Strecha nad hlavou

Jednou z dôležitých súčastí študentského života je ubytovanie. Podľa toho sa bude odvíjať aj váš spoločenský život a bude to mať odraz na vašich financiách.

V USA existujú tri základné ponuky ubytovania pre zahraničných študentov. Môžete bývať v internáte, tzv. dormitory alebo dorm, ktorý sa zvyčajne nachádza v školskom areále, môžete si prenajať izbu alebo apartmán a deliť sa oň so spolubývajúcimi a napokon ubytovanie vám môže ponúknuť hosťovská rodina, ktorý sa vám postará o stravu i voľný čas.

Internát v blízkosti školy je asi najlepšou voľbou, ak si chcete zo svojho pobytu v USA odniesť aj čosi viac ako len diplom. Rýchlo stretnete nových kamarátov, vybudujete si vzťahy aj mimo školských hodín, a hlavne – budete v spoločnosti ľudí z rozličných kultúr a spoločenských vrstiev. Väčšina univerzít ponúka rozličné druhy ubytovania prispôsobené životným štýlom svojich študentov.  University of the Pacific v kalifornskom meste Stockton napríklad ponúka študentom desať trojposchodových tehlových budov, v ktorých momentálne žije asi 700 mladých ľudí (jedna z nich, Casa Jackson, je vyhradená pre medzinárodných študentov). Dvojice sa delia o izbu a na každom poschodí je niekoľko kúpeľní. Štandartným vybavením je klimatizácia, telefónna zástrčka, televízna anténa a WIFI. Mnohé internáty ponúkajú tiež vybavenie ako počítačové miestnosti, rekreačné miestnosti, bufet, knižnicu, práčovňu, vírivku, posilku či bazén. Poschodia sú oddelené podľa pohlavia. Študenti doktorandského štúdia potrebujú viac súkromia na štúdium a menej spolubývajúcich na žúrovanie, takže pre nich na University of the Pacific majú vyhradené apartmány. Traja či štyria doktorandi sa delia o byt so samostatnou kuchyňou, obývačkou a jednou či dvoma kúpeľňami.

Na rozdiel od slovenských vysokých škôl, ktoré sú od internátov vzdialené niekoľko kilometrov, v USA je všetko súčasťou univerzitného mestečka. Keďže sa tento typ ubytovania nachádza priamo v školskom areále, do školy sa ráno dostanete rýchlou prechádzkou. “Vyhnete sa tak čakaniu na autobus, ranným zápcham alebo strachu, že prvú hodinu nestihnete,” hovorí Slovák Igor, ktorý študuje na vyššie spomenutej University of the Pacific. Cena za ubytovanie sa líši podľa výberu školy a jej lokality. Mnoho študentov preferuje internáty, pretože po zrátaní všetkých výdavkov vychádzajú najlacnejšie. “Nemusíte platiť účty za elektrinu, vodu či internet, nemusíte sa starať o nakupovanie potravín a varenie, pretože sa najete v jedálni či bufete a samozrejme nepotrebujete auto, ktoré je inak v USA nutnosťou,” dodáva Igor. V cene internátu je na UoP aj jedlo, takže Igor, ktorý sa o izbu delí so spolubývajúcim, za rok zaplatí okolo 12 tisíc dolárov.

Nie každému však vyhovuje búrlivý študentský život a prítomnosť niekoľko stoviek ľudí, ktorí s ním zdieľajú ubytovanie. “Keď som sa rozhodla spraviť si v USA doktorát, mala som tesne pred tridsiatkou. Nejaké študentské zábavky ma rozhodne nelákali, nepotrebovala som žúrky až do bieleho rána či hlučných spolubývajúcich,” vysvetľuje Renáta, prečo sa rozhodla prenajať si apartmán v blízkosti univerzity.

V Spojených štátoch omnoho viac ľudí preferuje nájom pred kúpou, preto sú tam apartmánové komplexy bežné. Renáta si vybrala byt v blízkosti potravín, a hneď vedľa zastávky autobusu, ktorý ju dopraví do areálu školy. “Keďže plánujem študovať a popri tom pracovať, nepotrebujem televízor ani telefón, stačí mi internet. S rodinou a kamarátmi na Slovensku sa spojím pomocou Skypu a s kamarátmi či vyučujúcimi tu v USA pomocou Facebooku. Zostáva mi tak platiť voda, elektrika, poistenia, potraviny a lístky na autobus. Nemusím sa však deliť o kúpeľňu, môžem si sama variť, na čo mám chuť, a môžem si domov priviesť spoločnosť bez toho, aby mi spolubývajúca klopkala na stenu. To mi za tie zvýšené náklady rozhodne stojí.“

Niekoľko univerzít ponúka zahraničným študentom možnosť ubytovania v hosťovskej rodine. Tento typ ubytovania je vhodný pre študentov mladších ako 18 rokov, či ľudí ktorí sa chcú rýchlo zoznámiť so všetkými aspektami americkej kultúry (ktorej lákavý obraz často poznajú z mnohých filmov a seriálov). Žiť v rodine a starať sa o nákupy potravín, pranie prádla, kosenie trávnika či hrať sa s malými súrodencami a chodiť s nimi na návštevu Disneylandu je rozhodne iný kultúrny zážitok ako internát plný bezstarostných rovesníkov. V hosťovskej rodine môžete zostať jeden semester či celý školský rok, výber je len na vás. Mnohí zahraniční študenti si so svojimi hosťovskými rodinami vytvoria pevné puto a navzájom sa navštevujú aj roky po dokončení školy.

Každá možnosť má čosi do seba. Podľa toho, či túžite po bujarom študentskom živote, súkromí vlastného bytu alebo rodičoch a súrodencoch, osvedčená agentúra ako StudyPlanet.eu vám pomôže vybrať si to správne miesto na štúdium i tú správnu strechu nad hlavou. Bez starostí o ubytovanie si tak budete môcť vychutnať svoj študijný pobyt do poslednej kvapky.

Nina