iného druhu štúdia si môžete nájsť celkom dobre platenú brigádu. Mzdy sa tu pohybujú cca od 12€ za hodinu. Nezabudnite ale, že po troch mesiacoch od začiatku pobytu v krajine si musíte požiadať o povolenie na pobyt, ktoré vám umožní pracovať aj študovať vo Fínsku naďalej.

Vzhľadom na to, že Fíni veľmi dobre rozumejú po anglicky, nemali by ste mať problém zamestnať sa aj hneď po príchode. Keďže však štát ponúka bezplatné kurzy fínčiny, odporúčame sa ich zúčastniť a zvýšiť tak svoje šance na lepšiu prácu či pracovnú pozíciu.

Navyše, ak by ste chceli v krajine ostať pracovať aj po ukončení štúdia vo Fínsku, bude pre vás znalosť miestneho jazyka výhodou. Oveľa jednoduchšie si nájdete vysnívanú prácu aj na miestnych stránkach a s pomocou miestnych organizácií. Nebudete tak musieť platiť sprostredkovateľské poplatky slovenským pracovným agentúram, ktoré by ste bez pobytu vo Fínsku a bez znalosti a štúdia fínčiny pravdepodobne platiť museli.

Tie sa používajú hlavne na:

  • Overenie účasti na prednáške: Účasť študentov je možné overiť prostredníctvom čítačky kariet inštalovaných pri vstupe do prednáškových miestností .
  • Prístup do knižnice a pridelenie miesta: študenti môžu pristupovať do knižnice a kontrolovať priradenie miesta prostredníctvom kiosku umiestnením karty na senzor.
  • Študenti môžu používať kartu na prístup k ubytovni a na nákup jedál.
  • Karta kontroluje prístup umožňujúci vstup len oprávneným osobám do budov alebo na konkrétne miesto, ktoré vyžaduje bezpečnosť.
  • Finančná a dopravná karta.

Fínsky štát ponúka bezplatné štúdium nie len svojim občanom, ale aj všetkým občanom Európskej únie. Je to veľká výhoda, pretože napríklad univerzity účtujú ostatným zahraničným študentom mimo EÚ sumu okolo 9000€. Treba sa teda pripraviť iba na bežné náklady ako sú strava, ubytovanie a podobne. Vo financovaní týchto výdavkov vám môže pomôcť niektoré zo štipendií, alebo aj študentská brigáda.

Štipendium od fínskej vlády môžu zahraniční študenti dostať v prípade, že v krajine žili najmenej 2 roky predtým. Okrem toho podporujú v niektorých prípadoch študentov samotné školy vlastnými štipendijnými programami.

Ďalšia možnosť je vybrať si z bohatej ponuky slovenských či medzinárodných štipendijných fondov, ktoré sú ponúkané záujemcom o štúdium vo Fínsku.

Základné informácie o Fínsku
Úradný jazyk: fínčina, švédčina
Víza: nie (ale povinné nahlásenie pobytu pri dĺžke viac ako 90 dní)
Ubytovanie: internát, rodina, privát
Možnosť pracovať: áno
Peňažná mena: Euro (EUR)
Druhy štúdia: univerzitné
Priemerné mesačné náklady: 370€-690€

FUN FACT

Fínsku sa darí bez akéhokoľvek dobývania územia zväčšovať svoju rozlohu o 7km za rok. Deje sa to vďaka postupnému vysychaniu pevniny, ktorá bola kedysi pod ťarchou ľadovca zatlačená pod hladinu mora.

Naši spokojní študenti

Švédsky vzdelávací systém je naozaj na vysokej úrovni. Máme výborných profesorov na ktorých sa môžem kedykoľvek obrátiť. Nikdy mi nepovedia nie. To je veľmi príjemná zmena po skúsenostiach zo Slovenska.

Maroš, Štokholm

Neváhajte využiť skvelú možnosť zvýšenia svojho vzdelania!

ZÍSKAJ VIAC INFO